Originální název: Monsters of Men

Jota - 2012
ISBN: 978-80-7462-017-1

Jota (2012) 978-80-7462-017-1 480

3. díl ze série Chaos.

Ve strhujícím závěru Nessovy napínavé trilogie se do Nového Prentisstownu stahují rovnou tři armády a schyluje se k ničivé válce. Domorodí Sádráci zmobilizují všechny síly, aby pomstili vyvražděné soukmenovce. Starosta Prentiss a paní Coylová, bezohlední vůdci dvou znepřátelených lidských frakcí, se chystají za každou cenu bránit své zájmy a představy o pořádku, který chtějí v Novém světě nastolit. A do toho se na planetu Nový svět blíží kosmické lodě nových osadníků.

V prostředí Hluku, jenž obnažuje všechny myšlenky, jsou následky každého činu a každého slova obrovské. Todd s Violou dospívají uprostřed válečných krutostí a hrůz. Život je nutí zpochybňovat vše, čemu dosud věřili, a v překotném tempu před ně klade přetěžká rozhodnutí a závažné etické otázky. Je možno kvůli jedné milované bytosti obětovat tisíce jiných? A je vůbec naděje, že z takového chaosu může vzejít lepší svět? Lze ještě věřit ve vykoupení, nebo je vše předem ztraceno? O tom se čtenář přesvědčí v šokujícím finále. (Založil/a: Elizabeth-Blain)

Patrick Ness Patrick Ness
*1971

Magyana
  21. 2. 2015, 8:20
Z mého pohledu trochu zklamání. Ne kvůli tomu, jak se děj vyvinul a jak kniha skončila (to klobouk dolů), ale kvůli formě.
Přidání třetího vypravěče mi zpočátku připadlo jako výborný nápad, jenže po čase jsem si začala uvědomovat, jak hrozně mě to otravuje. Neustálé přeskakování mezi vypravěči a prožívání téže situace třikrát děj úplně zbytečně zpomalovalo a ke konci už bylo skoro k nevydržení.
Z toho důvodu dávám oproti předchozím dílům o jednu hvězdičku méně.
Ange014
  19. 10. 2012, 20:28
Nejlepší finále k nejlepší sérii a aby těch superlativů nebylo málo, nejlépe napsaný záporák. Bow down to the king Patrick Ness.
Ann-K.
  15. 5. 2014, 23:14
Rozhodně nejlepší díl z celé série. první byl dobrý, druhý hodně dobrý třetí byl super hodně dobrý:D Konec je geniální. Tod mi ze začátku moc nesedl ale potom jsem si ho oblíbila. Všechny hlavní postavy (ať kladné nebo záporné) perfektní :D
safety
  26. 7. 2012, 12:45
u této série to graduje od prvního dílu, který je dobrý k druhému, který je lepší a pak k třetímu, který je nejlepší. Přibyla třetí osoba, která vypráví příběh a celé je to natřískaný napínavým dějem.
Elizabeth-Blain
  17. 7. 2012, 13:02
Já nemám slov.... Geniální, stále se něco děje a vy se přitom nenudíte, což je po nějakejch 400 stránek naprosto obdivuhodný.
Rozhodně, skvělý!
margarethcross
  21. 12. 2015, 13:19
Proboha! Jak mi tohle může někdo udělat? Poslední díl trilogie nezklamal moje očekávání a v mnohém je i předčil. Opravdu bylo těžké se odlepit od stránek a jít se najíst a to nemluvím o záchodě... Každopádně jsem přesvědčená, že se k trilogii minimálně jednou vrátím.

Tentokrát autor se zvraty, převraty a návraty moc neškudlil a ukázal, že když vím, že to tak bude, tak to tak prostě není. Nezapomněla jsem si (jako tradičně) poslzet a postěžovat na ten náš nespravedlivý svět a občas jsem měla chuť Patricka nakopat, za to všechno.

Jedním slovem: Chaos!
AndysSsek
  15. 6. 2014, 23:14
Ze začátku mi kniha přišla velmi podobná druhému dílu, né že bych se vyloženě nudil, ale nic mě nepřekvapilo (asi to bylo tím, že knihy čtu díl za dílem a mám je stále v živé paměti). Ale ihned nastala změna, děl se hnul z místa a měl opět skvělý spád jako druhý díl. Mezi vypravěče příběhu přibyl jeden další, což se mi líbilo. Celou sérii můžu jen doporučit.