Než se setmí

Než se setmí Originální název: Antes que anochezca

Český spisovatel - 1994
ISBN: 80-202-0480-6

Český spisovatel (1994) 80-202-0480-6 308

Slavný kubánský spisovatel a disident, později emigrant, který ukončil svou životní i uměleckou dráhu roku 1990 sebevraždou, zakusil na rodném "ostrově svobody" hned dvojí persekuci: jako zastánce názorů nepoplatných Castrovu režimu i jako homosexuál nakažený zhoubným virem HIV. Pro první skupinu má Castro věznice, pro tu druhou pak pracovní tábory. Arenas se skrýval jako štvaná zvěř, svůj životní příběh psal jen za denního světla na cáry papíru. Pod vahou této knihy, jež vyniká strhujícím a otřesným dějem i ohromnou básnickou silou, se u nás konečně tříští fádní obraz oficiální kubánské literatury.
"Kniha se přečte jedním dechem... Nenucenost a humor je v osvěžujícím kontrastu s hrozným utrpením, jež Arenasovi přivodilo jeho vrozené buřičství. Nesmazatelnou postavou této statečně upřímné autobiografie je sám Reinaldo Arenas, všemi mastmi mazaný dobrodruh, barokní vypravěč, zpustlý venkovský chlapec, jejž nemohlo zkrotit ani město, ani ideologické trýzně, ani tvrz kapitalismu." (Založil/a: r.picasso)

Reinaldo Arenas Reinaldo Arenas
*16.07.1943 - †07.11.1990

klara
  7. 10. 2010, 22:54
Viděla jsem film, který mě naprosto uchvátil, asi i díky skvělému Javieru Bardemovi v hlavní roli a ráda bych si přečetla i knížku, ukázky z autorovy tvorby použité ve filmu mě zaujaly.
Evelina
  9. 6. 2010, 15:30
Nejspíše mám slabost pro příběhy ze skutečného života, ale tuto knihu bych doporučila každému dospělému.
Jedná se o autobigrafii kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase, kniha odhaluje krustost totality na Kubě.