Na tomto místě byl Bůh a Já, já jsem to nevěděl.

Na tomto místě byl Bůh a Já, já jsem to nevěděl.

DharmaGaia - 2005
ISBN: 80-86685-14-4

DharmaGaia (2005) 80-86685-14-4 173

Autor v odvážné směsi vědy a představivosti, psychologie a historie shromáždil v inspirující škále komentáře biblického příběhu - Genesis 28:16, jejichž autory jsou rabínští učenci Šmuel bar Nachmani a Raši z francouzského Troyes, španělský kabalista moše ben leon, ukrajinský kabalista Šimšon Ostropolský a chasidští cadici Magid z Mesriče, Mendel z Kotsku a Chana Rachel Werbermacher, zvaná Ludomirská panna.

Je to známý biblický příběh (Genesis 28:16): Jákob utíkal z domova. Jednou v noci se uložil v poušti ke spánku a prodělal jednu z velkých mystických zkušeností náboženství Západu. Zdálo se mu o žebříku, po němž vystupovali a sestupovali andělé, a ten žebřík spojoval nebe se zemí. A lidé se tisíce let pokoušeli neslyšet, co poslové přišli říci Jákobovi.

Americký rabi Lawrence Kushner nyní v odvážné směsi vědy a představivosti, psychologie a historie, shromáždil v inspirující škále komentáře tohoto příběhu, jejichž autory jsou rabínští učenci Šmuel bar Nachmani (Palestina, 3.-4. stol.) a Raši z francouzského Troyes (11. stol.), španělský kabalista a autor Zoharu Moše ben Leon (13. stol.), ukrajinský kabalista Šimšon Ostropolský (17. stol.) nebo chasidští cadici Magid z Mesriče (18. stol.), Mendel z Kotsku (19. stol.) a Hanna Rachel Werbermacher, zvaná Ludomirská panna (19. stol.).

Prostřednictvím fascinujícího nového literárního žánru a Kushnerovy tvořivé rekonstrukce života a doby, kdy tito učitelé žili, vstupujeme do učeben a jdeme se posadit k nohám těchto duchovních mistrů, abychom se naučili, co každý z nich objevil o Božím Já a o nás, když vystupoval a sestupoval po Jákobově žebříku. (Založil/a: vladislaus)

Lawrence Kushner Lawrence Kushner