Originální název: Bohové opouštějí zemi

Akcent - 1998
ISBN: 978-80-2383-196-2

Akcent (1998) 978-80-2383-196-2 223
Blok (1970)

Historický román z českého dávnověku je třetí, samostatnou částí trilogie Legenda ztraceného věku.

Autor z nepatrných zlomků historických faktů vytváří obraz počátků křesťanství na našem území. Země je v 10. století stále ještě zpoloviny pohanská, i když je pokřtěn kníže Bořivoj a většina vladyků. Zůstávají však stále ještě kraje, které jsou v zajetí pohanství a kde lidé nechtějí měnit víru ve staré bohy. Vladyka Strojmír se svými lidmi se pokusí svrhnout Bořivoje a zosnuje vzpouru, která má dalekosáhlé následky. Nová víra se však postupně prosazuje a nachází stále více příznivců. (Založil/a: FilipovaRa)

Richie
  26. 11. 2014, 5:31
Román byl napsán v roce 1939 a poněkud archaický styl tomu také odpovídá. Děj je sice těžkopádný, ale autorovi se podařilo vcelku vystihnout atmosféru doby. Příběh samotný je vystavěn na skutečných událostech z doby našeho prvního historicky doloženého knížete Bořivoje I. (autor patrně použil Kristiánovu kroniku). Strojmírova vzpoura a následné události ovšem dopadly trochu jinak, než je v knize popsáno. Pro současnost je román již poněkud zastaralý, ale díky vykreslení atmosféry doby z počátků křesťanství u nás ho hodnotím jen jako lehce podprůměrný. 45%