Schéma masové kultury

Schéma masové kultury Originální název: Das Schema der Massenkultur, Kulturindustrie

Oikoymenh - 2009
ISBN: 978-80-7298-406-3

Oikoymenh (2009) 978-80-7298-406-3 62

Adornova stať „Schéma masové kultury“ byla nalezena v autorově pozůstalosti a přestavuje volné pokračování kapitoly o kulturním průmyslu z Dialektiky osvícenství. Lze ji považovat za shrnutí Adornovy kritiky masové kultury. Čtenář v ní nalezne Adornovu diagnózu základních prvků masové kultury: reklamy, filmu, rozhlasu, hudby. (Založil/a: vladislaus)

Theodor W. Adorno Theodor W. Adorno
*11.09.1903 - †06.08.1969

Preambule
  29. 3. 2015, 23:56
Celkem srozumitelně vysvětluje základy masové společnosti, proč lidé milují média, proč na nás tak působí reklama a proč mnoho informací okolo sebe. Proč nás můžou média ovládat a jak je to pro ně snadné.
Po důkladné úvaze ale musím zklamaně připustit, že mi toto nestačí, toto přece tak nějak vím, nepřináší mi to nic nového. Nemůžu se zbavit dojmu, že aktuálnost některých částí statě je ta tam - třeba při popisování schématu časovosti u děl, srovnávání Brechta a Prousta a Flauberta.
Ale možná je to jen tím, že už mě ta masová kultura taky dostala.
L_O_U_S
  26. 10. 2016, 21:45
Jsem určitě rád, že jsem si to mohl přečíst. Adornovy postřehy k masové kultuře jsou pozoruhodné a určitě by mě zajímalo, jak by se postavil ke kultuře dnešní, kdy je konzum ještě větší a rychlejší. Zároveň mi je ale proti srsti ten salónně-levičácký styl, který činí určité pasáže této stati téměř nečitelnými - nelze se divit, že to filosofové schytávají zleva i zprava.