Cesta králů

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-427-7

Talpress (2012) 978-80-7197-427-7 912

První kniha plánovaného desetidílného cyklu je vstupní bránou do světa Rošáru. Rošár je kamenná země zmítaná bouřemi, jimž se přizpůsobila příroda (rostliny rostou z kamene a v bouřích se zatahují do země, zvířata se ukrývají do ulit a tvrdých schránek) i lidé (města se staví podle přesných schémat v místech mezi skalami). Při bouřích se uvolňuje zvláštní energie, bouřná záře, kterou je možné nabít polodrahokamy a ty potom využít třeba k pohonu fabriálů (důmyslných zařízení, která lidem zjednodušují život). Předurčení jedinci dokáží pomocí bouřné záře znásobit své síly a získat mimořádné schopnosti. Tento svět čelí dvěma hrozbám: periodickým obdobím katastrofálních spouští, z nichž ta nejhorší a poslední má teprve přijít, a odvěkému nepříteli, pustonošům, proti němuž lidstvo v dávné minulosti bránily rytířské řády paprsku, než záhadně zmizely ze země. Lidem po nich zůstaly jenom střepkordy a střepláty, mystické zbraně, které mění obyčejné lidi v neporazitelné válečníky. Není jich mnoho a platí se za ně královstvími. V tomto světě se odvíjejí na pozadí poněkud absurdní války aletů proti paršendům osudy tří hlavních hrdinů, zprvu samostatně, postupně se v náznacích začínají prolínat.

Jasnopán Dalinar Kholin, bratr zavražděného aletského krále a vojenský velitel, usiluje o návrat k dávným rytířským ctnostem podle staré knihy Cesta králů, což vyvolává nesouhlas širokého okolí. Za bouří trpí halucinacemi a to všechno ho postupně připravuje o autoritu. Mladá dívka Šalán po smrti svého otce usiluje o studium u Dalinarovy neteře Jasny Kholinové, známé badatelky a kacířky. Šalán k tomu ovšem nevede zdaleka jen touha po poznání. potřebuje Jasnin fabriál. Lékařův syn Kaladin se vzdává kariéry, aby mohl chránit svého malého bratra, který je povolán do války. Shodou nepříznivých okolností upadá do otroctví a stává se ochráncem těch nejubožejších, kteří už dávno rezignovali.

Všechno se začíná zaplétat. události se vyvíjejí velmi rychle, a ačkoliv kniha svým rozsahem působí jako čtivo na dlouhé zimní večery, dlouho rozhodně nevydrží. Čte se jedním dechem. (Založil/a: LeaLea)

Kuci92
  23. 2. 2016, 20:05
Naprosto parádní svět a kniha se čte jedním dechem. Těším se na druhý díl, jen teď to čekání na zbylých 8 :D
rahzul
  10. 3. 2015, 15:22
Ke knize jsem se dostal na doporučení od kamaráda a musím připustit, že na mě udělala velký dojem. Na začátek série je to hodně dobré. Jsem rád, že jsem si Cestu králů přečetl až teď, pač si nedovedu představit to několikaleté čekání na další díl. Doufám, že pan Sanderson si mezitím vše pěkně promyslel a další díly na sebe nebudou tak dlouho čekat.
Niaro
  25. 11. 2012, 3:36
Dlouho jsem hledal slova, které by ohodnotila tuto knihu. Začnu od toho horšího, tak se nenechte zmást a přečtěte si tento komentář, až do konce.

Jak už v popisu této knihy napsala LeaLea, kniha se dá na první pohled hodnotit řekněme, jako "bichle". Není obvyklé, aby první kniha jakékoliv, natožto deseti-dílné, série měla přes 900 stran. To si myslím, že mnohé potencionální čtenáře odradí.
Mám pocit, že tato kniha utrpěla překladem, to za druhé. A když jsem již zmínil ten překlad, tak ani korekce na tom není zrovna nejlépe (množství překlepů a podobných nedostatků, daleko překračuje průměrnou únosnou hranici). Poslední co bych této knize vytknul je místy chaos, alespoň ze začátku je těžké se mnohdy vyznat v postavách. Toto vše mě, až do tak stránky 700, utvrzovalo v hodnocení 3*

ALE

od hranice sedmisté stránky děj natolik vygradoval a spojil se, že mě to přesvědčilo na hvězdy čtyři.

Stručně: Děj originální, zábavný a vcelku promyšlený. Zpracování do české podoby spíše knize ubírá. Přesto přeze vše, knihu doporučuji a přiznávám, že sám se těším na další díl.
klaviristka
  11. 9. 2016, 15:26
Dlouho jsem se těšila, až budu mít čas přečíst si první díl chystaného desetidílného cyklu, a jsem ráda, že jsem oba dosud napsané svazky dostala darem, a tak byly připravené v mé knihovně :) Pravdou je, že spoustu čtenářů odradí délka knihy, u mě se to nestalo a ani stát nemohlo, jelikož od autora znám jeho prvotinu Elantris a trilogii o Mistbornech a jsem jeho tvorbou uchvácena :) Věřím, že spousta z vás má, nebo bude mít, podobný názor ;)
Na začátku Cesty králů jsem měla trošku potíže se začíst, ale to je u knihy tohoto formátu běžné ; zažívala jsem to jak u Kingova románu TO, tak i u jeho Svědectví. Nenechte se tímto odradit, protože velice brzy se děj začne rozjíždět a vy budete zvědaví, jakým směrem se osudy hlavních hrdinů budou ubírat. Nejvíce se mi líbila dějová linka Šalán, a pak samozřejmě Kaladina - však jemu je v první díle věnován největší prostor. :)
Těším se na druhý díl a hodnotím pěti hvězdičkami.
Iri Yanssen J.
  25. 10. 2016, 14:38
Po přečtení základní trilogie Mistborn jsem nečekala, že by autor mohl napsat něco ještě lepšího. Šeredně jsem se spletla, protože Cesta králů je naprosto šílená, geniální, divné stavy navozující kniha, u které jsem na konci málem brečela zoufalstvím, že má tak málo stran.
porky
  25. 6. 2016, 2:01
Na základě zdejšího hodnocení jsem čekal hodně, ale dostal jsem ještě víc. Tahle kniha je tak skvělá, že i přes její neobvyklou délku ji přečtete jedním dechem a budete si přát, aby autor ještě pár stránek přidal (naštěstí má v plánu přidat rovnou 9 dalších dílů). V podstatě nevím, co bych vytkl. Svět Rošáru je zajímavý, propracovaný a nápaditý. Vynikající jsou také postavy a i když jsou v podstatě všechny POV charaktery trochu nepřirozeně kladné a hrdinské, okamžitě jsem si je zamiloval. Samotná zápletka je také výborná a přestože v ní lze najít určité podobnosti s Písní ledu a ohně (G. R. R. Martin), je dostatečně neotřelá a originální. No a nakonec musím pochválit i Sandersonův příjemný a čtivý vypravěčský styl. Sečteno a podtrženo je Cesta králů jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl.
andrew.jurcik
  18. 5. 2016, 19:41
Docela mi trvalo, než jsem se začetl. Nebýt zdejšího doporučení, asi bych to někde kolem sté stránky vzdal. Poté jsem již četl jedním dechem a těším se na další díly.
mostly
  29. 3. 2016, 19:44
Postava, která má stín na druhou stranu než všichni ostatní? Prostě SKVĚLÉ! :-) :-D Zamilovala jsem si tenhle příběh už od prvních stránek! Skvělý svět, národy, mytologie i to další nadpřirozeno. Nejvíc mě ale dostala ta lidskost postav, problémy, které řeší na každém kroku, stoupání a padání, nedůvěra v sebe sama, sobectví, láska, nenávist...
Nemůžu se dočkat na další díly!!! (a neskutečně mě přitahuje to šílené množství stránek, který s sebou tahle série ponese :-P
:-D)
TyGRRR
  4. 1. 2013, 21:01
Super knížka a to nejen objemem.
Ze začátku se mi zdáli některé (2) dějové linie trochu nudné. Děj se různě proplétá a přitom parádně graduje.
Čtení téhle knihy mi trvalo 8 dní.Po stu stranách chytne a nepustí dokud jí nedočtete
Už aby tu byl druhý díl.