Doba jedová 2

Doba jedová 2 Originální název: Doba jedová 2

Triton - 2012

Triton (2012)

Kniha nabízí poutavé čtení o škodlivých látkách v potravinách, nápojích, kosmetice, lécích a potravinových doplňcích a životním prostředí vůbec, které jsou reklamou, sdělovacími prostředky a mnohdy i medicínou doporučovány jako zdraví prospěšné. Značná pozornost je věnována možným rizikům očkování, jež v současné době vyvolávají zvýšený zájem veřejnosti.
Autoři Anna Strunecká a Jiří Patočka, vysoce erudovaní a mezinárodně uznávaní odborníci v oblasti biomedicíny a toxikologie s dlouholetými zkušenostmi v publicistice, podávají vysvětlení jasnou, přístupnou a srozumitelnou formou. Každá kapitola je doplněna odkazy na populární i vědeckou literaturu. Čtenářům se tak nabízí zcela ojedinělá příručka pro každodenní orientaci v nepřehledné oblasti ovládané zájmy trhu a zisku, s náměty, jak se bránit před mnoha zdravotními riziky a rádoby vědecky podloženými radami.

Zdroj: Knihcentrum.cz (Založil/a: sweps)

Buřinka
  24. 9. 2016, 12:36
Doba jedová 2 navazuje na předchozí díl. Spousta témat se tam opakuje nebo jsou o něco málo rozšířena. Autoři asi chtěli využít, že je o knihu zájem a honem vydali další díl. Myslím, že vše podstatné je už v dílu prvním a další díly si již nekoupím. Doba jedová (první díl) stojí za přečtení i zamyšlení, u dvojky už je to spíše vyhazování peněz a plýtvání časem. I když rizika očkování (hliník, který se tímto způsobem dostává do organismu) jsou zajímavým tématem a jako zdravotníka mě přesvědčila (samozřejmě nevěřím jen jedné knize), že nemusím rodinu očkovat vším co se "mihne" na trhu a používat více "zdravého" rozumu.
jamalka
  20. 11. 2012, 18:27
Bohužel mi příjde, že se autoři až moc opakují ( viz. Doba jedová, Varovné signály očkování) a samotných nových informací je poskromnu.
ready19
  4. 3. 2016, 10:20
Zklamání...témeř nic nového oproti prvnímu dílu jsem se teda nedozvěděl, navíc nevím, proč bych měl číst některé pasáže podruhé, je prostě poznat, že autoři vařili z vody a neměli dostatek témat na celou knihu.
Prometheus.Nox
  23. 12. 2013, 17:36
Kniha se mi četla o poznání hůře než první díl (Doba jedová). Zajímavé a nové věci jsem si v ní našel, ale zatímco celkový smysl prvního dílu mi přišel zřejmý, u druhého mi bohužel zůstává trochu zatemněn. Taktéž mi přijde (z pohledu laika), že se dost argumentů opakuje. Některé pojmy jsou uvedeny až dost odborně bez dalšího vysvětlení jejich významu. Často je uváděno mnoho přesných čísel popisujících statistické množství případů v různých studiích. V pozdějších kapitolách mi toto pomalu ale jistě začalo lézt na nervy, protože člověk si všechna ta čísla stejně nezapamatuje a přesnost na jednotky u čísla se čtyřmi nebo dokonce pěti ciframi je i tak nadbytečná... Trochu překvapující je míra věnování se očkování, které zabírá témeř třetinu knihy.

Naprosto mě však odrovnala kapitola 11 "Praktické rady rodičům k očkování" od MUDr. L. Elekové, jejíž kategoricky odmítavý postoj k očkování je cítit v každém odstavci a která tak stylem až hraničícím s demagogií dělá z procedury očkování skoro nějaký veřejně nařízený trest. Proto bych k tomu ocenil kapitolu s radami napsanou odborníkem s opačným nebo alespoň ne tak extrémním postojem. Na druhou stranu názory takových lidí (ačkoliv pojaté ne přímo jako rady k očkování ale spíše jako názory na něj) jsou do knihy následně zařazeny. Hlavní autoři tak dávají možnost čtenáři přečíst si i jiný pohled. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl pro tři hvězdy místo dvou :-)