Města a ostrovy

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Arbor vitae - 2002
ISBN: 80-86300-24-2

Arbor vitae (2002) 80-86300-24-2 206

S rokem 1989 se esejistovi, básníkovi a historikovi umění Josefu Kroutvorovi (1942) otevřela možnost navštívit země i města, která znal dosud převážně z literatury. Soubor cestopisných črt, glos a esejů připomíná žánr, jemuž je rozhodně bližší literatura než žurnalistika. Nejedná se o reportáže, ale svébytné literární texty spojené s cestováním, četbou, návštěvou historických míst, muzeí či galerií. Autor bohatě využívá svých znalostí daných profesí historika umění, píše zasvěceně a dovede opravdu zaujmout a často i připomenout méně známé historické souvislosti. Jde mu především o mapování Evropy z poněkud jiného úhlu, než jaký nabízejí cestopisní průvodci. Návštěvou metropolí, měst a dokonce i určitých čtvrtí spojuje dobrodružství poznání a smysl pro atmosféru a genia loci. Město je světem pro sebe, stejně jako jsou ostrovy obklopené mořem. Ale zatímco města jsou „ostrovy“ civilizace, jsou skutečné ostrovy posledními ostrůvky naší romantiky. Autor těží z tohoto kontrastu, navštěvuje Benátky, Vídeň, Paříž či ostrůvek Sarö a vždy objevuje něco specificky „českého“. Tyto kulturněhistorické paralely jsou cenným přínosem pro poznání průsečíků naší a světové kultury. (Založil/a: FilipovaRa)