Skautské století

Originální název: Skautské století
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Junák - 2012
ISBN: 978-80-86825-72-4

Junák (2012) 978-80-86825-72-4 256 vydalo TDC Junáka ve spolupráci s Mladou frontou

Kniha Skautské století vás v jedenácti kapitolách provede sto lety skautingu v českých zemích od jeho počátků v roce 1911 až po léto 2011. Dočtete se o jeho vzniku, dobách rozmachu a úspěších i o zákazech, kterým byl skauting vystaven za nacismu a komunismu. Díky unikátním fotografiím budete moci zažít atmosféru významných akcí a událostí. Dozvíte se, jak došlo k tomu, že skauti uspořádali první dětský tábor v Čechách, proč vymysleli podsadu a rozšířili hry nebo táboření jako způsob trávení volného času. Z dalšího úhlu pohledu vám skautskou historii přiblíží dobové deníkové záznamy, reportáže a povídky. V portrétech významných skautů se představí třicítka osobností, které junáctví u nás velkou měrou spoluutvářely. A sto zajímavostí ve formě kaleidoskopu připomene, co z dějin zůstalo zapomenuto, a nemělo by.
Autoři knihy Roman Šantora, Václav Nosek, Slavomil Janov a Václav Dostál jsou aktivními členy Junáka - svazu skautů a skautek ČR, který je u nás s 45 000 členy největší organizací pro výchovu dětí a mladých lidí ve volném čase. (Založil/a: navabaca)

Roman Šantora Roman Šantora

Václav Nosek Václav Nosek
*31.05.1943

Slavomil Janov Slavomil Janov

Václav Dostál Václav Dostál

navabaca
  18. 8. 2012, 14:27
Autoři se podle svých slov, která vepsali i do podtitulu knihy, snažili uplynulých 100 let českého skautingu představit spíše jako čtivý dobrodružný příběh, než jako strohé shrnující dílo se samými letopočty. A to se jim povedlo. Knihy z kategorie historie se často čtou velmi těžko, zdlouhavě a bývají psány krkolomně. Skautské století je ale napsáno velmi poutavě a čtenář neustále touží po dalších zajímavých informacích, kterých tato kniha přináší opravdu velký a pestrý výběr.
Z řady černých kaněk ve stoleté kronice junáctví jsou zde uvedeny jenom ty podstatné (historické). Snad proto se v této knize příběh našeho skautingu tolik přibližuje svým čistým ideálům.