Originální název: Harry Potter and the Philosopher's Stone

Albatros (2015) 978-80-00-04039-4 256 ilustrované vydání
Albatros (2010) 978-80-00-02756-2 284
Albatros (2002) 145
Albatros (2000) 124

1. kniha série Harry Potter.

Harry Potter si myslí, že je obyčejný kluk. Když byl ještě malý, zemřeli mu rodiče a on zná jen těžký život u strýce, tety a jejich tlustého a rozmazleného synka Dudleyho. Vše se ale změní ve chvíli, kdy mu poštovní sova přinese záhadný dopis - pozvánku ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích, a obr Hagrid mu prozradí, že je kouzelník! Harry neváhá ani vteřinu a odjíždí do Bradavic, kde potká své nejlepší kamarády - Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou, naučí se ovládat své kouzelnické schopnosti, stane se členem školního týmu Famfrpálu - populárního kouzelnického sportu na košťatech, a především svede bitvu s Voldemortem, Pánem zla.

vladislaus
  18. 5. 2012, 19:54
Hodnotím tuto knihu z odstupem několika let od přečtení, po přečtení všech dalších dílů a shlédnutí všech filmů a musím na tomto prvním dílu ocenit tu dětskost a naivitu Harryho v pozitivním smyslu. Právě další díly už hrdinu o tu čistou dětskost připravují a vrhají jej do opravdového a nelítostného skutečného světa. Mé děti také byly v 11 letech tak dětsky naivní a čekaly na přihlášku z Bradavic, a proto když tuto knihu opakovaně pročítám, vidím v ní i své děti neúnavně čekající na kouzla z jejich fantazií.
Magyana
  17. 5. 2013, 7:56
S Harrym jsem se poprvé seznámila na pajdáku, když jsem znuděně poslouchala referát na "nový fenomén literatury pro děti". Přiznávám, že jsem si u toho cosi čmárala a doufala, že už brzo zazvoní.
Ale když jsem pak viděla, že šílenství pokračuje, ba se dokonce stupňuje, když vyšel druhý díl, rozhodla jsem se to taky zkusit.
Od té doby mě Harry chytil a nepustil, dokud nevyšla poslední kniha. Popravdě, může za to částečně i skvělý překlad.
Tiwala
  30. 9. 2012, 15:42
Četla jsem ji asi 8x a asi mě nikdy neomrzí. Jsem totiž z generace, která společně s knihami o tomto kouzelníkovi vyrůstala a nedá na ni nikdy dopustit.
ForFreedom
  27. 8. 2010, 15:49
Kámen mudrců jsem četla až v pozdějších letech - respektivě až v současnosti - a jsem přesvědčená, že kdybych zůstala pouze u filmové verze o nic zvláštního bych nepřišla. To, co mě u Rowlingové později baví zde chybí - nemá to ten osobitý dějový šmrnc - i závěrečná bitka s Voldemortem je taková nemastná neslaná, chybí nádech bradavického a vůbec kouzelnického prostředí, postavy jsou nepropracované, nereálné, umělé...
Kámen mudrců neurazí jako kniha pro děti, co už zvládají trochu obstojně číst, a neurazí ani zaryté fanoušky... Pro mě pravý HP začíná teprve od 3. dílu výše...
Keatin
  10. 2. 2015, 11:16
Dlouho jsem Harrymu odolávala se slovy, že se mi do Rowlingové moc nechce, protože ji většina glorifikuje. Nicméně, v poslední době vlivem velkého psychického vypětí v práci, jsem si řekla, že Harry bude to pravé ořechové. A fakt že jo. Oddechla jsem si, příjemně si početla a Ron se stal mou oblíbenou postavou. :)
Peetuliska
  31. 5. 2014, 13:42
Myslím, že je hodně lidí, které tyto knihy přitáhnou ke čtení, četla jsem ji spíše pro odpočinek, ale bylo to pěkné. Myslím, že děj zde asi vypisovat nemusím :-)
zoro2
  25. 2. 2015, 22:37
Přečteno v originále a musí se nechat, že Rowlingová umí psát a ne, že ne. K mé velké škodě jsem již viděl filmové zpracování, které se jen velmi málo liší od knižního vydání a také jsem přišel o ono vygradování na konci knihy.
Tanmut
  23. 12. 2009, 23:31
Málokdy je opatrnost před gigantickou popularitou tak široce rozšířena jako zde. Nedůvěra v "jakousi blbou knihu pro děti", případně "film(y) jsem viděl a je to kravina", jež stále přetrváva, byla u mě prolomena po dvaceti minutách, kdy jsem se dostal dosti do děje, a zcela vymizela po zhruba devadesáti minutách, když byla kniha pokořena. Nejpřilehávějším se mi zdá označení "strhující". Sednu, čtu, jsem tam; a když dočtu, chci zpátky. Krásné odtržení od světa.

Ovšem zázračnými dětmi číslo jedna ve světě velkého (dospělého) zla pro mě navždy zůstanou Ender a Fazolek. Kam se na ně Harry s kámošema hrabe.
lensha95
  10. 3. 2012, 19:27
Ke knížce jsem se dostala až po té, co jsem viděla první 4 filmy a musím říct, že mě to dost mrzí.
Můžete si říkat, co chcete, ale svět Harryho Pottera je něco úžasného a dokonalého a já se tam strašně ráda vracím, pravidelně každé prázdniny čtu všech 7 knížek, takže jsem je přečetla minimálně pětkrát.
Kámen mudrců jsem si zamilovala hned na první stránce. Je to tak neuvěřitelně čtivé, že se od toho nemůžete odtrhnout. A Kámen mudrců je 2. nejoblíbenější hned po Relikviích.
A pro ty co se jim to nelíbí: stačí říct(napsat) nelíbí se mi to a tečka, ne popichovat ty, co se jím to líbí a říkat, že je nechápete a že HP je blbost. Každému se prostě líbí něco jiného.
Všivák
  16. 1. 2012, 16:44
No nic moc, přišlo mi to jako detektivka pro děti s kouzelnickýho prostředí. Vůbec nechápu tenhle humbuk okolo Harry Pottrů.
Bloodym
  3. 12. 2013, 12:53
První díl známe kouzelnické ságy, který jsem nečetla jako první. Což z odstupem času vidím, že je dobře, protože začátek je takový dost pomalý a rozvláčný a nejsem si jistá, jestli bych se pak pustila do dalšího dílu.
Pend
  13. 10. 2012, 16:23
První z celé série, proto také dávám nejvyšší hodnocení. Kniha je splněním všech těch dětských snů o kouzelnících...

---------------------

První a proto jedinečná kniha. Ty ostatní už postrádají onu porci originality, objevování zákonitostí Bradavic.
prkali
  3. 2. 2013, 9:54
"Vrták! Brekot! Veteš! Cuk!" - takhle nějak má vypadat projev nebo přednáška - stručný, jasný, výstižný - a jídlo na stole (lahodný hodokvas) kvůli němu nikdy nevystydne. To ovšem umí jen Albus Brumbál, ředitel školy v Bradavicích (celým jménem Albus Percival Wulfric Brian Brumbál, nositel Merlinova řádu první třídy, předseda Starostolce, Nejhlavnější hlavoun... atd.). Hodně to o něm vypovídá, je to jedna z nejzajímavějších literárních postav, vyznačující se neobyčejnou moudrostí, laskavostí, humorem a zálibou v citrónové zmrzlině (to nechápu, já ji vůbec nerada...).
Shax
  28. 10. 2011, 23:06
Co napsat k Harry Potterovi? Možná to, že jsem čekala, až mi dojde dopis z Bradavic a dodnes mě štve, že moje poštovní schránka je prázdná! Vsadím se, že v tom má drápy Errol!
Tojaheva
  7. 10. 2014, 9:46
Tato knížka je ještě opravdu pohádka, která Vás vtáhne do kouzelného světa různých stvoření a pokud máte aspoň trochu dětskou duši, nejraději byste se do knížky vepsali.
marta-b
  16. 3. 2010, 13:51
Přesně, jak píše TANMUT - "Sednu, čtu, jsem tam; a když dočtu, chci zpátky." Líbí se mi hlavně atmosféra celého příběhu a chci tam zpátky :o) Je fakt, že první díl je jen pohádka, ale o dalších dílech se to už říct nedá. Autorka podle mě dobře vystihla, co může někdo číst v jedenácti a co o tři roky později - i když to čte celý svět a všechny věkové kategorie.
PeťkaW.
  26. 3. 2013, 10:40
Vzpomínám si,že jsem se ke čtení musela doslova přemlouvat a nutit. V době, kdy jsem totiž knihu dostala do ruky, byl ten největší boom HP a já nechtěla jít s davem. Teď jsem ale pochopitelně ráda, že jsem se do čtení pustila, protože těch 10 s HP bylo vážně úžasných a já si každou knihu neuvěřitelně užívala a příběhy mi daly strašně moc krásných chvil.

Na tomto prvním díle je znát, že ač JKR tvrdí, že měla celý příběh dopředu promyšlený, není to tak docela pravda. Začátky HP jsou typickou pohádkou, naivní, dětskou a neškodnou. Až v průběhu dalších dílů se ze ságy stalo to, čím je dnes.
scajo
  28. 12. 2014, 20:05
Žádnou jinou knihu jsem nikdy neodkládal tak dlouho jako první díl Harryho Pottera. Bál jsem se, že to pro mě bude nepřelousknutelná pohádka, ale realita byla úplně jiná. Harry Potter a Kámen mudrců je překrásným a překvapivě napínavým výletem do nikoliv jen dětské, ale i docela temné fantasy říše, kde malí čarodějničtí učni stojí proti samotnému pánovi zla. Tolkien měl Froda a Saurona, Rowlingová Harryho a Voldemorta. A já bych nikdy neřekl, že to druhé mi nakonec bude bližší (myslím knižně, filmově totiž Pán prstenů vítězí na celé čáře). Nezbývá než konstatovat, že Harry Potter je fenoménem naprostou zaslouženě.
domingo
  9. 3. 2010, 1:08
První díl je ještě strašná volovina, je vidět, že Rowling zatím vůbec neumí psát a neumí ani vypointovat příběh tak, aby do sebe všechno zapadalo... člověk se těší na nějaký zvrat, nějaké nečekané zjištění, a ona celou knihu postaví na jednom přeřeknutí Hagrida... deus ex machina hadra :)) kvalita a nějaká invence přijde v Harryho sáze až mnohem později, tohle je zatím jenom takové nesmělé očichávání, jestli teda jako budou penízky :) dvě hvězdy za závěr, který je jediným povedeným místem celé knihy. Akční scény Rowling fakt zvládala v podstatě od začátku, škoda, že už na konci nedělala skoro nic jiného... (2/5)
LadysR2
  16. 2. 2013, 11:34
Příjemný čtení. Škoda, že jsem to četl až teď, jako 40tník. Bejt malej kluk, tak to žeru i s kouzelnym kloboukem. Klidně si přečtu všechny díly :-)
Nantong
  3. 2. 2013, 21:40
Knihu jsem začala číst ještě na základce....čekání na vydání dalšího dílu bylo vždy nekonečné...ale dočkala jsem se a nakonec jsem celou sérii knih četla několikrát, mám pocit, že mě nikdy neomrzí.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:32
Přečetla jsem knihu, protože jsem nechápala šílenství, které kolem ní kolovalo, koluje a stále bude. Líbil se mi příběh i jakým způsobem to bylo zpracováno, přesto mě kniha nepřinutila přečíst si další díly.
G8
  19. 2. 2013, 17:13
Zpětně lze říct, že si Rowlingová teprve otěžkává tužku v ruce, nicméně na první pokus to vůbec není zlé. Já k tomu ale nebudu přistupovat stylem "porovnám s ostatními díly a uvidím". U Rowlingové mi to přijde, stejně jako u některých dalších spisovatelů, kontraproduktivní. Pravda je taková, že s jejími knihami nedospíval jen Harry, ale i čtenáři a samotná autorka. Z řemeslného pohledu to má daleko k dokonalosti, logicky to občas nedává smysl, ale je potřeba přihlédnout k tomu, že autorka touhle knihou zachránila celou jednu čtenářskou generaci, vytvořila skvěle fungující fantasy svět a já sám jsem se tehdy velice dobře bavil.
Ajka13
  16. 4. 2012, 20:13
Koukám, že hodně lidí si stěžuje na dětinskost a pohádkovost prvního dílu, ale myslím, že Jo původně chtěla, aby to byla taková "pohádka" pro děti, o mladém kouzelníkovi, kterým by chtěly být všechny děti. Je jasné, že jakmile prodala práva na film, šlo tušit, že z toho vznikne opravdovej nářez, ale už od začátku to v sobě tu temnou stránku mělo - zlej Voldemort byl přece už v jedničce. A tak, i když máme teď na mysli ty další díly, který jsou samozřejmě akčnější a víc pro dospělé, neměli bychom zapomínat, že jednička fungovala spíš jako takový rozjezd, zda se to uchytí, neuchytí a myslím, že to vůbec není špatný. Mně se jednička stále moc libí a po posledním a třetím dílu je to jedna z mých oblíbených částí.
ribička
  2. 9. 2010, 14:48
Ke knize jsem se dostala, když jsem byla nemocná. Přečetla jsem (tehdy) všechny čtyři knihy jedním dechem a nedočkavě čakala na další pokračování. Svět Harryho Pottera mě pohltil od první stránky až po tu úplně poslední. Plakala jsem, smála se nebo napětím skoro nedýchala. K Harrymu se stále vracím, většinou když jsem nemocná. Přečetla jsem ho v češtině i v angličtině a myslím, že mě jeho dobrodružství nikdy neomrzí.
Alseri
  8. 1. 2011, 21:25
Dobrá kniha, ktorú som išla čítať s veľkým predsudkom a len kvôli tomu, že to bola jediná vec na čítanie v nezariadenom byte mojich príbuzných, kde som prespávala cez dovolenku. Síce som z knihy mala pocit, že v nej nie je nič čo by som nedokázala pri väčšej fantázii vymyslieť sama, ale určite pútavá kniha. Nevedela som sa rozhodnúť medzi 3 a 4. Zatiaľ dávam 3, ale radím ju k tomu lepšiemu s čím som sa stretla.
Seňorita Eskimo
  22. 9. 2013, 16:05
Narodila jsem se ve správnou dobu a Harry Potter mě zastihl přesně ve věku, že jsem dospívala s ním. A i když mi v den 11. narozenin dopis napsaný zeleným inkoustem nepřišel, prožila jsem v Bradavicích 7 krásných let.
Ailees
  19. 1. 2012, 12:25
Co říci k Harry Potterovi? Určitě je to milá pohádka. Schéma přiběhu je celkem standardní - obyčejný kluk se dozví, že je něčím výjimečný, začne objevovat nový, kouzelný (kouzelnický) svět a na závěr svede velkolepou bitvu s ústředním padouchem - na tom není vážně ani nic nového, natož převratného. Jediné, co se nedá J. K. Rowlingové upřít, je velice čtivý a barvitý styl. Nepřestávám mít ale dojem, že to bylo nějaké zvláštní řízení osudu, které způsobilo, že se z Harryho Pottera stal fenomén, a ne tuctové dílo zapomenuté v regále s literaturou pro děti :)
analphabet
  18. 8. 2015, 22:40
Jelikož jsem nejprve viděl filmy (což mě mrzí), tak nemohu hodnotit. Pokud bych ale neznal příběh předem, pak věřím, že by celá série patřila do mého seznamu oblíbených knih. Skvělé fantasy, skvělý svět kouzel.
Tomáš Fiurášek
  26. 6. 2015, 15:02
Nutno říct, že už se mi dlouho nepsala tak těžce recenze jako na tenhle díl Harryho Pottera.

Svůj život dělím na dva: Literární a skutečný. Harry je jedna z mých velkých kapitol v literárním životě. Nejen že mi pomohl více do čtení, ale také mě natolik pohltil, že vždy, když jsem šel kolem kamenné zdi s deštníkem, tak jsem poťukal na cihly a marně doufal, že se utvoří vchod do Příčné ulice. Je to naprosto skvělá oddechová pohádka plná napětí a vzrušení – příběh chlapce je zpracován velice sugestivně a čtenář nemá ani na chvíli čas se nudit nemluvě o překvapivém závěru celé knížky, který tomu všemu dodává korunu. V dobách, kdy jsem ještě neviděl film a četl jen knížku, pamatuji své obrovské překvapení z celého tohoto závěru a stále to na mě do jisté míry překvapivě působí. Nemohu jinak než jen doporučit a myslím, že většina čtenářů se mnou bude souhlasit, když udělím 100% téhle knížce. Rozhodně doporučuji a kdo ještě nečetl, je literární barbar. :-)
moonchild
  8. 10. 2013, 16:59
první příběh se mi jakžtakž líbí.Nejvíce se mi líbí Relikvije smrti.Tady je ještě otloukánek a čím je starší tím víc se mi líbí.
huttershofen
  29. 1. 2013, 16:06
Knihu jsem četl skoro ve třiceti, abych byl takříkajíc "in", navíc se mi líbilo filmové zpracování. Vlastně na tom není nic extra, černobílé postavy, žádné zvláštní napětí a spád, je to vlastně docela průměrná pohádka. Tak proč jsem po přečtení šel a koupil si druhý díl? A pak třetí, a pak čtvrtý a pak...? Nevím, ale něco tam Rowlingová namíchala, že prostě člověk musí číst další a další :-)
DanielOsbourne
  8. 8. 2014, 11:49
Konečně jsem se pustil do knižní série o Harry Potterovi. Knihy mám doma již id malička, kdy jsem dostal každý díl k Vánocům (u pátého dílu to skončilo), ale já v té době ještě moc nečetl a nakonec ještě viděl filmy. Takže čas nastal až teď a já si přečetl Kámen mudrců. Je pravda, že je v něm znát, že jde spíše o dětskou knihu, ale vůbec to příběhu neškodí. Je skoro až neuvěřitelné, jak je film podobný s knihou, protože to se málo kdy stane. První půlka knihy je zfilmována jako přes kopírák. V druhé polovině už jsem nějaké scény v knize na víc. I když má člověk filmy hodně v povědomí, rozhodně neuškodí si Hrryho Pottera přečíst v knižní podobě, protože přinese spoustu vysvětlení a člověk si to prostě hned jinak užije, když čte knihu.
Anett
  27. 11. 2012, 16:53
Patřím ke generaci, která vyrůstala s Harrym. Je to fenomén. Když se k první knize vrátím teď připadá mi taková neotesaná, nedoladěná..nevím, jak to popsat (ale jako malé holce mi to připadalo senzační a nějakých nedostatků, které mi teď vadí, jsem si nevšímala). Je to knížka, která odstartovala mánii kolem HP a donutila mě číst, za což jsem ráda.
Bylo to něco nového, něco s čím jsem se do tě doby nesetkala. Byla jsem jako Alenka v říši divů, když jsem se ponořila do děje a navštívila spolu s Harrym a jeho novými kamarády poprvé Bradavice... Asi to zní hodně dětinsky, ale já se přesně takhle jako dítě cítila. Byl to skvělý únik z reality do světa fantazie :)

---------------------

Blueberry
  20. 4. 2014, 17:15
Vzpomínám si, jaké bylo mé zklamání, když mi k narozeninám dali knížku Harry Potter a kámen mudrců. Když je vám dvanáct, tak každá knížka je pfůj! Taky si vzpomínám, jak mi ji jednou máma předčítala o prázdninách, když pršelo a mě děj neuvěřitelně nadchnul, jenomže máma nemohla celé dny jenom předčítat už docela odrostlému děcku, a tak v podstatě začala moje čtenářská cesta. Ano, ano, patřím k té generaci, kterou J.K.Rowlingová přivedla a přiměla ke čtení. Ona je pro mě skutečná hrdinka, stejně jako postavy jejích románů, kterým vdechla život...
Manon
  14. 12. 2013, 22:01
Je taková hodně pohádková, vlastně jsem ji už docela dlouho nečetla, tak nevím jak by se mi líbila, ale hádám že asi jo.
Nijura
  28. 10. 2013, 9:52
Tak jo. Je trochu divný, když si někdo Harryho přečte až po shlédnutí všech filmů a po Potterovské mánii. Ale i když jsem knížku přečetla "pozdě", tak jsem si ji naprosto zamilovala.
Henkie
  11. 9. 2013, 11:00
Jak jsem jen mohla tak dlouho otalet s prectenim 1.dilu Pottera, kdyz je to tak skvely? Tu knizku jsem precetla skoro za den a hned jdu cist 2.dil!!!
Balu
  10. 9. 2013, 23:52
Když jsem knihu před těmi asi deseti lety otevřel, byl jsem přibližně v Harryho věku. Psát sem tehdy, píšu samé superlativy, ale zpětně to hodnotím jako příjemné, leč poměrně jednoduché čtení pro děti. I přesto mě ale fascinuje, kolik děje Rowlingová nacpala na těch 300 stran...
blaufik
  31. 3. 2016, 15:45
Na knížku jsem se velice těšila, čekalo na mne ilustrované vydání. Velmi mě mrzí, že jsem první viděla filmy, a až pak se pustila do čtení, ale i to se bohužel stává. Knížka je jedním slovem skvělá. Vtáhne čtenáře do děje, a ten spolu s Harrym, Ronem, i Hermionou poznává zákoutí bradavic, prostě je tam s nima. Je škoda, že po dočtení se objeví zase ve svém bytě. Mrzí mne, že jsem ve svých mladých letech propásla dopis, který by mne zval ke studiu čar a kouzel, co víc k tomu napsat.. ?
Lúthien Celebrindal
  28. 6. 2013, 0:09
Nejspíš to není zas tak výborný a určitě to má spoustu much, ale pro mě je to "srdeční záležitost". Tohle byl totiž první opravdický román (prostě jiná knížka než slabikář ;-)), který jsem si četla sama! Proto bude mít vždycky místo v mojí knihovničce i v mém srdci...
Jinak to jistě patří mezi ty kvalitnější knížky pro děti - ale bohužel jenom pro děti, dospělým bych to asi nevnucovala.
Melindaaaa
  19. 5. 2012, 17:40
Kdo by nemiloval Harryho Pottera? Jelikož patřím do generace, která s Harrym vyrůstala (bylo mi o rok míň než Harrymu, když u nás vyšla první knížka), tak ho hodnotím 100%. Je to úžasně vytvořený svět, který musel fascinovat každého. Každý díl jsem přečetla minimálně čtyřikrát. Filmy se mi taky líbily, ale knížky jsou knížky a ty nikdy nic nenahradí. Děkuju a vzdávám hold JK, že vytvořila něco tak úžasného!
Kleome
  12. 4. 2016, 17:03
Tuto knihu mi vnutila kamarádka a četla jsem ji horko-těžko. Rozčiluje mne, že autorka vybrakovala pohádky, pověsti, báje a mýty a původní myšlenky jaksi chybí. Bez vlastního nápadu to beru pouze jako kopírování. Po jazykové stránce také žádná sláva. Shnutí: propadák a další díly už nečtu.
ideal_alien
  12. 2. 2016, 19:39
Myslím, že není nikdo, kdo by se za svůj život s mladým čarodějem Harrym nesetkal. První díl je nejlepší z celé série, to se musí nechat.
Alduin
  9. 6. 2014, 16:26
První díl Harryho Pottera je pro mě srdcovka. Viděl jsem sice první film, který byl vynikající, později, když jsem byl již na střední škole, jsem se rozhodl přečíst si alespoň 1. díl. Nadchlo mě to tak, že jsem přečetl pět nebo šest dílů a kdybych najednou nebyl zaneprázdněn, přečetl bych všechny díly. Jednička má v sobě vždy nějaké to zvláštní kouzlo, nevím, jak to vysvětlit, ale první díl nemusí být nejlepší ze série, ale vždy, když si na něj vzpomenete, víte, že tehdy to začalo a ucítíte ten nával vzrušení, ať je to Pán Prstenů nebo série s panem Robertem Langdonem nebo snad Hvězdné války. Harry Potter není výjimkou a tak rád vzpomínám na ten uchvacující pocit začtení se do knihy "pro děti".
stepuli
  18. 2. 2014, 18:35
První díl je hodně pohádkový, s knížkami od 4. dílu výš se nedá vůbec srovnávat. Je to dobře zachycené i ve filmech. Někomu to může být třeba nepříjemné, že začal u pohádky a skončil skoro u hororu, ale mě to bavilo. Na knížkách Harryho Pottera jsem vyrostla, takže jak jsem rostla příběh přitvrzoval. Myslím, že první díl tuto sérii otevřel velice dobře. Kdo z nás po přečtení nechtěl hned nastoupit do Bradavic a studovat takové suprové a stokrát zajímavější předměty než jsme měli tady na základní škole?
Hazakiros
  31. 10. 2013, 15:40
V první chvíli mě šílenství okolo HP spíše odrazovalo. Nicméně jsem se nechal přesvědčit synem k přečtení a určitě nelituji. Nejen náročnou četbou je člověk živ, pročež jsem rád, že jsem tuto knihu dostal do ruky a velmi příjemně si u ní odpočinul. Od té doby jsem si s chutí přečetl další díly a na poslední s napětím čekal.
Krom toho se JKR podařila nevídaná věc-dostat děti ke čtení! A to je vskutku bohulibý počin.
XZvire
  31. 7. 2013, 15:01
Snad nejvíce čtená knížka v mém v dětství, není se tedy čemu divit, že moje první tři díly se začínají rozpadat a moje srdce to těžce nese..S odstupem času je až moc dobře viditelné, jak dětská knížka tohle je. Harryho dětská naivita, bezmyšlenkovité záchranné mise a putování po škole v neviditelném plášti. Jsem strašně ráda, že když se tenkrát tahle kniha ke mě dostala, jako skoro jedenáctileté holčičce, že jsem překousla první kapitolu, která mě děsivě nudila a nudí do dnes. Harry vyrůstal spolu se mnou celou základku a částečně i střední školu a i když mě mají moji blízcí za blázna, že se ke knihám ráda vracím i v "dospělém" věku, Harry Potter zůstane napořád mou srdcovou záležitostí, mým dětským světem a mojí bujnou fantasií. :)
ilon-a
  28. 5. 2013, 23:18
Nejkouzelnější a nejmagičtější příběh v celý historii literatury. Harry Potter byl a pořád je mojí nejoblíbenější knihou. Je psán tak věrohodně - všechny ty maličkosti a detaily ohledně světa kouzelníků i světa mudlů. Pamatuju se, že jako malí jsme na ten svět skutečně věřili a v jedenácti letech jsme čekaly na dopis o přijetí do Bradavic. :D I když je to už alespoň 10 let od jejího vydání, neustále se ke knize ráda vracím. Mám ji přečtenou klidně 7x, ale pořád mě baví a člověk v ní objevuje neustále nové a nové věci. :)
honzik10
  30. 12. 2012, 8:23
Jako jo šlo to, ale mně se u každý knížky moc první díly nelíbí. Nevíííím čím to je. Asi protože není tak zkušenej a to byl v jedničce hodně. Líbila se mi, ale boží knížka to fakt nebyla.

1 2 3 4