Jak zacházet s nemrtvými

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0607

Argo (2012) 978-80-257-0607 328

Druhý román švédského prozaika Johna Ajvide Lindqvista (*1968), který si po úspěšném debutu Ať vejde ten pravý tentokrát pohrává s klasickým hororovým motivem zombie. V jeho podání ale oživlé mrtvoly nejsou žádná strašidelná masožravá monstra, ale ztrápené bytosti, které chtějí, jako každý z nás, jen jediné: vrátit se domů. Jak zacházet z nemrtvými je mrazivým hororem se vším všudy a zároveň dojemným příběhem o lásce, která se dokáže vzepřít samotné smrti. Stockholm v polovině srpna 2002. Po dlouhé úmorné vlně veder trápí všechny obyvatele nesnesitelná bolest hlavy. Jako by město pokrývalo podivné elektrické pole. Nedají se zhasnout světla ani vypnout elektrické přístroje. Obyvatelé propadají panice. Něco visí ve vzduchu. Najednou vše rázem pomine. Zdánlivě se nic nestalo, nebo že by přece jen...? Gustav Mahler, novinář v důchodu, ztratil po smrti milovaného vnuka chuť do života, nic ho netěší a nezajímá. Najednou mu zavolá starý známý z Danderydské nemocnice. Stalo se prý něco strašného – mrtví v nemocniční márnici náhle ožívají. Mahler to pokládá za hloupý žert, ale přesto se na místo vypraví... (Založil/a: malc8k)

John Ajvide Lindqvist John Ajvide Lindqvist
*02.12.1968

psychoklara
  13. 11. 2014, 13:39
Dobrá kniha, která se ovšem zdaleka nemůže měřit s Ať vejde ten pravý. Jak zacházet s nemrtvými je příběh plný hodně nechutných scén a přestože do ní autor vkládá hodně lidskosti, nebyla jsem z ní tak unešená, nadšená a dojatá jako z Ať vejde ten pravý. Lindquist je skvělý spisovatel, ale tato kniha rozhodně není to nejlepší, co může nabídnout.
ondrasek
  26. 11. 2013, 18:13
Nádherná knížka, smutná a dojemná - to, že je i hororová je odsunuto na vedlejší kolej. Na hlavní koleji je totiž láska a naděje, že smrtí to prostě nekončí....
Draconian
  21. 3. 2013, 14:01
Kniha mě velice bavila. Vlastně mi přišla dost krátká. John skvěle vtáhne do děje a umí vytvořit zajímavé charaktery. Kniha se postupně rozjíždí a vlastně mi ani nepřijde moc hororová a když už začne jít do tuhého, příběh má poměrně rychlé vyústění a závěr.
Možná se na tom dalo zapracovat ještě více a klidně by mohl autor přidat více stránek.
JarKun
  28. 12. 2013, 16:14
Trochu jiné zombie, než na které je člověk zvyklý z hororů. Ale v podstatě to jednou muselo přijít. Pořád jsme oživlé mrtvoly vnímali spíš jako krvelačnou show na mnoho různých způsobů, toto je první knížka, kde jsou nemrtví v pozadí se svými neživoty a do popředí se dostávají sny a naděje těch, kteří někoho ztratili. Rozhodně stojí za přečtení. Občas jsem z toho cítil postupy Stephena Kinga, ale to vůbec nevadí. Naopak. Stálo by za to zkopírovat i Kingovu stopáž a postavy i příběh ještě více rozvinout. Kniha končí v momentě, kdy by se King teprve začal rozjíždět...
Slarque
  23. 9. 2014, 18:19
Dlouho to vypadalo jako psychologický román, ve kterém z hororu zbyla jen výchozí situace a pár rekvizit. Ale horor se ke konci vrátil a vycenil zuby. Dobře rozvržené tři hlavní linie nám barvitě líčí, jaký je život, do kterého se vrátí nedávno zemřelá blízká osoba. A tak na okraj poznáme, jak se s tím vyrovnávají lékaři, politici, filozofové a samozřejmě média. Lindqvist laťku nasazenou debutem rozhodně nepodlézá, takže opět není problém se do toho začíst a za dva dny to mít přelousknuté.
Lindsey
  9. 9. 2014, 19:53
Obsahuje spoiler spoiler Když jsem den po přečtení knihy šla ven v noci sama, tak mi hlavou stále běželo "think a peaceful thoughts". Jo, takhle mě vyděsila scéna s utopencem. Je ale pravda, že mi kniha jako celek až tolik nesedla. Možná právě kvůli tomu, že hororové téma se objevuje teprve až na konci a ani s akcí to není příliš slavné. Asi mi klasické krvežíznivé oživlé mrtvoly sedí víc. I přesto mě tohle pojetí zombie tématiky zaujalo a hrozně se mi líbilo, jak měl autor vše promyšlené. Ze začátku mě i napadlo, že by nebylo špatné dopsat pár dalších stran o tom, zda mrtví unikli nebo ne, ale musím uznat, že kniha skončila v nejlepším a tentokrát mi částečně otevřený konec nevadil.
kothe
  12. 4. 2013, 17:25
Lindqvist umí! Zombie v jeho podání nejsou jako ty, které nám servírují všichni ostatní. O to je atmosféra knihy lepší, stále čekáte jestli zombie začnou chovat dle "ustálených vzorců chování" a ony... O to hlubší vyznění má celá kniha. Sice mě zmátla pasáž s utopencem, ale nějak se Anna s Eliášem na to moře dostat museli :-)
Těch 300 stránek rozhodně stojí za přečtení.
Danak
  25. 2. 2013, 10:06
Výborný čtivý horor popisující osudy tří rodin, jež poznamenala smrt a následné zmrtvých vstání jejich příbuzných. První kniha, která mne rozbrečela. Má sílu a určitě stojí za to přečíst.