Konec velkých prázdnin

Originální název: Konec velkých prázdnin

Paseka - 2005
ISBN: 80-7185-777-7

Paseka (2005) 80-7185-777-7 672

Kniha, která vznikala jako předloha scénáře stejnojmenného televizního seriálu, patří mezi nejlepší romány zabývající se fenoménem emigrace. Její děj se započíná v roce 1983, kdy v den letního slunovratu uprchnou nejrůznějšími cestami ze své vlasti do Rakouska dvě rodiny a několik jednotlivců, Čechů i Slováků, aby hledali štěstí ve vysněném svobodném světě. Skoro na dosah domova je očekává jiná planeta, jim cizí, jako jsou oni cizí jí. Projdou táborem pro uprchlíky a čekají pak v jednom z venkovských penzionů, sloužících tomu účelu, na azyl a víza, představující klíče k nové existenci. Náhlé prázdniny v životě, jejichž délku ani výsledek nelze odhadnout, týdny, měsíce a někdy i roky vynucené nečinnosti, nutí k sebezpytnému bilancování, smýkají lidmi mezi nadějemi a zoufalstvím. Ze vzpomínek i představ, ze zážitků tragických i komických vyvstává kaleidoskop obrazů země, kterou opustili, i světa, jemuž se vydali. (Založil/a: Dorysek)

marta-b
  14. 4. 2010, 21:16
Nádhera. Kohout v této knížce brilantně zvládnul prolínání několika životních příběhů a časových os. Číst Konec velkých prázdnin byl pro mě požitek. O to víc mě ale zklamalo jeho filmové/seriálové zpracování.
cachanell
  31. 8. 2014, 9:49

Skvělá knížka. Jedinečné prolínání děje, vypravěčský um. Mohu jen doporučit. Naštěstí jsem neviděla seriál.