Zázračné dítě

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Pistorius - 2011
ISBN: 978-80-87053-55-3

Pistorius (2011) 978-80-87053-55-3 196

Desetiletý Finn žije se svou matkou poměrně klidným životem, než zavedený řád naruší příchod mladší nevlastní sestry, dcery jeho otce a jeho druhé ženy. Finnova matka přijímá Lindu do své rodiny po té, kdy její bývalý muž zemře při pracovní nehodě a Lindina matka, která není schopná se o svou dceru starat, musí být internována na psychiatrické klinice. Linda se objevuje v jejich životě vybavena pouze modrým kufříkem, obsahujícím manuál napsaným její matkou, jak s ní zacházet. Téměř nemluví a nijak nezapadá do obecně sdílených společenských konvencí. Díky podmínkám ve své původní rodině je opožděná a má potíže se školou. Finn ji musí chránit před vrstevníky i dospělými a dochází k bolestnému poznání, jak se společnost chová k lidem, kteří se něčím liší.

Na pozadí rodinných událostí a postupného Finnova dospívání sledujeme i vývoj evropské poválečné společnosti z přelomu 50. a 60. let dvacátého století, doby Berlínské zdi, presidenta Kennedyho a Jurije Gagarina.

Věrohodný, originálně napsaný, skvělými dialogy oživený tragický příběh protkaný ovšem i prvky nečekané komiky, který byl v roce svého vydání nominován na prestižní norskou cenu Brage a zaznamenal velký úspěch nejen v Norsku, ale i po celé Evropě: během necelých dvou let od jeho norského vydání se již připravují vydání v dalších třinácti zemích. (Založil/a: FilipovaRa)

Roy Jacobsen Roy Jacobsen
*26.12.1954

lucy.sankova
  7. 11. 2012, 12:43
Jedním slovem: "Perfektní!" :) Knihu jsem přečetla jedním dechem. Velmi pěkný příběh. Kdo váhá, doporučuji přečíst :)