Sociální deviace

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

SLON - 2001
ISBN: 80-85850-68-0

SLON (2001) 80-85850-68-0 304

Publikace podává přehled základních teorií sociální deviace s ohledem na jejich současný stav, kritické výhrady a polemiky, které jsou vůči nim nejčastěji vznášeny, možnosti jejich rozvoje a význam pro praxi. Současně nastiňuje některé teoretické problémy, které jsou v souvislosti s tématem diskutovány: vztah mezi normativní a reaktivní koncepcí deviace, mezi deviantním aktem a deviantní identitou a rolí, funkce deviací, problém pozitivní deviace, zodpovědnost za deviantní chování, společenství deviantů, validita oficiálních statistik. Jde o první systematické zpracování tématu v naší literatuře. Ve srovnání s u nás doposud vydanými knihami rozvádí podrobněji teoretické otázky sociálních deviací a nastoluje problémy, které v jiných publikacích buď vůbec nejsou pojednány, nebo jsou zmíněny jen stručně či okrajově. Práce je určena studentům sociologie a příbuzných oborů i odborníkům v praxi, kteří se kontrolou deviantního chování profesionálně zabývají. V nakladatelství rozebráno, k dostání u některých distributorů. (Založil/a: FilipovaRa)