Konvoj do Murmanska

Mladá fronta - 1994
ISBN: 1994

Mladá fronta (1994) 1994 349
Odeon (1973)

...na velmi dramatických a vypjatých osudech osádky křižníku doprovázejícího konvoje v severním Atlantiku je velmi čtivě a velmi poutavě popsána vražedně pekelná služba britského námořnictva za druhé světové války na této Rusy a komunistickou ideologií opomíjené "druhé frontě" zásobující jejich zemi vším potřebným pro vedení války. Zimní bouře, chlad, led, německé ponorky, bombardéry ale i hladinové lodě - to vše postupně ohlodává řídnoucí eskortu až "na kost". Dramatický děj bez hluchých míst nabitý akcí za akcí - kniha kterou lze přečíst jen jediným dechem. Absolutně nejlepší akční drama z válečného moře a druhé světové - jaké jsem kdy četl. Vřele doporučuji sehnat kdekoliv a přečíst, je s podivem, že jsem neslyšel o dalších vydáních...byl by to trhák! (Maveric332) (Založil/a: dov)

vladislaus
  5. 3. 2014, 7:03
Dantovo peklo v krutém severním moři prožívali námořníci konvojů za 2. sv. války. Tento román je sice o fiktivním konvoji, ale velmi živě vystihuje nelidské podmínky, které museli námořníci prožívat.
jaryj07
  17. 10. 2014, 7:35
Výborný příběh z nejděsivějšího prostředí, které si jde představit. Nekončící boj posádky a celého konvoje s nepřízněmi osudu. Popisy všech úskalí, které se postaví tomuto konvoji do cesty jsou popsány chvílemi jako reportáž, a chvílemi jako událost viděna osobou. To vše dává dohromady kombinaci, která vás chytne u srdce a bude mačkat. Je pravdou, že se jedná o fiktivní příběh, ale i tak věřím, že některé události se tak mohly opravdu stát.
annaanyzek
  11. 12. 2015, 12:30
sice je pravda, že je to o nelidských podmínkách a plné beznaděje. Mně se ale čte velice těžce, stále se opakuje podobné, chybí tam hlavní hrdina, se kterým bych mohla příběh prožívat, velké množství vystupujících postav a stále přibývají další. Už jsem četla knihu "jedním dechem", ale tahle (jak jsem o tomto románu četla v nějaké recenzi) to opravdu není...Možná je to proto, že jsem žena a vojenské prostředí mi není blízké.