Salin dar

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Mladá fronta - 2012
ISBN: 978-80-204-2648-2

Mladá fronta (2012) 978-80-204-2648-2 278

Sala strávila v pracovním táboře v Česku za války tři roky. Její vzpomínky a dopisy z té doby zachytila v knize Salin dar její dcera Saly, Ann Kirschner.

Paní Sala po válce emigrovala do USA, její dcera je nyní děkankou Macaulay Honors College, City University of New York. O svých válečných zážitcích paní Sala doma nikdy nemluvila, až před operací srdce ukázala své dceři svazek dopisů a zápisků z té doby… Pro mnoho lidí v Česku je novinkou, že i u nás byly „Schmeltovy pracovní tábory s krutým zacházením“.

Tento příběh zaujal studentku Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Karin Venhauer, která ze Žacléře pochází, natolik, že iniciovala české vydání této knihy a o osudu Saly připravuje dokumentární film – na projekt získala grant z programu Think Big od Nadace O2.

Dvě sestry ve válečné době a dvě sestry v současnosti. Dva osudy, které se navzájem protnuly. (Založil/a: Antonín)

isis7
  14. 6. 2012, 18:00
Až překvapivě dobře čtivá kniha, která popisuje osud židovské dívky Saly, která se rozhodla jet do pracovního tábora místo své sestry. Je jedině dobře, že po dlouhých letech se rozhodla prolomit mlčení o všem, co zažila a předat tím dar jak své dceři, tak všem čtenářům. Pro mě osobně velmi dojímavá kniha,kterou všem doporučuji...