O smutných očích Hany Karadžičové

Československý spisovatel - 1971

Československý spisovatel (1971) 224
Československý spisovatel (1963) 129
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1957) 276

Novela ze života na Zakarpatské Ukrajině za první republiky, ze života takřka středověkých mythů, legend a náboženského fanatismu. Příběh židovského děvčete uchvátí silným dramatickým konfliktem,mistrovským výstižením tajuplného světa tisíciletých tradic. (Založil/a: submarine)

Tojaheva
  12. 5. 2015, 10:44
Konec ... wau. Nevěřila bych, co se v tak krátkém příběhu může skrývat a jak mě finále tolik překvapí. Dočetla jsem se zaraženým dechem a jen mi bylo líto, že knížka už končí.
Kleome
  4. 9. 2016, 11:12
Podle zdejších komentářů jsem měla asi příliš vysoká očekávání. Je pravdou, že kniha je psána krásným a bohatým jazykem. Navíc se zajímám osobně o židovskou tradici, takže je kniha i poučná a až cca do 100. stránky se mi velmi líbila. Ovšem pak se v knize začaly vyskytovat faktické nedostatky. Například: když budu někoho hledat v zimě, snad ho najdu snadno podle stop ve sněhu a nebudu vyvolávat poplachy. V samotném závěru se podle mého postavy nechovaly logicky a tím kniha padá přibližně na lepší průměr.
EmiTu
  10. 1. 2013, 9:51
Výborná novela o lásce chasidské dívky Hanele a volnomyšlenkáře Iva, o Podkarpatské Rusi, židovské tradici, víře a nevíře, tvrdohlavosti a vytrvalosti, zatracení a očištění. Autor dokázal příběh napsat s pochopením pro všechny strany a dovést ho do skvělého, dramatického závěru.