Probuzení

Originální název: The Awakening

Knižní klub - 2008
ISBN: 978-80-242-2080-2

Knižní klub (2008) 978-80-242-2080-2 191

Edna Pontellierová už šest let žije v konvenčním, ale navenek šťastném manželství. Má dva malé syny, krásný dům a manžela, který jí zajišťuje bezstarostnou existenci. Během prázdninového pobytu u moře však prožije romantický vztah s mladším mužem a zatouží být opět volná a sama sebou. Postupně odhazuje vše, co ji poutá se starým životem, ale společnost pro její proměnu nemá pochopení a Edna se ocitá v bezvýchodné situaci. Probudila se, a už nemůže dál snít. (Založil/a: Yellow)

Kate Chopin Kate Chopin
*08.02.1850 - †22.08.1904

chrispe
  8. 10. 2012, 18:48
V této knize jsou pasáže, které mi mluví přímo z duše. Je to něco neskutečného a já si je vždycky musím přečíst nahlas.
Irene
  16. 8. 2011, 11:05
Člověk při čtení této knížky musí myslet na dobu, kdy byly napsaná, jinak mu jednání hlavní hrdinky přijde přehnané (hlavně v závěru). Ale přiznejme si, že určité bariéry pro ženy tu stále jsou. A ikdyž milují své děti i manžely, přesto po letech manželství(nebo partnerství)mají touhu z toho všeho uniknout - alespoň na chvíli. A to máme víc svobodnou volbu ve výběru partnerů i rozhodnutí o početí dětí. Edna se prostě vdát musela, mladá a bez příjmu, i ty děti mít musela. A doma být musela. A hostitelka a milá ženuška být musela. Pokud měla být považována za dobrou a normální. No řekněte, nepřišlo by vám to jako zlý sen? A kdybyste se z něj probudily, chtěly byste zpět??? Pěkná knížky. Moc.
Vera Silent
  12. 10. 2011, 8:41
Komplikovana kniha, ktera se prijemne cte a dava hodne podmetu na zamysleni, mozna spise pro zeny nez pro muze. V necem je snadne Ednu pochopit a presto jsem s ni v mnohem nesouhlasila a je tedy jasne, ze v dobe vydani skldila ta kniha tak spatne recenze a byla objevena az pri obnove feministickeho hnuti. Nevim, jestli je Edna vyslovene feministka, sps proste umelkyne, ktera se dokazala osvobodit z vlivu spolecnosti. Skoda, ze krome ni to nikdo jiny z protagonistu nedokazal.