Ráno a večer

Originální název: Morgon og kveld

Pistorius - 2007
ISBN: 978-80-87053-09-6

Pistorius (2007) 978-80-87053-09-6 80

Chlapec, který se bude jmenovat Johannes a který se stane rybářem, přichází na svět. Starý muž, který se jmenuje Johannes a který byl celý život rybářem, umírá. Takto se dá ve stručnosti charakterizovat rámec podivuhodného románu Ráno a večer, napsaného v roce 2000 a přeloženého dnes již do řady světových jazyků. Mezi těmito dvěma protipóly života, dvěma kapitolami románu, se rozprostírá hluboce lidský příběh snu o sounáležitosti.
Autorův svérázný baladický styl vyniká snahou o přesné zachycení repetitivnosti a zkratkovitosti lidského myšlení a vyjadřování. Svým stylem, archetypálním tematickým záběrem a především všudypřítomnou lyričností se Fosse zcela vymyká současným převládajícím směrům nejen norské, ale i světové literatury. (Založil/a: jamalka)

oveja
  4. 10. 2016, 18:36
Knížka mě bohužel dost zklamala. Nápad je skvělý, ale neustálé opakování jmen postav celý dojem z knížky pokazily...