Země Lhostejnost

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Torst - 2012
ISBN: 9788072154289

Torst (2012) 9788072154289 174

Kniha Země Lhostejnost přináší úplný soubor politických komentářů Karla Kryla z let 1990–93. Je nejen splátkou jednoho z výrazných dluhů, které máme vůči jejímu autorovi, ale i překvapivě aktuálním a výrazným hlasem do diskuse o přítomnosti a budoucnosti české společnosti, politiky a kultury. Krylovy články ukazují, jak mimořádného a vskutku nezávislého politického komentátora v něm česká a slovenská společnost ztratila. Vzhledem k nepřízni rozhlasových a novinových redaktorů na počátku devadesátých let neměl Karel Kryl možnost své publicistické texty představit širší čtenářské a posluchačské obci. I proto jeho komentářů vzniklo mezi léty 1990 a 1993 jen dvacet osm. Dosah regionálních periodik Moravskoslezský den a Znojemsko, v nichž většina těchto textů vyšla, byl minimální. Kniha Země Lhostejnost zásadním způsobem doplňuje obraz zpěváka, skladatele a básníka Karla Kryla. Ukazuje jej jako výsostně politického člověka se širokým vzděláním, záběrem zájmů a tvořivě blízkým vztahem k českému jazyku, který ve své publicistice rozvinul jako málokdo z jeho generace. (Založil/a: Kukpiss)

Kukpiss
  15. 6. 2012, 14:34
"...jsem občansky poslušný jedině tehdy, jestliže kritizuji, reaguji, bouřím se." + "Kuvajt a Litva - dva metry pro morálku? Nebo je olej hustší než krev?"
LadysR2
  15. 1. 2015, 8:38
Doporučuji dávkovat po částech. Není to vůbec veselé čtení. Naopak. Je to tvrdá kritika a kupodivu, s odstupem doby, bohužel, dost trefná. Někdy je těžké být hrdým Čechem.
veck.nuh
  26. 10. 2014, 7:17
Kryl stále nutí k zamyšlení a přemýšlení a je jedno, zda jde o písně, básně či prosté komentáře (které zase tak prosté nejsou). Nikdy neztratil přehled a nadhled a nepodlehl jásavému nadšení, tak jak to postihlo mnohé z nás po pádu komunismu. I když.. pádu? Nebo spíš transmutaci?
Ances
  31. 1. 2013, 21:30
Ach, Kryle, kde je ti konec? tvůj geniální mozek by se měl rychle reinkarnovat. Ač často nevnímán, nakonec téměř zapomenut, vždycky jsi měl pravdu a teď bys ji měl lidem vetřít do tváře znovu.

Nadčasový skvost, proložený vtipnými obrázky (aby snad z té tragikomické pravdy člověka nebolela hlava?).
vikingh
  12. 6. 2014, 12:07
Země Lhostejnost obsahuje velmi těžké texty, které není snadné hodnotit, myslím, že autor zde moc nemyslel na čtenáře. Kryl si píše svým stylem - básnivě, abstraktně, jinotajně, dává průchod myšlenkám a pocitům a přepisuje je na papír. Nakousne jedno téma a během pár vět je opustí a píše o jiném, aby se na konci textu dalo vydedukovat, že vlastně píše pořád o tom samém. Čekal jsem jasné, ostré, sarkastické komentáře a dostal jsem něco, nad čím je nutné velmi přemýšlet.
Každopádně je ZL důležitým dokladem jedné ze stránek významné a přesahující Krylovy osobnosti, další perlička do mozaiky, která nám postupně odhaluje čím vším byl a co vše jsme jeho odchodem ztratili. Dokážeme jej vůbec někdy plně docenit?
Brightone
  2. 11. 2016, 9:49
Krylovy komentare z let 1990-1993 k politickemu deni, vystihuji autorovu skepsi a zklamani z vyvoje, kdy se za ticheho souhlasu ''disentu'' k moci opet dostavaji mafie a komunicke spicky z dob predlistopadovych. Nektere komentare se stavaji nesrozumitelne, jezto osoby jichz se tykaji nejsou pojmenovany, ale pouze naznaceny. Naopak jine napr. ty o uplatnosti tisku a ucelove desinformaci zustavaji bolestive akualni i do dnesni doby. Vecny nespokojenec a tepal Karel Kryl Cesku dodnes moc chybi.
LunaMente
  11. 4. 2014, 18:16
Karel nikdy nezklame! Místy má čtenář problém porozumět, co tím chtěl básník vlastně říci, jelikož styl vyjadřování Karla Kryla je tak specifický. Proto možná mnohými nepochopen, nenáviděn a mnohými milován. Pro mě je Karel Kryl taková Sibyla - je až neuvěřitelné s jakou přesností dokázal odhadnout dobovou politickou a sociální atmosféru. Při čtení jsem měla pocit,jako by Karel spojil minulost( svou přítomnost) s naší budoucností a tyto dvě křivky se setkali v naší současné přítomnosti. Karel byl člověk citlivý, milující,ale zároveň velmi rozhořčený a ublížený. A toho dělá tím kým byl.:)