Jeden musí z kola ven

Poprvé vydáno celosvětově: 1974

Mladá fronta - 2012
ISBN: 978-80-204-2569-0

Mladá fronta (2012) 978-80-204-2569-0 384

George Smiley je sice muž schopný nekonečného soucitu, ale jako špion dokáže být i cílevědomým a nemilosrdným protivníkem.

Scéna, na niž vstupuje, je krajina studené války plná krtků, lampářů, lovců lebek a pouličních kejklířů, kde se lidé verbují, pálí nebo kupují do zásoby. Smiley dostává důležitý úkol: odhalit moskevského krtka, který se před třiceti lety zavrtal do samotného srdce britské špionážní služby, do Cirkusu. (Založil/a: Samael)

janeicka
  3. 7. 2014, 16:05
Nejsem velký příznivec špionážních románů, ale musím uznat, že tímto dílem mne John Le Carré velmi příjemně překvapil :-) Sice mi zprvu také dělalo problémy velké množství postav a jmen, ale pak se retrospektivní vyprávění rozjelo, George Smiley se začal vyptávat a konec jsem četla naprosto bez dechu. A ta poslední stránka... Prostě paráda, určitě si od autora přečtu i některá další díla.

Film jsem kdysi viděla, ale pamatuju si jen postavu George Smileyho, budu si ho muset ještě někdy oživit. Mohu určitě doporučit jak knihu, tak film ;-)
Bastet
  27. 6. 2012, 21:22
Pozvolna plující špionážní román, který vás nenechá chladným. Ačkoliv většina děje se odehrává ve vzpomínkách různých postav, tak se dočkáme i nějaké té akce. Postavu George Smileyho mě nadchla už v románu Kvalitní vražda a tady ho doplňuje perfektně Peter Guillam. Nejsem fanynka špionážních románů, ale Le Carré mě uchvátil. Už se těším román Smileyho lidé.
Samael
  28. 3. 2013, 20:45
Téma špionžního thrilleru mě navnadilo,ale když jsem byl na straně 200 a pořád jsem se nudil,říkám si něco je špatně!Je to asi nejnudnější kniha kterou jsem kdy četl.Nápad i příběh by nebyl špatný,ale muselo by to mít nejaký spád a trochu akce!
snedy
  15. 8. 2013, 21:01
Nemám rád špionážní romány klasického střihu, nečtu ne, nesnažím se o proniknutí to tohohle žánru. Tuhle knihu jsem vzal na dovolenou v podstatě jen díky Garrymu Oldmanovi na přebalu a výborným hodnocením filmové verze. A naprosto jsem se do knihy ponořil. Její až neskutečně pomalé tempo, složitá konstrukce děje a mnoho postav mi občas dávali zabrat, to uznávám, ale na konci se dostavil pocit něčeho výjimečného. Možná i kvůli tomu, že akce opravdu v podstatě naprosto chybí a všechno je jen o pomalém hledání pravdy ve vzpomínkách a starých spisech. A to já rád.
tomdra
  24. 6. 2013, 18:42
Tato kniha mě moc nebavila. Mám stejný názor jako DISP a Samael. Nuda! Každá postava má několik jmen a člověk se v tom vůbec nevyzná.
DISP
  9. 6. 2013, 12:12
Těžké na orintaci v čase, postav i zápletky, kdyby se jednalo o jiného autora a nebyl tam můj oblíbený George Smiley, tak jsem to asi ani nedočet,...
thublake
  5. 8. 2016, 18:07
Špionážní thrillery miluju. Bohužel tenhle mě zklamal hlavně poměrně značnou nepřehledností postav a celkově pomalým dějem (1/3 knihy přečtená a v podstatě se zatím nic moc nestalo, pořád se "uvádíme do děje"). Pokud tohle je jedna z nejlepších Le Carrého knížek, asi další vynechám. A nebo se mrknu na film. Třeba bude lépe upravený.