Nadělat prachy

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Talpress - 2008
ISBN: 978-80-7197-335-5

Talpress (2008) 978-80-7197-335-5 512

Kdo by si nepřál být tím mužem, který vede ankh-morporskou mincovnu a banku, která stojí hned vedle? Je to kšeft na celý život. Ale jak Vlahoš von Rosret velmi rychle zjistí, život nemusí být vždycky dlouhý. Hlavní účetní je velmi pravděpodobně upír, ve sklepeních banky je něco nepopsatelného (a samo bankovní sklepení je nepopsatelné), a k tomu navíc se ukáže, že Královská mincovna pracuje s prodělkem.
Tři sta let starý mág nadbíhá Rosretově přítelkyni, Vlahošovi hrozí odhalení jeho kriminální minulosti, ale mohlo by se stát, že ještě před tím ho dostane Cech vrahů. Jednoduše řečeno, existuje řada lidí, kteří by ho rádi viděli pod drnem. Ach ano. A každý den musí chodit venčit spolumajitele banky. Přitom by měl především... dělat peníze!

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Bernadette
  5. 1. 2016, 21:06
Na cokoli Vlahoš sáhne, z toho udělá zlatý důl... Sice ne tak oslnivé jako první díl, ale vzhledem k faktu, že Zaslaná pošta byla přímo oslepující... top :). Škoda, že už se dalšího von Rosreta nedočkáme :/ Knížka, u které jsem začala pochybovat, jestli má v Ankh-Morporku nejvyšší autoritu a respekt opravdu lord Vetinari. Krasomila Adoráta mu totiž povážlivě šlape na paty :D
Gustik5
  30. 4. 2014, 0:28
Krásné navázání na dějově předcházející Zaslanou poštu. Ačkoli, ta se mi líbila drobet víc. Každopádně i tato kniha je plná osobitého humoru, nadsázky, a hlavně Vetinariho s Vlahošem, tato kombinace je jednoduše geniální. :)
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:11

Tato kniha je druhá o Vlahošovi von Rosret (a nesmějte se) a opět se mi líbila :) První kniha Zaslaná pošta dává náhled do světa pošt v originálním podání Terryho Pratchetta zasazeno do fantastického světa Úžasné Zeměplochy (takže bláznivina :D) a Nadělat prachy zase odkrývá vývoj banek a papírových bankovek. Nevím, kam až je to pravda apod., ale je to zábava číst a taky to může být poučný ;) :)

---------------------

TrissRc
  11. 3. 2011, 20:51
První věta:
"Okraje sukní jako měřítko národní krize (viz. str. 89): Autor bude navěky vděčný proslulému vojenskému historikovi a stratégovi, siru Basilu Liddellu Hartovi, za to, že ho s tímto zajímavým pozorováním v roce 1968 seznámil."
hawranek
  4. 12. 2010, 12:36
Zpočátku jsem Rosreta nemusela, ale postupem času se stal jednou z mých oblíbených postav :-) Dle drbů se právě na motivy této knihy má natočit čtvrý film o Zeměploše. Snad bude tak povedený jako Pošta :-)
Kattie
  3. 1. 2013, 11:59
Pratchettův super humor není snad ani třeba popisovat. Postavu Vlahoše jsem si oblíbila už v Zaslané poště, takže další kniha s ním mě moc potěšila. Jediné, co mě trochu mrzí je to, že jsem nijak nebyla překvapená vývojem děje. Vždy mi bylo jasné, co se stane a jak to dopadne, ale vtipné hlášky tuhle předvídatelnost zachránily.
p.a.
  24. 6. 2013, 23:25
Alberta alias Vlahoše mám rád. Není to sice taková ikona jako Mrakoplaš, Čingis Cohen, Smrť nebo členové Hlídky, ale je dobrej. "Nadělat prachy" se mi líbilo víc než "Zaslaná pošta". Je to dobrá zábava, jako celá série o Zeměploše. Doporučuju.
Amanita
  27. 5. 2015, 20:17
Příběh je velmi čtivý a plný humoru. Vlahoš a Krasomila jsou mým oblíbeným párem, co se standardu Zeměplochy týče, jsou příjemně normální, ne však méně zábavní.
hextrixhlavohekr
  11. 2. 2015, 14:30
Super kniha, hlavně sem se dozvěděl něco o bankovnictví, kniha má nečekaný závěr s mnoha golemy, který ovlivní celý Ankh-Morkpork, jsem zvědav na pokračování, eventuálně na sfilmování. Zajímá mě co se vyklube s Patricije, přijde mi že má něco zalubem.
mysimysi
  10. 9. 2013, 18:54
Vlahoš von Rosret se vrací a sním i jeho nápady, které zachraňují. Tentokrát banku. U čtení této knihy jsem se zasmála a ráda s Vlahošem prožívala jeho trable, ale dávám jen 4 hvězdy, protože zaslaná pošta byla o chlup lepší :-)
Zizi
  18. 11. 2010, 23:57
Krásně břitký humor, promyšlený příběh, Vetinari je génius a tak dále a tak dále, skvělá knížka. První, kterou jsem četl v originále a - jak jsou české překlady Pratchetta skvělé - tak asi ne poslední, angličtina má své kouzlo, které se přeložit tak úplně nedá. Jediné co, tak mi přijde že v posledních knihách Pratchett rozhýbává zeměplochu, to není dobře ani špatně a možná se mi to jenom zdá, ale přijde mi že během pošty a nadělat prachy se ankh morpok změnil víc než jak za deset předchozích knížek. Ale jak říkám, třeba se mi to jen zdá