Spasitel

Kniha Zlín - 2013
ISBN: 978-80-7473-073-3

Kniha Zlín (2013) 978-80-7473-073-3 524
Kniha Zlín (2012) 978-80-87497-08-1 520

Spasitel je šestým románem volné série případů nekonvenčního vyšetřovatele Harryho Holea.
Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle. (Založil/a: Snicketka)

vladislaus
  8. 6. 2014, 14:43
Tato detektivka patří k těm lepším od Nesba, který tady píše svým obvyklým stylem. Nejvíce mne bavilo, jak čtenáře mate, který z bratrů je ten hodný a který je zlý. Jinak plán na vraždu byl vrahovým stupidním nápadem. Určitě by to šlo vymyslet jednodušším způsobem.
Barabura
  18. 12. 2012, 23:56
A konečně se nám Jo skoro přiblížil kvalitou k Července, jupí. Spasitel je napínavý, nabitý přiběh, který se čte opravdu dobře. Ke konci mě Jo hodně nasral, ale po uklidnění jsem musela uznat, že je vidět, a díky bohu za ty dary, že není nor jako amík a nebojí se toho. Nejedna slza mi ukápla a ten konec? Masakr!
Tiwala
  11. 7. 2013, 13:14
Asi jsem od toho čekala podle hodnocení trochu víc. Nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila, ale ani mě nenadchla. Kniha se čte dobře, ale chybí mi tam jiskra. Už jsem od Nesbøho prostě četla i lepší.
Fabienne
  14. 8. 2012, 16:36
"Ale za ještě důležitejší považuju třetí vlastnost, Hole. Můžete hádat, kterou."
"Nevím, odpověděl Harry bezvýrazně.
"Disciplínu. Di-sci-plí-nu."
Fakt, že náčelník to slovo přeslabikoval, způsobil, že Harry zpola očekával lingvistickou přednášku o jeho původu. Místo toho Hagen vstal a začal si vykračovat tam a zpátky s rukama za zády, vypadalo to, jako by si značkoval revír, což Harrymu vždycky připadalo lehce komické.
"Vedl jsem tento rozhovor se všemi z odboru, abychom si tváří v tvář vyjasnili, co od nich očekávám."
"Oddělení."
"Co prosím?"
"Nikdy se to nejmenovalo odbor. Vždycky oddělení. To jen pro Vaši informaci."
"Děkuji, je mi to jasné, vrchní komisaři. Kde jsem to skončil?"
"Di-sci-plí-na."
Hagen zavrtal svůj pohled do Harryho. Ten nepohnul ani brvou, takže náčelník začal opět přecházet sem a tam.
"Posledních deset let jsem přednášel na vojenské škole. Mojí specialitou byla válka v Barmě. Hádám, že vás to překvapí, když vám povím, že silně souvisí s mou prací tady, Hole."
"No." Harry se podrbal na lýtku. "Čtete ve mně jako v otevřené knize, šéfe."
Hagen přejel ukazovákem po okenním rámu a nedůvěřivě si prohlížel špičku prstu.
"V roce 1942 dobylo necelých sto tisíc japonských vojáků Barmu. Barma byla dvakrát větší než Japonsko a v daném okamžiku byla obsazena britskými jednotkami, které Japonce vysoce převyšovaly jak počtem, tak výzbrojí." Hagen zvedl špinavý ukazováček.
"Ale existovala oblast, v níž byli Japonci lepší, a díky tomu dokázali Brity a indické žoldáky prohnat. Disciplína. Když Japonci pochodovali na Rangún, pětačtyřicet minut šli a patnáct minut spali. Lehli si přímo podél cesty s batohy na zádech a nohama ve směru pochodu. Aby po probuzení nespadli do příkopu nebo se nevydali opačným směrem. Směr je důležitý, Hole. Chápete?"
Harry tušil, co přijde. "Je mi jasné, že patrně došli do Rangúnu, šéfe."
"Taky že ano. Všichni do jednoho. Protože se řídili rozkazem. Právě jsme se dozvěděl, že jste si vyzvedl klíče od bytu Toma Waalera. Je to tak, Hole?"
"Jen jsem se tam koukl, šéfe. Z čistě terapeutických důvodů."
"To doufám. Ten případ je pohřben. Čenicháním ve Waalerově bytě nejen marníte čas, ale navíc tím porušujete příkaz, který vám předtím šéf kriminálky a který vám teď dávám já.
Myslím, že nemusím rozvádět důsledky jeho neuposlechnutí, jen se zmíním o tom, že japonští důstojníci stříleli své vojáky, jestliže pili vodu mimo dobu vyhrazenou na pití. Ne ze sadismu, ale proto, že disciplína znamená, že nádor okamžitě vyříznete. Vyjádřil jsem se jasně, Hole?"
"Jasně, jistě…Tedy… připadá mi to teď naprosto jasný, šéfe."
"To je pro tentokrát vše, Hole."
Hagen se posadil na židli, vytáhl ze zásuvky papír a začal ho číst s takovým zaujetím, jakoby již Harry opustil jeho kancelář. A zatvářil se udiveně, když vzhlédl a zjistil, že před ním Harry stále sedí.
"Ještě něco, Hole?"
"Hm, jen jsem se chtěl na něco zeptat. Nebylo to tak, že Japonci nakonec tu válku prohráli?"
Gunnar Hagen po Harryho odchodu ještě dlouho nevidomě zíral na onen list papíru.
---------------------

Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. Jo Nesbo zraje jako víno.
Byla jsem unešená stylem psaní (hlavně v první části knihy) a po dočtení jsem zůstala bezmocně sedět a nechtěla číst žádnou další knihu - s tím, že žádná už nebude tak skvělá. (Ale vstřebalo se to, čtu dál jak o závod :-) )
P. S. A už začínám mít ráda i Harryho - navzdory jeho alkoholickým excesům.

Nestea
  27. 9. 2012, 13:08
první kniha co jsem od Nesba přečetla a musím uznat, že je super. Děj je už od začátku napínavý, uprostřed to vypadá, že se snad na původní zápletku již zapomnělo, ale konec tomu všemu dá odpovědi. Čtenář je napnutý až do konce. Hned jsem si zakoupila další knížky :-)
VerenaLord
  19. 5. 2015, 13:34
Tento díl je pro mě velkým zklamáním. Přijde mi, jako by jen autor vyplňoval další díl série Harryho Holea. Příběh nijak zajímavý, chybí mi spád, gradace. Prostě a jednoduše číst se to dá, čas tím zabijete, ale je to průměrné.
illy
  22. 10. 2012, 8:48
Netřeba nic dodávat, Nesbo drží nastavenou laťku. Kniha se čte jedním dechem, výborný styl vyprávění, filmový střih. Harry Hole rulezzzz!!
Pend
  6. 6. 2016, 17:46
Konečně severská krimi, tak jak si ji představuji. Atmosféra vánočního Osla je popsána neuvěřitelně, příběh dvou bratrů nabízí hodně možností při vyšetřování. Pro mě zatím nejlepší díl.
Venceslao90
  1. 2. 2015, 13:26
Tak zase další přečtená Nesbovka. Nicméně nechytlo mě to tolik jako jiné díly. Začátek byl výborný, chytře napsaný a mělo to spád, ale ke konci jsem se už docela nudil a těšil se, až knížku dočtu. Samotná zápletka mi přišla taková průměrnější, občas jsem měl problém orientovat se v postavách a vzájemných vztazích, ale co už. Napínavé momenty a nečekané zvraty ani tentokrát nechyběly, tak dávám 4 hv., i když takové slabší. Od Joa mám přečtené už lepší kousky ...
Jadelaine
  2. 8. 2016, 19:19
Kniha patří k lepším od autora, příběh má spád a čtenáře nenudí, vše má svůj důvod. Autor opět tahá za nitky a navádí čtenáře určitým myšlenkovým směrem, alespoň u mě se mu to částečně daří, a tak je rozuzlení částečně překvapující.
Pozn. k překladu: I když se to v poslední době v médiích jen hemží patvarem slovesa "soustředit se" užívaným chybně v budoucím čase jako "bude se soustředit" (přesto, že je to dokonavé sloveso), v knihách by se objevovat nemělo a neskutečně mě to irituje. Tento patvar se objevoval na několika místech knihy a znechucoval mi čtení.
Eidalon
  27. 3. 2014, 12:11
Přečetl jsem od Nesba svou čtvrtou knihu a pěkně to graduje. Spasitel je z nich asi nejlepší (Nemesis, Pentagram, Lovci hlav) ,i když všechny byly svým způsobem velmi kvalitní. Tato šestá kniha s hlavním komisařem Harrym Holeem časově navazuje na Pentagram a nakonec v závěru knihy i doodhalí něco ke knize předchozí – Pentagramu a aféře Toma Waalera, což ti, kteří Pentagram nečetli asi neocení.

Harry Hole opět bojuje na několika frontách – vyšetřuje komplikovaný zločin vraždy, který přeroste v řetězovou sérii několika dalších vražd, bojuje se svými abstinenčními alkoholickými příznaky, musí se vyrovnat s rozchodem s Ráchel a jejím synem (opět více v Pentagramu) a nakonec i s odchodem jeho ochránce a přímého nadřízeného Bjarneho Mollera – důvod jeho odchodu je dovysvětlen až v závěru knihy a má přímou vazbu na Pentagram a je taktéž překvapivě pikantní.

Jeho nový partner Halvorsen mu sedí, z Beáty Lonnové se stala ostřílená šéfka kriminalisticko-technického oddělení a nový šéf oddělení vražd a Harryho přímý nadřízený Gunnar Hagen má naopak minulost zahalenou kariérou u supertajné jednotky.

Kniha nás zavede do prostředí a hiearchie Armády spásy se svými přístupy, hodnostmi, oddanými lidmi a poměrně rozsáhlým majetkem. Způsob myšlení a vnitřního fungování této organizace je českému čtenáři vzdálena a tudíž v knize novum.

A pak běží celý děj. Zápletka je velmi propracovaná a dotažená až do skvělého vyvrcholení. Nesbo zná celý příběh předem a tudíž si se čtenářem může zahrávat, takže kdykoliv máte již pocit, že indicie a náznaky jasně ukazují na toho či onoho, dostane děj nový zvrat a náboj. A nakonec se rozuzlí způsobem zcela nečekaným, kdy se z oběti vyklube kat sebe sama a vy fandíte hlavní záporné postavě – seriovému vrahovi, aby vše dopadlo, jak má. Máte pocit, že to není možné? Přečtěte knihu a dáte mne zapravdu!

Zápletka je ale tak propracovaná, že její geniálnost až vadí – říkáte si, to by se v reálu takto prostě nemohlo stát. Seriový vrah má své mimikry a mnohdy reakce, které jsou spíše doménou kladných hrdinů. A naopak hlavní padouch je odhalen v osobě, u které byste to čekali nejméně.

Příběh má ale logiku, šťávu a postupně graduje a vy musíte číst dál a dál. Zapomeňte na to, že je děj předvídatelný a pokud se Vám to zdá, pak je to Nesbo, který vám předkládá tyto slepé uličky a to zcela záměrně, což ale zpětně právě bere realitu věci, pokud se nad celým příběhem zpětně zamyslíte. Cítíte v tom totiž právě onu účelovost, která by se v reálu asi nekonala.

Každopádně je to ale skvělá detektivka z dnešní reality, propracovaná a zcela vás pohltí. Nezbývá, než dát hodnocení nejvyšší.
Ramirez85
  3. 7. 2016, 12:04
Možná už se opakuju, ale i další díl Nesbøho série o Harry Holeovi je lepší, než byl ten předchozí. A v tomto případě tedy docela fest, protože Spasitel určitě patří mezi nejlepší krimi, co jsem do dnešních dní přečetl. Nesbø zraje, takovou tu "hollywoodskou" pompéznost (přehnanost) nahrazuje promyšlenějším a vrstevnatějším příběhem, kdy vám nebudou lhostejné ani vedlejší dějové linie, linie, které popisují životní příběhy vedlejších postav. Ba co víc, budete si je užívat stejně jako hlavní zápletku. A ta je tentokráte skutečně dechberoucí.
smajlinka
  12. 6. 2014, 16:33
První část byla trochu nudná, říkala jsem si, že je možná nutná k zasvěcení do příběhu. Ale až na pár okamžiků se to hlavní vlastně odehrávalo až ke konci. Harry se taky možná mohl projevovat trochu víc, i když teda na konci se projevil překvapivě... no zkrátka Nesbo je super, ale četla jsem od něj i lepší
Kebab Bursa
  28. 7. 2013, 10:49
Pro mě zatím nejlepší Nesbo, skvělá zápletka, tradiční skandinávské postupy dostažené k dokonalosti, například prolínání s minulostí, sociální aspekt. Kam se hrabe přeceňovaný Larsson. Jako obvykle mi ale nesedl konec, trochu mimo realitu. Policistu Harryho s jeho vztahem k alkoholu, dětem, ženám či kolegům dost žeru. Určitě za prázdniny ještě něco dám.
Elki
  19. 2. 2014, 14:36
výborná kniha, čte se svižně a Nesbo nás samozřejmě nezapomene několikrát šokovat :)už se těším na Sněhuláka
ideal_alien
  13. 2. 2016, 20:03
Tak autor opět nezklamal!!! Naprosto skvělá kniha plná akce, zajímavých postav a všech možných i nemožných dějových zvratů.
VaclavB
  27. 1. 2015, 9:18
Na knihách je vidět stoupající kvalita. Jakoby autor držel opratě spletitého příběhu se stále větší jistotou. Opět strhující čtení, opět překvapivé zvraty. Jen výlet do Zagrebu mi přišel zbytečný. Jo a ten chlast - vždycky trpím, když si Harry čuchne k flašce.
dalimoni
  3. 5. 2012, 14:39
Výborná, má třetí v pořadí Nemesis, Pentagram a Spasitel a řekl bych, že tento díl nejlepší, velmi propracovaný příběh, zajímavý závěr, skvěle propracované postavy i přímočarý příběh, který se postupně rozplete. Určitě doporučuji
cravatta
  29. 11. 2015, 21:37
Zase kvalitní počtení s mým oblíbencem Harrym v hlavní roli. Sice jsem čekala trochu víc podle hodnocení, ale námět se mi líbil a konec stál za to. Ovšem na Sněhuláka zatím žádná kniha od Nesba nemá.

''Až poté, co zavěsil, Harry zauvažoval, proč neřekl Skarremu, že je spokojen s jeho prací. Mohl to klidně udělat. Začíná snad být s přibývajícím věkem protivný? Ne, pomyslel si, když přebíral čtyři koruny, které mu taxikář vracel, protivný byl vždycky.''

Harry Hole je prostě super :D
DeviR1
  11. 11. 2015, 10:15
Čtu sérii o Harrym postupně a tuhle knihu bych kvalitativně zařadil na úroveň Červenky - takže zatím nejlepší. Spasitele jsem přečetl na můj vkus velmi rychle, nebylo to ani tak napínavé, ale styl autora se v tomto šestém díle tak vybrousil, že se kniha čte velmi snadno a rychle. Zápletka skvělá, o někoho jsme přišli, někoho jiného zase objevili a jak bývá autorovým zvykem, podívali jsme se na chvíli i do jiné země, než do Norska. Za mě plný počet a už se těším na Sněhuláka, který je podle mnohých tím nejlepším (takže se obávám, že mi zdejší stupnice hodnocení už nebude stačit).
tomdra
  6. 7. 2015, 21:25
Jako vždy perfektní příběh a v hlavní roli policista Harry Hole. Od začátku zapeklitý případ a na konci skvělé rozpletení. Doporučuji.
jvaclavik
  23. 1. 2015, 17:52
Dobrá detektivka, zapeklitý příběh, , ale nepřišlo mi to tak zajímavé jako třeba Sněhulák. Harry je každopádně stále suverénní borec.
bronn
  4. 6. 2014, 12:59
Nesbo skvělý jako vždy, děj má několik velice překvapivých a docela nečekaných obratů a ten konec mi naprosto vyrazil dech!!! Tohle by si nikdo jiný než Harry Hole dovolit nemohl.
kure91
  18. 4. 2012, 23:04
jelikož čtu Holeovskou trilogii zatím pouze česky, tak můžu bez dlouhého váhání říct, že Spasitel byl jasně nejlepší částí, měl pěkně propracovaný děj akorát mě trochu mrzí závěr, po Harryho výletu do Záhřebu mi začala jedna část závěrečného rozuzlení připadat tak trochu očekávatelná. Ale nic to knize na kvalitě neubírá...Musím závěrem říct, že je fakt těžké cokoliv víc napsat abych nespojloval, proto snad jen, přečtěte a uvidíte sami:)
Mili232
  25. 9. 2016, 12:35
Jo, pecka! Dalsi "harry-holeovka", ktera me nezklamala. Napinacka. Mam serii rada a uz se tesim na dalsi dil!
Taťána
  20. 3. 2013, 19:53
Přečetla jsem čtyři autorovy knihy v rychlém sledu po sobě. Nemůžu si pomoct - Sněhulák je prostě nejlepší. Možná proto, že jsem ho četla jako první a byla to moje první zkušenost s tímto severským autorem. Spasitel nebyl rozhodně špatný, to v žádném případě! Ale na začátku jsem se trochu ztrácela a konec mi přišel trochu hektický a místy očekávatelný. Ale jinak doporučuji čtenářům, kteří mají rádi detektivky! A Harry Hole je ve všech dílech výborně propracovaná postava!
cenevrec
  31. 12. 2012, 11:28
Musím uznat,že jsem se na knížku moc těšila. Přijde mi, že Nesbo už je pojem. Slýcham o něm ze všech stran. Ze začátku jsem byla z knihy zmatená. Ztrácela jsem se v postavách a v návaznosti na příběh dalšího z aktérů. Po chvili jsem se zorientovala a pořád jsem čekala, že mě děj navede k tomu, jak to asi skončí (jako ve většině knih už v polovině tuším jak to asi bude). Ale v tomto případě stále nic. Byla jsem totálně ztracená. Rozluštění přišlo až na samém konci, a to mi přišlo perfektní. První kniha, která byla nepředvídatelná. To mi na ní přišlo nejlepší. Pak samozřejmě Nesbův neskutečný vypravěčský talent. No a Harry Hole.... :) Teď se těším na Sněhuláka.
Peeters
  4. 10. 2012, 12:38
Po slušné Nemesis a lepším Pentagramu přišel (myslím si) nejzdařilejší díl v podání Malého spasitele. Dějová linka je skvělá, načasování perfektní, styl vyprávění výborný. Zasloužených 5 hvězdiček. Bude zajímavé čekat na pokračování s Harrym, protože tato kniha vydala zbývající odpovědi na otázky, které zbyly po dřívějších dílech.
L_O_U_S
  7. 6. 2016, 19:12
Opět standardně dobrý Jo Nesbø v hůlovské sérii. Zajímalo by mě, kolik z těch, co údajně „odhalili“ vraha v půlce knihy, si jen správně tiplo. Mezi prohlédnutím zápletky a dobrým tipem je docela rozdíl.
Susan94
  24. 3. 2016, 21:18
Harry nejspíš dospěl nebo zestárnul a já se královsky bavila. Lepší než Červenka, má to pořád svoje mouchy - ale co je dokonalé? Nic. Čtu Nesba chronologicky a myslím, že teď se budu jen bavit a číst rychleji a rychleji. Pro po tohle byla moje nejrychleji přečtená kniha od Nesba a to taky o něčem svědčí.
Arktos
  1. 2. 2016, 12:35
Opět paráda. Už od prvních pár stránek mě kniha naprosto chytla a nepustila až do konce. Navíc skvělý, pro mě naprosto nečekaný konec. Levhart byl o něco napínavější, proto se mi líbil o maličko víc, ale rozhodně stojí za přečtení.
Yggdrasil
  1. 11. 2015, 12:01
Harry jednou zase v dobrém rozpoložení. Spasitel patří jednoznačně k tomu lepšímu od Nesba, příběh byl dobře propracovaný i když chvilkama už mi to přišlo překombinované. Každopádně závěr vše ucelil a já spokojeně dávám plný počet.
DannyBoy80
  18. 2. 2015, 10:12
Začátek je celkem nudný a rozjede se to až tak v po třetině knihy. Nebylo to špatné ovšem na Sněhuláka nebo Levharta se to nechytá.
Vatanen
  19. 11. 2013, 1:00
Nesbø si v rámci severské detektivky píše vlastní ligu, je to skvělý vypravěč, má parádní střihy, zápletky a silnou postavu Harryho. Spasitel se mi líbil do doby, než Harry navštívil Záhřeb, pár stránek jsem kroutil hlavou, to pak přešlo a zase jsem se dostal na vlnu, než mi závěrem vyrazil dech a tou hlavou kroutím doteď. Je tu pro mě stejný problém jako v Lovci hlav, kterým je v některých momentech naprostá nevěrohodnost, která (jako tady při finální scéně) přechází až v úsměvnou frašku. Myslel jsem, že visení na poutech z můstku na Holmenkollenu už nemůže nic překonat - omyl.
DejnaDee
  6. 6. 2014, 13:14
Autor mi skutečně sedí, kniha je opět velice čtivá, napínavá, výbormý styl psaní, doslova jsem hltala každou stránku a od knihy se odtrhnout.
Matěj
  21. 1. 2013, 12:27
YES! YES! YES! YES! Tohle se nikdy neomrzí. I dnes na trhu přesyceném severskými detektivkami se Nesbo pořád dokáže podržet své zasloužené místo na výsluní. Kniha má spád, Děj vám nedá vydechnout. Neustále budete přemýšlet co se děje na další stránce. Čeká vás nespavost z nedočkavostí dalšího čtení tohoto příběhu. Jen se sypte další díly! Jak se dnes říká: To chceš!
Aadri
  21. 9. 2012, 22:05
Perfektní kniha. Opět nic není tak, jak se zdá na začátku, nebo uprostřed, nebo i téměř na konci. Nesbø má vždycky schované (alespoň malé) překvápko. S Harry Holem jsem si prošla příběhem Nemesis, pátrala po vrahovi v Pentagramu a nakonec se mi tajil dech nad osudem Malého Spasitele. Nemůžu se rozhodnout, která z těch tří knih se mi líbila nejvíc. Všechny stojí za přečtení.
lalup
  1. 6. 2012, 11:17
Překvapilo mě, kolik pocitů to během několika málo hodin dokázalo vyvolat. Přes rozpačitost, postupné upoutání, znechucení, strach, smutek, nepochopení až ke konečnému uklidnění. Byla to pro mě první a určitě ne poslední detektivka od tohoto autora.
hero_bk
  9. 12. 2016, 21:49
Konec je super, ale prokousat se k němu chce někdy i přemáhání. Střední část knihy vůbec neodsýpá... Nikoliv nejlepší Harry Hole.
Jana M
  30. 1. 2016, 22:50
Přemýšlím,kolik hvězd udělit... první čtvrtinu jsem musela nuceně prokousávat, zbytek napínavý jako malé gaťky. Zamotané to bylo parádně a zjištění, kdo, co , jak a proč... wau! Jen samotný konec (epilog) mě zamrzel. Takže kvůli nudnému začátku 4 *
bousovka
  16. 7. 2015, 13:17
Velmi napínavé pokračování příběhu se známým hrdinou. Jak okomentovat a nic neprozradit? Pro mě byl příběh od začátku velmi chytlavý a děj gradoval tak, že jsem nedokázala přestat číst. Jednoduše dobrá detektivní zápletka.
princezna89
  4. 2. 2014, 17:03
Zpočátku jsem se musela zorientovat v novém stylu psaní, kdy jsem nevěděla, která postava to právě je. Spasitelovi jsem ale záhy podlehla a přečetla ho jedním dechem. Opravdu miluju knížky tohoto autora:-)
problemchild
  13. 4. 2016, 16:01
Zápletka v rámci detektivky byla možná až moc komplikovaná, autor mistrně mátl čtenáře, který bratr je který, ale opět už člověk cítil, kdo je vrah (viz autorův mustr již od švábů). Avšak pět hvězdiček dávám za epilog, který je nejhustější částí knihy. Navíc člověk cítí, že pokračování bude vážně stát za to:-)
Sassenkka
  28. 10. 2015, 11:47
Skvěle napínavý příběh! Místy jsem byla trochu zmatená, ale tak to asi Jo chtěl :) Čtivá knížka s naprosto výbornou zápletkou, už se těším na další :)
smisekmona
  26. 2. 2013, 19:38
Moje první kniha od tohoto autora a ačkoliv jsem se na tuto knihu velmi těšila, tak mě bohužel neuspokojila. Ke konci mě kniha už i bavila, ale první polovinu jsem opravdu musela překousat. Možná to je tím rychlým přeskakováním děje, který můj mozek nepochytil:/ Ale odrazena nejsem, zkusím jinou knihu-