Otesánek

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Arbor vitae - 2004
ISBN: 80-86300-40-4

Arbor vitae (2004) 80-86300-40-4 24

Malířka a grafička Eva Švankmajerová (1940 – 2005) zpracovala téma tradiční české pohádky O Otesánkovi originálně, ve formě leporela kombinuje obraz a psané slovo. Výtvarné zpracování spoluvytváří neopakovatelnou atmosféru silného emocionálního prožitku. Otesánek se stává motivem i mementem naší každodenní současnosti, to podtrhuje i cena Český lev pro nejlepší film roku 2001 za film Otesánek Jana Švankmajera , u kterého byla Eva Švankmajerová spoluautorkou výtvarné koncepce a vytvořila i jeho animovanou část. Leporelo Otesánek je kombinací morality a grotesky, nestaví svého dětského čtenáře do pasivní role diváka, naopak, aktivizuje jeho fantazii a citovost. Leporelo Otesánek je pilotním svazkem nové edice Louisa nakladatelství Arbor vitae,ve které významní čeští výtvarníci nově zpracovávají a interpretují pohádková témata (Založil/a: FilipovaRa)

Eva Švankmajerová Eva Švankmajerová
*25.09.1940 - †20.10.2005

Paity
  3. 9. 2013, 12:29
Krásná práce Evy Švankmajerové, která přímo oživila Otesánka pro děti, které to jistě ocení. Prostě není nad klasiku.