Originální název: Powrót z gwiazd

Labyrint - 2011
ISBN: 978-80-87260-21-0

Labyrint (2011) 978-80-87260-21-0 228
Mladá fronta (1962) 254

Vědeckofantastický román rozvíjí zajímavý problém astronauta, jenž se po mnoha letech putování vesmírem opět vrátil na Zemi. Na té zatím uběhlo 137 let a život lidí i jejich názory a myšlení se v jejich běhu změnily tak dokonale, že dobyvatel vesmíru si na Zemi připadne cizincem. Uvědomuje si, že jeho svět se rozpadl a zmizel v propasti času a těžce v sobě řeší otázku, zda má z té Země znovu vzletět do vesmíru anebo se poddat zákonům jejího nověho života. (Založil/a: debalzac)

nevermore
  15. 11. 2015, 18:02
Ten námět má tak úžasný potenciál... no a Lem ho využívá téměř naplno. Ale přece jen jsem čekal ještě o fous víc. Samozřejmě bereme-li v potaz rok vydání, pak jde o ohromnou záležitost i tak.
(á propos, téma odcizení nikdy nemůže zestárnout)
ondrasek
  11. 4. 2014, 7:37
Kniha se spoustou skvělých a chytrých myšlenek. Trochu jsem v ní postrádal nějaký souvislý děj, ale o ten autorovi asi tolik nešlo, kniha je pojednána spíše jako dokument o budoucnosti, jak by mohl vypadat život za téměř půldruhého století.
A některé vize pana Lema jsou opravdu vymakané. To, že už v roce 1960 (rok napsání) předpověděl zánik papírových knih a jejich nahrazení čtečkou, beru jako autorův majstrštich. A čelist dolů mi šla i z betrizace, vizuálního 3d kina nebo tekutého oblečení.
Prostě klobouk dolů před takovou fantazií.
23.44
  3. 11. 2012, 18:59
Mně se to líbilo. Začátkem jsem se prodírala s nucením sama sebe, vůbec jsem nechápala, nedávalo mi to smysl ani celistvý obraz. Pak jsem ale pochopila, že autor chce, abychom se dívali očima Hala. Musím ocenit nesmírnou autorovu fantazii, který vymyslel celý nový svět. A láska na konci se mi líbila, vyzněl tím pádem nadějně. Stejně tak myšlenka- když zlikvidujeme peklo, příjdeme taky o nebe.
Dejf!
  8. 11. 2012, 20:18
Můj první Lem. Kniha začíná až psychydelickým popisem světa budoucnosti, což jsem ze začátku vůbec nepobíral, ale později jsem pochopil autorův záměr, aby se čtenář cítil stejně zmateně jako hlavní hrdina. Příběh se postupně rozvíjí, nejzajímavější mi ovšem přišly flashbacky Hala a tím pádem i osvětlení jeho vztahů se zbytkem přeživší posádky, romantická část příliš nenadchla, vše ale zachraňuje téměř snový konec. Určitě dám autorovy ještě šanci.
Breath
  9. 9. 2012, 13:58
Podle mne se ani tak nejedná o příběh, ale o popis, jak by mohla společnost vypadat a fungovat v budoucnosti. I přesto mě tato část knihy velmi bavila. Bohužel, jakmile se do toho ve druhé části knihy připletlo milostné téma, přestala být pro mne kniha zajímavá.