Gjorkové

Originální název: Gjorkové – Tajemství minulosti
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Krigl - 2012

Krigl (2012)

Pod hladinou oceánu leží svět, o jehož existenci nemá lidstvo dodnes, ani ponětí. Dvanáctiletá Nefas o něm už pár let ví, ale teprve dnes nastal čas zařadit se mezi své. Mezi Gjorky.

Nefas nechce nic víc, než najít konečně domov, pár přátel a zjistit proč vlastně musela vyrůstat stranou. V novém světě ji ale otevřená náruč rozhodně nečeká a její touha po kamarádech, se v mžiku smrskne na snahu proplout, a být neviditelná.

Brzy sice zjišťuje, že pomoc může přijit z míst, odkud by ji nikdy nečekala, ale také, že kdo se ptá, mohl by dostat odpověď, o kterou vlastně vůbec nestojí. Vstupte spolu s Nefas do místa, kde je všechno stejně nebezpečné, jako krásné a fascinující. Kde mají všichni svá malá tajemství a odraz minulosti je příliš silný na to, aby se dal jen tak překonat. (Založil/a: Yanny)

Yanny
  28. 3. 2012, 8:27
Nadějná mladá spisovatelka Tereza Benešová napsala nového Harryho Pottera, kterého umístila pod vodu.

Jistě, určitě si říkáte: "Sakra, proč to zase k něčemu přirovnává?" Ale tentokrát opravdu nemohu jinak. Podobnost s Harrym Potterem je více než patrná. Ale kupodivu to vůbec nevadí, naopak. Díky tomu, že mi to prostředí bylo tak blízké a sympatické, mě to neskutečně bavilo a přečetla jsem to během pár dní.

To, co se Colleen (blogová přezdívka autorky, Terezy Benešové) opravdu nedá zapřít, je to, že má skutečný spisovatelský talent. Její styl psaní tak odsýpá, že nemáte jedinou šanci nějakou věc nepostřehnout, zatoulat se v myšlenkách někam jinam, nebo odložit knihu z nedostatku zábavy. Já to prostě doslova hltala.

Upřímně, měla jsem z toho opravdu strach. Protože Colleen mi napsala po tom, co jsem na svém blogu zveřejnila recenzi na knihu Hladová přání od Terezy Matouškové. A jak jistě víte, nešetřila jsem s kritikou… O mé recenzi se na oficiálních facebookovských stránkách rozjela diskuze a díky tomu si mě jistě Colleen také všimla. Hned jakmile mi nabídla, že mi předá ještě nevydaný recenzní výtisk, začala jsem se bát. Jelikož její kniha vychází ve stejném nakladatelství a prostředí je podle anotace trochu podobné (podmořský svět).

Sice mě první věta "Na vyvýšené mýtině skalnatého výběžku stojí dva muži" opravdu vyděsila, po první kapitole jsem věděla, že to zase tak hrozné nebude. A jakmile se příběh vyvinul zhruba tak do třetí kapitoly, nemohla jsem přestat číst!

Když vám povím, že Nefas, hlavní hrdinka knihy, vyrůstá s upíry, nesmíte se leknout, že jde o další upíří romanci. To ani omylem! Sice jsem si ze začátku řekla: "Jéé, tohle si vážně nemohla odpustit…" Ale pak mi dokonce přišlo, že to tam sedí přesně.

Nefas sice žije u upírů, ale sama upírem není. Nevadí jí sluníčko, nejí krvavé maso, a když se sprchuje, cítí jakési brnění a za ušima se jí objevují zvláštní štěrbiny… Jakmile trochu vyroste, dozví se pravdu. Je Gjork. Člověk, který žije pod vodou.

Jako Gjork musí odejít do Gjorské školy, která se vyskytuje na dně oceánu… a s nástupem na školu a do světa Gjorků přicházejí všechny ty podobnosti s Harrym Potterem…

Gjorkové totiž umí čarovat. Kouzlí s hůlkou, takzvanou Wirgamou. Když si jí šla Nefas koupit, úplně jsem viděla Harryho u pana Ollivandera. Když si pak koupila svého mazlíčka - vodního hada, trochu mi to připomínalo sovy, kočky a žáby v Bradavicích. A když jsem se dozvěděla, že škola je rozdělená do kolejí, do které vás před nástupem do školy rozřadí, už jsem se opravdu usmívala. Ale možná díky tomu jsem nadšeně četla dál, protože jsem si připadala jako… doma, v Bradavicích.

Spoustě lidem by tahle podobnost mohla dělat problémy, mně naopak. Vždycky, když jsem zas sáhla po knížce, měla jsem ten natěšený hřejivý pocit, jako když jsem lezla přes Buclatou dámu do Nebelvírské koleje v dobách šílenství Harryho Pottera.

Jen jsem čekala, kdy se objeví 2 kamarádi a vyrojí se nějaká minulost o mrtvých rodičích a novém Voldemortovi…

A také že ano. Jen už to tak podobné nebylo. Po takové 15. kapitole se vyrojil celkem zajímavý originální příběh.

Nefas se spřátelí s Chairou a Jackem. (Tentokrát dvě dívky a jeden chlapec.) A společně s nimi začne pátrat po svých rodičích. Denně sedí v knihovně, prohlížejí ročenky a překládají latinské knihy… A pak přijdou na hrozné tajemství… Nefas totiž není úplně tak sama, jak by se a první pohled zdálo…

Řekla bych, že tohle je ten typ knihy, který si lidé buďto zamilují, anebo ho budou kritizovat.

Já patřím do té první skupiny. Až mě mrzelo, že jsem to dočetla. Rozhodně bych si to někdy chtěla zopakovat. A ráda to doporučím všem Potteromaniakům ve svém okolí, protože si myslím, že by za něco takového mohli být vděční.

A nemějte strach! Touhle knihou příběh nekončí. Colleen prý už píše pokračování!
EVA456
  11. 9. 2012, 21:41
Super čtivá kniha a nejen pro mládež.Určitě se těším na pokračování.Všem moc doporučuji.
Jsem ráda,že máme tak nadějné mladé autory.