Devět měst

Devět měst Originální název: Theophilus North

Knižní klub - 2004
ISBN: 80-242-1154-8

Knižní klub (2004) 80-242-1154-8 457

Je téměř neuvěřitelné, že americkému spisovateli a dramatikovi Thortonu Wilderovi (1897-1975), jejž mimo jiné proslavil muzikál Hello, Dolly!, bylo v době, kdy dokončil román Devět měst, sedmdesát pět let. Úsměvný román o svérázném učiteli na volné noze, který zasahuje do životů svých svěřenců a přitom si ze všech sil hájí vlastní svobodu a nezávislost, je psán s bezstarostnou lehkostí mladého svobodomyslného muže, kterému nic lidského není cizí. Hrdina románové mozaiky složené z třinácti pikareskních příběhů obyvatel přímořského letoviska Newportu v sobě ukrývá množství autobiografických rysů svého tvůrce. Román, který je skutečnou čtenářskou lahůdkou, přeložil známý rozhlasový komentátor Karel Kyncl se svou chotí Jiřinou. V prvním českém vydání (podobně jako u překladu Clavellova Krále Krysy) nemohla být uvedena jejich jména, Kynclovi byli tehdy zapsáni na černé listině jako nepřátelé režimu. Překlad: Jiřina a Karel Kynclovi Kresba na obálce: Ivan Brůha (Založil/a: Yellow)

Thornton Wilder Thornton Wilder
*17.04.1897 - †07.12.1975

Skřítek
  12. 1. 2013, 7:36
Nejspíš k mé škodě mne kniha nezískala, netuším však proč. Našly se pasáže, které se mi líbily, ovšem spíše jsem se přistihla při prohlížení dalších stránek, přeskakování a hledání zábavnějších míst v textu.