Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Malíř a dívka

85%
4 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Malíř a dívka
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Nejnovější vydání:
Pistorius - 2011
ISBN: 978-80-87053-56-0
Počet stránek: 232
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Pistorius (2011) 978-80-87053-56-0 232

Nejnovější román jedné z nejvýznamnějších současných nizozemských autorek. Je 3. května 1664. Na amsterodamském náměstí Dam probíhá poprava osmnáctileté Elsje Christiaensové, která do města dorazila před pár týdny z dánského Jutlandu a v hádce umlátila bytnou sekyrou. Ve městě žije i nejmenovaný stárnoucí malíř. Zármutek ze ztráty ženy při nedávné morové epidemii si léčí prací na tajemném obraze – jednou bude známý pod názvem Židovská nevěsta. Když mu syn vylíčí průběh popravy, malíř neodolá a nechá se převézt loďkou na šibeniční pole, kde mezitím Elsje pro výstrahu vystavili. Dvě lavírované perokresby znázorňující Elsje na kůlu se dnes nacházejí ve sbírkách Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Prolínání příběhu malíře a dívky je příležitostí ke konfrontaci věčných lidských témat: života a smrti, lásky, štěstí, pomíjivosti, ale i věčnosti – v autorčině pojetí v podobě krásy a umění. Kde se historická fakta nezachovala, doplňuje autorka příběh podle vlastní fantazie a líčí úchvatně dívčinu pouť uprostřed zimy do vysněného Amsterodamu. Barvitou atmosféru kosmopolitního města dokreslují i pachy či dobové prostonárodní popěvky. (Založil/a: FilipovaRa)

(více)  
Margriet de Moor Margriet de Moor
*21.11.1941

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Introvert
100% 100% 100% 100% 100%
  17. 8. 2014, 19:52
Jedna z nejpozoruhodnějších knih, které jsem měla v rukou. Knihou se vinou příběhy dvou postav - dívky Elsje Christiaens a ,,nejmenovaného malíře", kterým není nikdo jiný než Rembrandt van Rijn. Oba příběhy jsou skutečné (příběh Elsje je doslova převzatý z dochovaných smolných knih) a prolnou se až v samotném závěru, kdy malíř zvěční vystavenou popravenou Elsje.
Kniha má velmi zvláštní, krásnou atmosféru. Atmosféru Amsterodamu 17. století se všemi jeho pachy a vůněmi, krásou jeho staveb i pozvolného vzpamatovávání se z právě končící morové rány.
Pro množství nejrůznějších nevšedních detailů z malířovy práce bych knihu vřele doporučila všem, koho zajímají dějiny umění.
Ariko
40% 40% 40% 40% 40%
  22. 5. 2015, 20:10
Asi jsem jiná, ale mě vadil jazyk, střídání časů i těžkopádnost ve větném vyjadřování. Nebavilo mě to číst a ani děj to nemělo takový, jak jsem čekala. Každý má holt jiný vkus.