Originální název: Krvavý román

Paseka (2011) 978-80-7432-087-3 303 Reprint původního vyd. z r. 1924
Paseka (1990) 80-85192-00-04 320
Odeon (1970) 303
Nezjištěno / Jiné (1924) 303 Josef Váchal

Autorem knihy "Krvavý román - Studie kulturně a literárně historická" je Josef Váchal, dřevorytec (jak je ostatně uvedeno na přebalu), ale zároveň spisovatel, básník, malíř, řezbář, grafik a typograf. V neobyčejném počinu, který vychází v přetisku Váchalových dřevorytů, je čtenář vtažen do podivného světa krvavých historek a bizarních výjevů, kde se v jednotlivých povídkách prolíná strach, hnus, ale i grotesknost. Josef Váchal tak složil poctu literárnímu braku konce 19. století, ale zároveň i mnoha uměleckým směrům, které v Krvavém románu imituje.

V tiráži prvního vydání stálo: "Tento román, satirický a groteskní dokončen byl v říjnu, v roku 1924. Tuto knihu, s 11 starými a 68 původními dřevoryty, vysázel bez rukopisu, vytiskl během osmiset hodin a vydal v 17 exemplářích Josef Váchal, dřevorytec ve Vršovicích, čp. 648" (Založil/a: Hawkeye)

barbiegrrrl
  27. 2. 2011, 14:08
Zajímavá kniha... Při jejím čtení jsem si nejednou vzpomněla na Tarantina:D Akorát je škoda, že ty příběhy nebyly dovedené do konce. Váchalův humor a hra se slovy se mi líbily a párkrát jsem se musela opravdu zasmát.
Seňorita Eskimo
  26. 9. 2015, 19:42
Kde můžu přidat šestou hvězdičku? Váchalův styl je prostě geniální! A navíc: Kater sind gar böse Tiere, besonders die von Schnaps und Biere....
Alaglesia
  19. 2. 2014, 9:07
Váchal chtěl předvést, co je to Krvavý román,a tak co nejvíce motivů z tohoto druhu literatury nacpal do jedné knihy. Setkáme se zde s vraždou, výměnou dětí, nevěrou, falšováním peněz, zkorumpovanou církví, zmrtvýchvstání, nadpřirozenými postavami, kanibalismem, atd. V knize se objevuje spousta postav a dějových linií, autor "skáče" z jedné do druhé, takže je složitější se v tom zorientovat. Pobavil mě konec, kdy nakladatel Paseka nemá peníze na další papír, tak příběh "usekne". Dávám pouze dvě hvězdy, protože to nebyla četba dle mého gusta. :-) Přesto nelze upřít, že Váchalův humor je vskutku originální.
EdnaMoodnii
  23. 5. 2016, 19:45
Byl to pro mě hrozný myšmaš, potřebovala bych větší návaznost, propojenost - ale čtení mě bavilo, dobrý humor.
LuckaLu
  20. 6. 2012, 11:48
Zmatek? Právě tím byla kniha tak zajímavá. Člověk čte a pořád ne a ne dobrat se rozuzlení. Líbila se mi kniha, velice, dostala jsem se k ní přes film Krvavý román, který byl mistrně natočen. Kniha (oproti filmu) mi však přišla místy až příliš rozvleklá (místy nudila), tudíž dávám 4 a ne 5*. Každopádně podobnou knihu jsem nikdy nečetla a také pro tuto originalitu bych ji hodnotila velice kladně. Další plus přičítám oné "krásné" kritice, kterou jsem alespoň já v knize objevila. A to že to příjde někomu zmatené - chápu, že zřejmě mužům - nic proti nim - ale mám častou zkušenost, že mají problém chápat retrospektivu, tudíž zřejmě i takové "skákání" z místa na místo apod.
Defias
  12. 4. 2012, 22:17
Zmatek. Toto slovo asi nejvíce vystihuje děj této knihy. Kapitoly na sebe nenavazují, příběh začíná dávat smysl až po polovině knihy, většina příběhových linií je nedokončena a k tomu mnohdy až absurdní, "vtipné" situace... Velké množství vražd a násilí prostě neudělají celou knihu.