Ortodoxie

Ortodoxie Originální název: Ortodoxy

Academia - 2000
ISBN: 80-200-0807-1

Academia (2000) 80-200-0807-1 152

Ortodoxie, kterou Chesterton napsal roku 1908, je v podstatě autorovou duchovní autobiografií či vyznáním a klíčem k jeho dílu. Lze bez nadsázky říci, že představuje tematický horizont a centrum všeho, co publikoval za více než čtyřicet let své bohaté literární činnosti. Je to obrana všeho, co autor považuje pro lidskou existenci za nezbytné. Obrana pravdou postavenou na hlavu, aby přitahovala pozornost, bořila konvence, uvolňovala cestu nezaujatému pohledu na svět a zneklidnila člověka tak, že ztratí půdu pod nohama a začne hledat a přemýšlet sám. Londýnský novinář, spisovatel a básník G. K. Chesterton (1874-1936) má u nás dlouholetou tradici. Navzdory jeho popularitě však existuje mylná představa, že jde o vtipného autora detektivek, který podobně jako Wilde a Shaw holduje slovním hříčkám. Ve skutečnosti se za nimi skrývá neotřelý pohled na paradox našeho světa, do kterého patříme i nepatříme, kde na nás číhá tisíce malých radostí, pokud se nezpronevěříme svému poslání. Chesterton toť návod na úžasný život. (Založil/a: Yellow)

rt12
  6. 2. 2015, 11:18
Pro mne překvapení, jelikož jsem od autora četla doposud pouze detektivky. Kniha je plná zajímavých postřehů a myšlenek, které jsou platné do dnešních dnů.
Plně vše vystihuje věta, kterou si vypůjčuji a cituji z ANOTACE (Knihcentrum) : „Ortodoxie“ je osobní i univerzální obhajobou zdravého rozumu, hlubokého smyslu lidské existence, demokracie a vznešeného poslání Západní civilizace. Jeho zábavná a veselá polemika s morbidními kazisvěty té doby, kterých za sto let od napsání přibylo.
Lépe jsem nebyla schopna zážitek z knihy popsat. Doporučuji všem stojí za přečtení.