Marina

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

CooBoo - 2012
ISBN: 978-80-7447-084-4

CooBoo (2012) 978-80-7447-084-4 256

„Po patnácti letech se mi vrátila vzpomínka na ten den.
Viděl jsem toho mladíka, jak se potuluje mlhou kolem
nádraží Estación de Francia, a jméno Mariny mě znovu
zasáhlo jako čerstvá rána. Každý z nás má ve své duši
zamčené nějaké tajemství. A tohle je to moje.“
Oskar Drai studuje v Barceloně roku 1980 a zasnívá se
v obklopení oslnivých modernistických domů. Při jedné
ze svých toulek poznává odvážnou dívku Marinu, která
se s ním vydává odhalit taje historie města. Potkávají
záhadnou postavu, za jejíž příběh ještě někdo musí zaplatit. (Založil/a: saenea)

Venceslao90
  13. 7. 2014, 18:53
Napínavá, tajuplná, děsivá, intenzivní, čtivá, mající pořádný spád a tempo bez zbytečné vaty - taková je Marina. Můj výsledný dojem ale trošku kazí samotná zápletka, která mi přišla až příliš nevěrohodná a trošku přitažená za vlasy. Někde jsem se ale dočetl, že je tato kniha určená spíše pro mladší čtenáře, tak to tak asi bylo zamýšleno schválně. Moje první knížka od Zafóna a poslední asi nezůstane :)

Pokud hledáte něco u čeho se budete bát a King vám už hrůzu nenahání, zkuste Marinu ;) Některé pasáže stojí za to.
LeaLea
  3. 5. 2014, 14:19
Pohádkové i děsivé, s úžasnou atmosférou. Zafón si mě získal na všech frontách a nebojím se sáhnout i po dospělejší tvorbě tohoto autora.
Martin Klíma
  2. 3. 2016, 10:03
2 v 1 aneb pohádkofantasy

Některé knihy si přečtete cíleně a k některým se dostate tak říkajíc oklikou. O to větší překvapení je, když se vám dané dílo natolik zalíbí, že si hned chcete přečíst od autora další literární počin. Přesně tohle se mně stalo u Zafóna a jeho Mariny.

Rozsahově víceméně útlá knížka (254 stran) s překrásným příběhem. Já osobně mám Španělsko velmi rád, takže prostředí Barcelony jsem si ihned oblíbil. Dokonce jsem si představoval ty starodávné, honosné, strašidelné a tajemné stavby. Celé to prostě má své kouzlo. Nějaké kouzlo mají i hlavní postavy příběhu. Dá se říci, že si hned zamilujete čisté dětské duše Oskara a Mariny. Nejraději by jste všeho hned nechali a připojili se k nim v jejich dobrodružství. Postava Germána, je pak takový ten starostlivý otec, které své dítko nadevše miluje a celkově působí velice věrohodně, starostlivě a hlavně jako hodný člověk. Něco jako takový ten nejhodnější dědeček, kterého by chtěli mít všechny děti na světě. Příběh krásně plyne, jako vlna po moři. Nádherně až kouzelně klouže po hladině, nabírá sílu, až ke konci udeří a pak po chvíli zmizí. Stejně tak je tomu s naším příběhem. Ten se pomalu zjevuje na stránkách, postupem času nabírá na síle ( ukazuje se co a jak bylo) až ve finále skončí a také zmizí a vám na něj zbudou jen vzpomínky. Příběh nemá žádná slepá místa a Zafón mistrně střídá pomalu pohádkové vyprávění s prvky fantasy a hororu. Nebojte nijak enormně se bát nebudete, toho hrozivého je tam tak akorát. Nádherně je sepsán i kouzelný svět plný oživlých panáků, lidí co vlastně nejsou lidmi apod. Samotný konec příběhu je nejenom smutný tím ,že už vlastně končí, ale vlastně také jak končí. To už ale sem nebudu psát. Co sem však rozhodně napíšu, že tato kniha je naprosto skvělá a já se nemohu dočkat až si přečtu něco jiného od jejího autora. Zde nemohu jinak než ohodnotit plnými 100 %. Zafón si mě jednoduše získal.
borntolive
  19. 5. 2015, 16:38
Hororový pohádko-román. Pro mě něco mezi Andersenem, Kingem a realitou. Andersena zastupuje pohádkově vyhlížející Marina s tak trochu nadpozemsky vyzařujícími rodiči. King se ukazuje v temném podsvětí, které si pohrává s hranicí života a smrti. Všechno ostatní je (či by snad mohla být) už čistá realita - uličky a zákoutí Barcelony a v ní Osudy lidí.

Přijetí osudu či zákonů přírody(což často bolí) KONTRA boj proti nim (i když ve jménu lásky) - toť téma pro ty, kdo chtějí v Marině najít něco jiného než dobrodružnou fantasy pro mladší čtenáře.
MargarethMatthews
  29. 6. 2013, 10:46
Páni! Příběh mě naprosto pohltil a byl velmi silný. Docela chápu, proč patří mezi autorovy nejoblíbenější romány, protože se poslední přečtenou stránkou zařadil i mezi ty mé oblíbené. Myslím, že příběh Mariny a Oscara budu mít v hlavě dlouho, protože ve mne zanechal docela významnou stopu.
elly88
  20. 10. 2016, 20:53
Tak kouzelné a zároveň smutné... Tato kniha mě zatím oslovila z autorových knih, které jsem doposud četla, nejvíce.
karkulin1982
  9. 9. 2015, 18:08
Moje první kniha od autora a láska na první přečtení. :) Příběh sice mírně teenagerovský, ale naprosto jsem propadla autorovu stylu psaní a Barceloně. Po dlouhé době jsem naprosto cítila atmosféru, kterou autor chtěl vystihnout a nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Už se těším na další autorovy knihy.
jithushka
  1. 6. 2013, 2:03
Zafónovi se až hmatatelně podařilo popsat a vystihnout Barcelonu, její spletité uličky, paláce, tajemná zákoutí, rušné třídy, malebná náměstí, připadalo mi, že se spolu s aktéry po daných místech procházím. Příběh se čte sám, docela dlouho jsem si myslela, že bude spíš detektivní než fantasy a právě ty části, kde Marina a Oscar pátrají mě zaujaly nejvíc. Část knihy, napsaná jako fantasy mi ubrala radost ze čtení, ale po pár stranách jsem se opět vrátila do pátrání, tentokrát pátrání po pravdě o Marině a příběh mě znovu pohltil. Postava Mariny je v knize hodně podobná Barceloně samotné - nikdy nevíte čím vás překvapí, je tajemná zároveň i otevřená.. Marina je rozhodně poutavá kniha, které vás sama nutí obracet stránky a prožívat příběh všemi smysly.
cenevrec
  23. 1. 2016, 19:56
Úžasná, čtivá kniha. Příběh měl spád, moudrost, napětí... Moc se mi líbil popis města, vykreslení postav i styl psaní. Závěr mě naprosto dostal. Kniha v sobě měla všechno.
Taťána
  20. 11. 2012, 18:25
Stín větru je lepší, ale tenhle příběh se čte jedním dechem. Silný příběh, napínavá atmosféra Barcelony, záhada... Chvílemi jsem se i bála :)
Ajinka126
  18. 5. 2014, 21:06
Na úvod se chci vyjádřit k paní/slečně L. Š., která zde uvedla oficiální recenzi na tuto knihu s krásným názvem "TEMNÁ BARCELONA A MOTÝL KANIBAL". Hned v úvodu, v první větě mi prozradila tak obrovský spoiler, že jsem od začátku čtení věděla, jak to skončí. To by se asi u lepší recenze stát nemělo:(. Každopádně kniha je to skvostná! Je psaná krásně a velmi svižně. Autora velmi obdivuji za to, že vynechal prázdné a vatovité vycpávky, které by akorát rozšířily počet stran a na příběhu by to nic nezměnilo. Četlo se to skvěle, nemohla jsem se od toho odtrhnout. Přesto mám dojem, že na konci knihy autor chtěl zmírnit svou vlastní ukvapenost. To se mi moc nelíbilo. Taky mi přišli hlavní hrdinové trochu naivní a nesedělo mi to k nim. Já jsem celkem rychle odhalila o co půjde a kdo bude kým. Tak mě trochu překvapilo, že jim tyto zřejmé věci nedošly i přes to, jak kvalitní úsudky mají. Každopádně ve mě kniha zanechala velmi silný otisk. Vřele ji musím doporučit! :)
stavos
  16. 4. 2012, 15:47
Mě se tato hodně líbila! Má úžasnou a tajemnou atmosféru "staré" Barcelóny. Velmi silný příběh. Dávám všech 5 *.
mischka
  7. 11. 2013, 22:56
Z jeho knížek se mi prozatím tahle líbila nejvíc. Jak naprosto dokonalou atmosférou, tak napínavým příběhem a v neposlední řadě i neobyčejnými postavami a jejich jemnými vztahy, které kouzelným způsobem kontrastovaly s temnou, až hororovou zápletkou.
Lali
  5. 11. 2012, 16:39
Skvělý příběh dvou přátel odehrávající se v Barceloně. Čtivé, napínavé, jen na mě až moc fantasy ke konci knihy. Po osobním setkání s autorem jsem si tuto knihu musela přečíst, její napsání prý autora vyčerpalo natolik, že si myslel, že už k tomuto žánru nemá co říct.