Pouť

Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Paseka
ISBN: 80-7185-559-6

Paseka 80-7185-559-6 352

Navracíme se až k samým počátkům, v krvi a kostech i mozku si neseme vzpomínky tisíce bytostí, konstatuje vypravěč v úvodní části Pouti, jednoho z vrcholných prozaických děl britského prozaika trinidadského původu. Kapitoly, jež se vracejí do bližší nebo vzdálenější minulosti karibského regionu, v ní spolu s vypravěčovou rekapitulací vlastního uměleckého a lidského zrání v poválečných letech postupně vytvářejí obsáhlý proud osudů spjatých s Naipaulovým rodným Trinidadem, plynoucí v širokém časovém rozpětí od poslední Raleighovy plavbý za bájným El Doradem na počátku 17. století až po znepokojivé obrazy současné situace třetího světa. Příběhy lidského zklamání mocenských ambic a iluzí jež dokáže líčit se smyslem pro ironii, jemný humor i soucit, se autorovi v široce pojatém prozaickém cyklu podařilo skloubit s trinidadskými a britskými epizodami osobněji laděných vypravěčových vzpomínek v neobyčejně originální a přesvědčivý celek, znovu potvrzující autorovu mistrovskou schopnou reflexe historického vývoje i vlastního osudu. (Založil/a: Beránek)

Vidiadhar Surajprasad Naipaul Vidiadhar Surajprasad Naipaul
*17.08.1932

Beránek
  13. 3. 2012, 20:42
Knihal byla velmi poutavá, pokud ji čtenář nepřerušuje jednotlivé povídky. Souvětí jsou občas velmi dlouhá a nepřehledná, někdy se mi zdálo, že věty nedávají smysl. To ale není chyba autora, nýbrž překladatele. Jinak určitě tuto knihu doporučuji všem, co se zajímají o historii karibské oblasti v době kolonizace a dál.