Tanec s draky I

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-444-4

Talpress (2012) 978-80-7197-444-4 528

Pátá kniha série Píseň ledu a ohně. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány a Tanec s draky

Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat.
Mezi nimi trpaslík, Tyrion Lannister. Mezi další hledače patří dornský princ, železný kapitán i tajemný modrovlasý mladík, který zdaleka není tím, za koho jej vydávají.
Na severu stojí velká Zeď z ledu a kamene - stavba pevná jenom tak, jako jsou pevní ti, kdo na ní slouží. Jejím 998. velitelem byl zvolen nemanžeský syn Eddarda Starka, Jon Sníh, který má nepřátele jak v Hlídce, tak za Zdí, kde se šikují k útoku armády divokých...
Za Zdí je i malý chlapec, jeho bratr Bran, obdařený dosud netušenými schopnostmi.

Na všech stranách jsou opětovně rozdmýchány hořké konflikty, dramata sehrávaná velkolepým osazenstvem sehrávajícím z psanců a kněží, vojáků a měničů, šlechty i otrokářů. Přílivy osudu nevyhnutelně povedou k dosud největšímu tanci ze všech... (Založil/a: sweps)

Tiwala
  27. 3. 2013, 20:06
Uff, jsem ráda, že mám první polovinu za sebou.
Upřímně nevím, jestli bylo moudré postavy takto rozdělit. Když totiž čtete o třech postavách stále a stále dokola, začnou vám lézt trošku na nervy a občasné zpestření Davosem, Theonem a Melisandrou to nezachrání.
HPL
  12. 1. 2014, 20:41
Tak a je to tady. Končí nádherná doba, kdy jsem byl 3 měsíce součástí jednoho z nejlepších světů, které znám. Ona teda nekončí úplně, nicméně s glaciálním tempem jakým G.R.R. svoje dílo valí dopředu upřímě nevěřím, že další díl vyjde dřív než do 2 let (a i to je optimistický odhad).
Každopáně mi postavy tak přirostly k srdci, že si ani nějak nedokážu představit, že bych si před spaním nepřečetl aspoň 1 další kapitolu. Natož pak čekat na pokračování příběhu několik let (navíc kniha končí s více otazníky, než začala a uprostřed děje).
Co se porovnání s ostatními díly týče, řekl bych že hodnocení je celkem oprávněné (na trojku to nemá, ale dýchá jí to na záda).
Je těžké hodnotit jednotlivé díly ságy zvlášť, ale pokud bych měl použít jedno slovo pro všechny, je to DROGA!
PS: sice jsou plánované další 2 díly, ale já bych se vůbec nedivil, kdyby byly nakonec 3 nebo dokonce ještě víc. A upřímě - ani bych se za to nezlobil. Potenciál tu rozhodně pořád zbývá.
Ivulina
  27. 8. 2013, 0:18
Povedená kniha. První část se mi líbila snad o kapku víc než ta druhá, na tom ale nezáleží. Co chci vyzdvihnout? - soudržnost s předchozím dílem. Muselo být složité vrátit se o nějaký ten pátek zpátky, z jiného pohledu popsat tutéž situaci a nepřemyslet souvislosti. Jako zapojovat paralelní obvod namísto sériového - pro mě činnost zcela nezvládnutelná. Mohu doporučit. Knihu, ne elektrikařinu.
Postavy, o kterých bych chtěla ještě slyšet? - Brienne z Tarthu, ser Jorah Mormont, Jon Sníh a Starkovic, Tyrion Lannister a Tormund Obrozhouba.
Závěrem přeji hodně štěstí a pevné nervy všem, kdo se chystají na cestu za Písní ledu a ohně. Pořádně se posilněte, je to ještě daleko.
LuciusWlk
  2. 10. 2012, 8:44
Trochu jsem se obával, jestli mě tento díl nebude nudit. S ohledem na paralelní průběh děje s Hostinou pro vrány, kde, byť zde byl děj věnován jiným postavám, přece jen bylo v Hostině spousta odkazu na děj Tance. Nenudil! Martin opět dokázal, jak si umí s dějem pohrávat a napínat a míchat karty této hry. Neděje se zde tolik zásadního, přesto bylo báječné sledovat osudy Tyriona a spol.
illy
  23. 7. 2012, 9:11
Děj není roztahaný. Jen sledujeme příběhy jiných postav v tu samou dobu co se odehrává Hostina pro vrány. Někdy víme jak to dopadne a někdy si jen myslíme, že víme. Tohle je epická fantasy sledující děj na obrovské ploše. Mistrně napsaná, u které stojí za to vychutnávat každou stránku. Kdo chce akci a přímočarý děj, ať sáhne po jiné knize.Tyrion rulezzz!!
Všivák
  24. 10. 2013, 23:13
Opět naprosto skvělé. Výpravnější než předchozí díl. Hodně bavil Theon. No, vlastně všichni. Nejvtipnější je rozhodně Tyrion. Ty jeho věčné ironické poznámky jsou fakt boží. Je fakt super, že autor dokáže pořád rozvíjet příběh. Snad nezdechne před dokončením. Jo, a tu Dornoskou kulturu si fakt vychutnávám. Je super.
Jasanek
  11. 9. 2012, 11:24
Jedinými nedostatky knihy jsou: srovnávání časové osy a zbytečné odbočování od hlavní dějové linie. Jinak má kniha všechno, co potřebuje k tomu, aby si zasloužila umístění ve sbírce vašich nejoblíbenějších. Sto procent ji nemohu dát jen z toho důvodu, že mi chybí nějaké vyvrcholení, ne, že bych chtěl tento úžasný svět opustit, ale bojím se, aby si autor neukousnul až moc velké sousto a dokázal to všechno dovést do brilantního finále.
Více v recenzi...
PeťkaW.
  25. 8. 2014, 10:42
Martin umí vyprávět, opravdu ano. Dokáže udržet pozornost, bravurně vykreslovat, pletichařit, hrát si s postavami a jejich osudy. Ale nic nedokáže nahradit pořádný děj, kterého je v, prozatím posledním, díle opravdu pramálo. Vzhledem k neuvěřitelnému počtu hlavních postav a dějových linií je rozdělení na Hostinu pro vrány a Tanec s draky více než logické. I tak ale mohly být oba díly o dobrých několik stovek stránek kratší, kdyby se Martin nezabýval mnohdy zbytečnými poznámkami z minulosti a všemožnými opisy, myšlenkovými pochody a nepopisoval kolikrát jednu věc pořád dokola. Píseň ledu a ohně je neobyčejná série, která nemá v současnosti obdoby a nejspíš ještě nějakou dobu potrvá, než se někdo další do podobného eposu pustí. Určitě stojí za přečtení, protože si to čtení užijete. Ale ukamenujte mě - já četla už i lepší a záživnější série :)
Ciba
  19. 5. 2014, 9:55
Co napsat k pátemu pokračování? Rozložitý mistr nevyčerpatelné imaginace nám dodal další díl plný zvratů (jak už jsme zvyklí), úmrtí (jak už jsme zvyklí) a nových postav, které si není radno příliš připustit k tělu. Tyrion opět naprosto válí, Jon Sníh se světem pere po svém a stále nic neví a ostatní figurky na desce oblíbeného cyvasse sledují své vysněné cíle nebo jsou nástroji v rukou mocnějších. Vyjímkou pro mě byla pouze linka Daenerys, jenž se tak nějak křečovitě plácala na místě a její příběh mi toho příliš nenabídl. Položil jsem již pět širkoých bichlí, ale stále vůbec netuším jak tohle dopadne. Ani to mi však nezabrání, již teď dumat nad tím, kdo nakonec vyhraje nebezpečnou hru o trůny.
Samael
  28. 3. 2013, 22:39
Velkolepé dílo Georga R.R.Martina,které je neskutečně propletené,že je až k neuvěření,kolik příběhů a postav dokázal sjednotit do jednoho díla o 7 knihách.Tady je opravdu vše(politika,válka,magie,temné síly,nadpřirozené bytosti,soucit,brutalita,láska,pomsta,ctižádost atd.)
U všech 5 dílů mám stejný komentář,protože kdybych měl všechno hodnotit zvlášť asi bych se upsal.Strašně se těším na poslední 2 díly.
Henkie
  16. 2. 2013, 20:40
Mě prostě Hra o trůny nepřestane bavit nikdy.
Autorův styl psaní, jeho popisy jídel a šatů, to je prostě něco, co neomrzí.
Jediný, co mě štve, že jde o, zatím!, poslední díl série.
XZvire
  28. 7. 2015, 9:59
Chvíli příběh baví, chvíli nudí.. Jelikož už od začátku čtu všechny díly rozdělené na dvě části, tak už jsem si všimla, že ta první část bývá vždy méně záživná. Oproti ostatním dílům zatím chybí pořádná akce nebo jak už je čtenář zvyklí, nějaký WOW moment. Uvidíme jak dál...
kajas1993
  23. 12. 2014, 23:52
Nebylo vůbec snadné přelouskat v době probíhajícího školního semestru tento epochální kus (a ano, knížku jsem pomalu neuzvedla :D), stálo to ale jako vždycky za to!
jvaclavik
  18. 1. 2013, 11:49
Rozhodně zatím nejslabší díl celé série. Nijak zvlášť mě příběh nechytil a místy bylo čtení spíše utrpením. Kniha je obrovská, ale v podstatě se v ní nic moc neděje. Doufám že příští díl to napraví...

Dokonce jsem přemýšlel o hodnocení jen dvěma hvězdičkami. Mezi tím kdy jsem četl tuto knihu jsem ji několikrát odložil a přečet dvě jiné. Skoro bych nevěřil, že to psal stejný autor, jako Hru o trůny.
Phorbo
  11. 11. 2012, 20:46
Kor začátek knihy je pomalejší, roztahanější a všeobecně trošku nudný. Některé postavy dělají to, co by ani normální relativně lucidní člověk nedělal (viz Jon). Příběh dohání čtvrtou knihu, která je po přečtení pátého pokračování PLaO možná i lepší a záživnější.
thierry
  28. 8. 2012, 19:04
Četl jsem vázanou verzi a hlavně druhá půlka mě už tolik nebavila. Kapitoly mi přišly uměle natahovaný, když se všechno důležitý nakonec odehraje až na jejich poslední stránce. Dál mi vadil vývoj některých postav, který se naivně drží svýho přesvědčení za každou cenu (Jon, Barristan a i Daenerys), takže mi ani nevadilo, že jedna z těch důležitějších skončila špatně (i když pochybuju, že umřela). Celkově slabší díl série.
Hedgehog
  13. 9. 2013, 22:08
Už z obálky je jasné, co se v příběhu dříve, či později stane. Což mě dost mrzelo. Nicméně, Martin se částečně vrátil k více akčním pasážím, i když nepřekročil svůj stín a kvalit trojky nedosáhl. Prolnutí děje s Hostinou pro vrány konečně dobarvuje určité situace a jejich nejasnosti. Přesto stále zůstává více než dost nezodpovězených otázek a konec znovu vybízí k okamžitému čtení šestého dílu. Vichry zimy, přivaňte co nejdříve.
Merit
  10. 9. 2013, 20:44
Tak výtky by se určitě našly, ale i tak nemůžu jinak, než 5 hvězd. Napsat pět bichlí, které si i přes svůj rozsah udrží svoje čtenáře, tak to chce kumšt.
Drobné výtky: nejsem úplně pozorný čtenář, spíš "hltám", takže občas mi dělá problémy zorientovat se v některých vedlejších dějových linkách. U těch hlavních bych ocenila, kdyby se rozuzlení autor věnoval více, než jednou (ještě obvykle retrospektivní) větou. Celkově je to styl psaní, na který se těžko zvyká, člověk musí být neustále ve střehu, kdy se něco může stát, pamatovat si, co se s danou postavou stalo před dvěstě stránkami ... No není to jednoduché.
Nemůžu se dočkat dalšího dílu (jako ...? to jako vážně? nevěřím, že umře), ale zároveň se trochu bojím, aby se autor nenechal ovlivnit současnou slávou série.
robin.salomon
  6. 8. 2012, 18:09
Pro mě o něco lepší než Hostina pro vrány, ale pořád to vedle Bouře mečů ani nestálo, sestupná tendence...sám jsem zvědavý na "poslední" dva díly, jak to chce autor uzavřít, tolik nových postav...i když on si poradí, usekne hlavu...:-)
Lidusha
  1. 9. 2012, 19:19
děj začíná nabýrat poněkud unylejší tmpo a stává se čím dál tím víc složitějším a nepřehlednějším, možná je to také tím,že se v této knize věnuje spíše těm méně zajímavým postavám,kromě snad Jona a Daenerys...
piko
  22. 8. 2012, 11:57
Parádní knížka. Škoda, že to nepíše trochu rychleji(doufám, že to dokončí).
Martine, proč mi to děláš. Takhle dlouhou čekat to nevydržím.
Jossie
  28. 1. 2014, 11:58
Bohužel musím konstatovat, že s přibývajícími díly klesá kvalita. Tanec s draky mi přišel jako 1200 stránek téměř o ničem. Stalo se toho moc málo na tak rozsáhlou knihu.
Robert Guth
  5. 12. 2013, 10:57
Příběh se sice rozjíždí, to ano, ale z globálního pohledu by šla většina knihy úplně vypustit. Vše je sice vylíčeno velmi barvitě a svědomitě, nicméně k čemu to je když se v kapitole vůbec nic nestane. Chápu že tohle nevadí každému, ale stejně si nedovedu vysvětlit, jak může mít tato kniha stejné hodnocení jako předchozí díly.
Darkness
  13. 5. 2013, 13:56
No musím říct , že hned na začátek jsem docela zklamaná, protože začínám číst Tanec s draky souhrnné vydání a hned na cca 100. straně se dozvídám že Sam je opět na Zdi a ještě ani nikam neodjel, mistr Aemon stále žíví i když v předchozí knize už zemřel!! kapitola se zcela opakuje i když slova jsou synonyma minulích...stalo se to někomu nebo je to jen snad nějaká tisková chyba, nevím jestli je to ve všech knihách..?
Nemo
  10. 6. 2012, 18:47
Na tento díl jsem se moc těšila ale zklamal mě. Až na par dobrých kapitol mě ta kniha nudila. Děj je už moc roztahaný.