Originální název: Útěk do pekel / Vzpomínky jednoho lumpa

ISBN: 978-80-243-6602-9

Moba (2015) 978-80-243-6602-9 544
Moba (2012) 978-80-243-4648-9 544
Adonai (2003) 978-80-7337-024-4 686

Pavel Vencl sice vystudoval filozofii, ale samotné studium mu mnoho neříkalo. Tou nejužitečnější školou mu byl vždy život. Proplouvá jím jako profesionální karbaník, boxuje s přáteli v klubu na Žižkově a jeho náručí prošla řada dívek. 15. březen 1939, první den okupace, ho zastihne u milenky Katy. Byl by rád, kdyby se mu následující události v okupovaném Československu vyhnuly, ale brzy zjistí, že to není možné. Svoji situaci se rozhodne vyřešit útěkem. Opustí svoji matku, kamarády i milenky a přes Alpy se dostává nejdříve do neutrálního Švýcarska, poté do Francie, Anglie a jeho cesta pokračuje i za oceánem, kde také potká svoji životní lásku Inéz. Kvůli své konfliktní povaze se mnohdy dostává do značně dramatických situací, na vlastní kůži poznává různé způsoby brutality, ať už od mocenských složek států, nebo přímo od spoluvězňů. Je cynický, arogantní, pohrdá lidmi a neváhá zabít, přesto díky své inteligenci, nadhledu, břitkému smyslu pro humor a notné dávce štěstí dokáže přežít v každé situaci… Útěk do pekel je v české literatuře naprosto ojedinělou knihou, srovnatelnou jen s nejlepšími evropskými a světovými romány. Knihou nabitou dějem, vzrušením a kaskádou nepředvídatelných událostí, které čtenáře vtáhnou do děje a nenechají ho vydechnout do posledního řádku. (Založil/a: LeaLea)

dejw
  13. 3. 2016, 17:42
Začátek knihy mě docela odradil - soulož střídala soulož, jazyk obscénní až vulgární... Naštěstí jsem knihu nezavrhl, protože děj se postupně stával zajímavějším a nakonec se kniha četla velice příjemně. Sice mnoho věcí mi přišlo přitažených za vlasy, ale stejně můžu doporučit.
dalimoni
  29. 9. 2012, 17:25
Velmi svižně napsaný trhiller z pohnutých let 1939 - 1948, hlavní hrdina neustále v pohybu a útěku. Kniha nepostrádá napínavé chvíle, vtipné pasáže. Hlavní hrdina Pavel Vencl je velmi svérázná osobnost, která nepostrádá klid a humor ani v těch nejtěžších situacích a pro mě byly jeho postoje velmi sympatické. Kniha je relativně rozsáhlá, ale nudit se při ní nebudete, příběh nemá skoro žádné nudné nebo hluché místa.
Monika Prudičová
  27. 7. 2016, 10:47
Poutavá knížka... Místy trošku přehnané, ale velmi čtivé... Mohu jen doporučit... chystám se na pokračování této knížky, tak uvidíme...:-)
Perpetua
  27. 1. 2016, 22:47
Hlavni hrdina je pekny floutek a dost me tim stval. Hlavne na zacatku se choval jako mistr sveta vuci vsem a videl hlavne sam sebe. Byl mi tak moc nesympaticky, ze jsem si myslela, ze knizku odlozim. Jeho utek z valecneho Ceskoslovenska ve mne vzbudil zvidavost a pak uz se mi knizka cetla prijemne a tezko se mi odkladala. Zaver byl pro mne dost prekvapivy a myslim, ze po tom vsem bych karbanikovi jeste dala sanci se projevit...Skoda!! Knihu doporucuji na 5 hvezdicek.
ZHalskova
  16. 6. 2014, 12:20
Přečetla jsem knihu jedním dechem. Nejen že mě zaujala, ale pobavila a hlavně stále udržovala v napětí. Jsem z knihy nadšená. Zatím jsem od spisovatele nic dalšího nečetla, musím to napravit.
tynny
  4. 3. 2013, 20:55
Opravdu mě tato kniha překvapila ... nečekala jsem, že to bude mít takový spád ... skutečně překvapivá povaha hlavního hrdiny, nečekané situace a zvraty v jeho životě ... opravdu jsem byla z knihy nadšená.