Muž, který byl čtvrtek

Muž, který byl čtvrtek Originální název: The Man Who Was Thursday

Rozmluvy - 2009
ISBN: 978-80-7335-195-3

Rozmluvy (2009) 978-80-7335-195-3 231

Tato Chestertonova světově nejpopulárnější novela (dnes už stoletá) je zároveň považována za autorovu nejlepší beletristickou knihu, jež výrazně ovlivnila vývoj fantastického a fantaskního žánru. Její ozvěny najdeme v dílech významných autorů, například K. Čapka, A. Kubina, J. L. Borgese, J. R. R. Tolkiena a C. S. Lewise.

Scotland Yard naverbuje básníka Gabriela Symea, aby pronikl do tajné teroristické organizace. Když se mu skutečně podaří přesvědčit její místní buňku o své hluboké anarchistické víře, je zvolen do ústředního vedení organizace, jehož členové používají krycí jména podle názvů dnů. V té podivné společnosti však není jediným tajným agentem, a tak se v bláznivé honičce křivolakými uličkami starého Londýna o překot zaměňují skutečné a fiktivní totožnosti. Ve sporech o podstatu terorismu (a chaosu) autor obhajuje ctnosti a romantiku společenského řádu, jemuž vévodí superanarchista Neděle. (Založil/a: Yellow)

jehlaspichlas
  31. 3. 2013, 12:29
Celá ta novela na mě působila jako parodie, sranda, která se čte jedním dechem, jen poslední kapitola byla metafyzická, lehce nábožensky založená, jediné vyvrcholení, které zde bylo, jinak člověk mohl očekávat ( i dle anotace), jakým směrem se bude příběh vyvíjet.
kaciska88
  27. 1. 2016, 21:07
Knížka i příběh se mi líbily, občas to bylo zajímavé a nutilo mě to zamýšlet se světem z různých úhlů. Vždy se mi líbilo nové odtajnění, které nastalo a s napětím jsem čekala, jak to dopadne. Knížka se četla příjemně a rychle.