Pád domu Usherů

Pád domu Usherů Originální název: The Fall of the House of Usher

Vyšehrad - 2001
ISBN: 80-7021-474-0

Vyšehrad (2001) 80-7021-474-0 70

Ilustrované vydání působivého strašidelného příběhu v novém českém překladu. Za melancholického podzimního dne se jezdec na koni blíží k ponurému zámku z drolícího se kamene uprostřed černého jezírka...
Scéna jako vystřižená z anglického gotického románu - a přece se jedná o dílo jednoho ze zakladatelů americké literatury. (Založil/a: Yellow)

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe
*19.01.1809 - †07.10.1849

togaf
  30. 6. 2011, 13:31
I mě povídka zklamala. Výborný hororový námět, ale strach nepřicházel. Poe píše opravdu zajímavým stylem, ale nevyvolává ve mě ty pocity, jaké (nejspíš) zamýšlel.
Florence
  15. 3. 2014, 21:02
Výborně napsaná povídka s geniálně promyšlenými vnitřními souvislostmi. Zpracovávala jsem ji v souvislosti se srovnávnávací interpretací ve škole, takže jsem se na ni soustředila opravdu podrobně a zkoumala každý její detail. A těch detailů je tam vskutku obrovské množství, některé se zdají být naprosto nenápadné a lehce přehlédnutelné, ale celkově tvoří fascinující atmosféru příběhu, který je svou ponurostí a malomyslností propleten od první do poslední věty. Pokud si představujete Zánik domu Usherů (chcete-li Pád domu Usherů) jako nějakou obyčejnou hororovou historku, ve se prolévají litry krve a hlavní postavy volají do prostorů: "Je tam někdo?", tak Vás zklamu - tato povídka je kvalitní dílo a něco takového očekávat od velikána Poa je samo o sobě hřích. Není to příběh určen pro jedno čtení...
Vera Silent
  14. 10. 2011, 0:08
Take jsem celou dobu cekala na moment, kdy uz to teda zacne byt trochu strasidelne. Asi je dnesni ctenarstvo prilis zhyckane dily typu Stephena Kinga a chudak stary dobry Poe je povazovan za slabeho. Ale konec byl docela napinavy, ovsem ponekud predvidatelny. V originale dost tezke cteni, mozna ze v cestine bych tu atmosferu prozivala vic.
zdeny99
  16. 7. 2016, 10:27
Na úvod krásně ponuře popsaný starý, ale stále noblesní dům. Pak dlouhé depresivní myšlenky starého Ushera. A hlavně ten závěr se povedl. I když u Poea již klasická hororová scéna, ale opět nečekaná a skvěle popsaná.

[374. přečtení, 197. hodnocení, 6. komentář, 85 %]
araldo
  1. 4. 2011, 8:53
Musím nesouhlasit, když jsem tuto povídku četl, tak mi po zádech běžel mráz už skoro od počátku:) Stačilo si představit ono prostředí a atmosféru místa... Při posledních několika stranách jsem se vážně bál. A věta- "maloval-li kdy smrtelník myšlenku, byl to Roderick Usher" mi zůstane v hlavě snad napořád, Poeovy věty jsou opravdu potěšení(i když nejspíš záleží i na překladu)
alenka666
  9. 8. 2011, 20:36
Alegoricky laděný příběh jednoho domu a jednoho majitele. Myslím že pokud člověk hledá v úvozovkách jen horror tak bude zklamán, ale tohle je něco víc.