Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Klub podivných živností; Anarchista Čtvrtek

92%
5 20
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Klub podivných živností; Anarchista Čtvrtek Originální název: Club of Queer Trades / The Man That Was Thursday

Nejnovější vydání:
Odeon - 1987
Počet stránek: 298
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 32x v přečtených
v knihovně 20x v knihovně
k přečtení 12x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1987) 298

Chestertonovi se připisují v literatuře dva objevy: tím prvním je katolický kněz otec Brown, který se na rozdíl od Sherlocka Holmese řídí zásadně znalostí lidských postav a nikdy dedukcí. Druhým objevem, v literatuře i v životě mnohokrát napodobovaným, je klub gentlemanů, kteří musí k získání členství vykonávat co nejpodivnější zaměstnání. Dvojjazyčné vydání s gramatickým a jazyykovým komentářem pod čarou. (Založil/a: Yellow)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

j.g.konecny
80% 80% 80% 80% 80%
  9. 1. 2013, 19:24
Jedinečně čtivé a zábavné, ač je mi jasné, že styl humoru nemusí sedět každému. Doporučuji na krácení zimních večerů.
AdamB.
100% 100% 100% 100% 100%
  4. 10. 2011, 15:46
Klub podivných živností je velmi chytlavá záležitost, jedna z knih kterou jsem odkládal jen z donucení. Velmi napínavé a přitom humorné povídky s nečekaným rozuzlením. Za nejlepší považuji hned první kapitolu/povídku "Fantastické dobrodružství majora Browna".
Anarchista Čtvrtek (vyšlo již za první republiky ale tuším že pod názvem doslovně přeloženým jako "Muž který byl čtvrtkem") - velmi chytlavé s rychlým spádem, čte se samo navzdory své snovosti a hlubokému, takřka fundamentálnímu tématu boje řádu a anarchie, dobra a zla, světla a tmy. Nechybí typický Chestertonovský humor.

---------------------

Ještě jedna maličkost kterou jsem v minulém komentáři zapomněl zmínit, tato verze (Odeon 1987) NENÍ dvojjazyčná.
monolog
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 10. 2011, 20:21
Jedná se o dvě nezávislé knihy. Je to vlastně přes sto let stará sbírka povídek, detektivek bez detektivky. Vypointované, nápadité a chytré. Chesterton je jedním z těch psavců, kteří si vystačí s civilním projevem a bez nějakých vzletných výrazů, neplácají se v přílišných přirovnáních a ani se nesnaží být přehnaně zdlouhavými a popisnými, a je k tomu ještě zábavný a inteligentní. V každé povídce rozehraje podle zaběhaných schémat detektivku (objeví ženu zavřenou ve sklepě, obchodníka s realitami, jenž prodává domy na blatech, kde nic není), aby později celou zápletku převrátil na hlavu a ukázal, že se na to dá podívat i jinak. Příběhem prochází dva hlavní hrdinové, Sherlock a jeho Watson, bývalý soudce Basil Grant a jeho přítel Swinburne, kteří odhalují tyto podivné případy, aby nakonec zjistili, že se vlastně dali nachytat nejasností osudu a lidského konání. Vždycky mě zajímala rozdílnost úhlů pohledu na jednu obyčejnou věc. Nadarmo se neříká - kolik lidí, tolik chutí. Pro jednoho blbost, pro jiného životní láska. Navíc jsem i odkojený detektivkář a přečíst si takovouhle detektivku jinak, je osvěžující, protože přeci jen to neustálé míchání a protřepávání - motiv, zbraň a příležitost - se mohou stát unavujícími. Obzvláště tehdy, když velikost hlouposti autora odpovídá jen jeho snaze brát se vážně. A Chesterton se nebere vážně a už vůbec nebyl hloupý. Je velká škoda, že už nikdy nanapsal nic podobného. Anarchista Čtvrtek je hodně snové dílo. Jako kdyby jej člověk četl v rauši a pořád mu něco nedocházelo a on to už měl na krajíčku, ale pořád to nemůže zachytit. Prostě rauš :-)