Poslední anglický král

Poslední anglický král Originální název: The last English king

Nakladatelství Lidové noviny - 2003
ISBN: 80-7106-602-8

Nakladatelství Lidové noviny (2003) 80-7106-602-8 460

Historický romanticko-dobrodružný román ze středověké Anglie v době života a krátké vlády posledního anglosaského krále Harolda II.

Jsme v Anglii jedenáctého století. O trůn bojuje a nakonec ho získá Harold II. z rodu Godwinsonů, brzy však umírá na bojišti u Hastingsu a cestu k vládě má otevřenou jeho sok Vilém, později zvaný Dobyvatel. My do této rušné doby nahlédneme očima hlavního hrdiny Walta, Haroldova húskerla, t.j. válečníka sloužícího k ochraně svého pána. Staneme se účastníky bojového výcviku panovníkových mužů, života u dvora i na venkově, intrik i milostných epizod a také bitevní vřavy; to vše z Waltova zpětného vyprávění při jeho kajícnické pouti, kde se snaží očistit od výčitek svědomí, že v bitvě přežil svého krále. Velmi poutavý historický román, napsaný citlivě a se smyslem pro dramatičnost. Čtenáře zaujme zejména výrazný kolorit doby anglického středověku, malovaný sytými barvami autorovy fantazie i jeho dějepisných znalostí. (Založil/a: Snicketka)

Julian Rathbone Julian Rathbone
*1935 - †2008

Richie
  14. 2. 2015, 13:09
Vcelku dobře zpracovaná krátká historie Anglie těsně před invazí Normanů v roce 1066. Autor slušně popsal různé zvyklosti středověku od obyčejných lidí až po královské dvory. S hlavním hrdinou navíc cestujeme i do vzdálených zemí Malé Asie a seznámíme se i se zdejším prostředím upadající byzantské říše, do kterého se právě v té době začali tlačit Seldžučtí Turci. Určité pochybnosti o historické věrohodnosti přesto mám - např. zmínka o dámském sedle (podle všeho dámské sedlo do Anglie dovezla až Anna Česká o cca 300 let později). Vyvrcholením románu je bitva u Hastingsu mezi posledním anglosaským králem Haroldem II. a normanským vévodou Vilémem.
Jako určitý nedostatek jsem viděl v roztříštěném ději, kdy se hlavní hrdina vrací ve svých vzpomínkách a dějové linky různě přeskakují v čase i místě. Příběh mě nezaujal natolik, abych byl dějem pohlcen - knihu jsem četl neúměrně dlouho.
I proto dávám jen průměrné hodnocení. 65%