Deník

Deník Originální název: Deník

Národní filmový archiv - 2003
ISBN: 80-7004-110-2

Národní filmový archiv (2003) 80-7004-110-2 1075

Svědectvím téměr čtvrtstoletí života filmového scénaristy, dramaturga a režiséra, publicisty, prozaika a básníka Pavla Juráčka je jeho DENÍK. Začal si jej psát na skautském táboře v roce 1948, soustavně od roku 1951. Od té doby tvoří nepřetržitou řadu 33 sešitů, poslední dochovaný pochází z roku 1974. Zejména závěrečná třetina celku, která je obsahem tohoto svazku zahrnujícího léta 1959 — 1974, je dramatickým i tragickým obrazem vzestupu a pádu, vzdoru i sebedestrukce talentovaného umělce v konfliktu s dobovými uměleckými a společenskými okolnostmi. Ve svém Deníku zanechal po sobě Pavel Juráček dílo svrchované literární úrovně a hypnotické působivosti, otevřený dokument o výšinách i běsech umělecké tvorby. Kniha zvítězila v anketě Lidovách novin Kniha roku 2004 a obdržela ocenění Litera 2004 za nakladatelský čin. (Založil/a: folťas)

Pavel Juráček Pavel Juráček
*02.08.1935 - †20.05.1989

ta
  17. 7. 2012, 9:43
Můj život se v jistém směru dělí předělem před Juráčkem a po Juráčkovi...Proč před a po Juráčkovi? Poté, co jsem přečetla tento Deník jsem totiž začala psát ten svůj... Pečlivě a podrobně si už osm let zaznamenávám vše od událostí, jež se udály přes moje myšlenkové pochody a úvahy...Deníky jsou podle mě ta nejcennější literatura vůbec. Každý deník je taková historie jednoho soukromého vesmíru, jednoho světa mezi všemi světy, jedinečné prožitky, jedinečný náhled na sebe a okolo sebe...Deník Pavla Juráčka je skvost, jeden z největších zážitků, co jsem s knihou zažila...