Cinder

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Egmont - 2012
ISBN: 978-80-252-2110-5

Egmont (2012) 978-80-252-2110-5 400

Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody - mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci, díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta", kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a lékaři zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.
Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet... (Založil/a: Versa5)

Marissa Meyer Marissa Meyer
*1984

anishta
  8. 10. 2015, 17:58
Moc jsem neočekávala, ale nadchlo mě to. Sci-fi převyprávění klasické pohádky, supr, těším se na další díl. A přiznám se, že až potom, co na scénu vstoupila zlá macecha a sestry, mi došlo, proč se hlavní postava jmenuje Cinder. :D
PeťkaW.
  4. 7. 2015, 9:19
Do Cinder a celkově téhle ságy se mi vůbec nechtělo. Sci-fi není žánr, který bych vyhledávala, spíš se mu naopak vyhýbám. Po přečtení anotace jsem došla k závěru, že tohle nebude nic pro mě a na titul zapomněla. Pak se ale začaly rojit kladné ohlasy, které přicházely i od lidí, do kterých bych to nikdy neřekla. Byla jsem zvědavá na propojení pohádkového příběhu se sci-fi budoucností a řekla si, že dám autorce a jejím knihám šanci. A musím říct, že mě překvapily, a to hodně. Příběh je čtivý, zajímavý, svým způsobem originální, opanuje sympatickými postavami (především hlavní hrdinka si vás podmaní)... zkrátka není nic, co by se dalo knize nějak hodně vytknout. Snad kromě průhlednosti a předvídatelnosti, ale tenhle malý vroubek hravě vyváží všechny další klady. Přiznání inspirace v pohádkách je velmi zajímavé, protože svým způsobem víte, jak příběh skončí, ale nevíte, jak bude vše zakomponované právě do tohoto konkrétního příběhu. Cinder si mě získala a já ji rozhodně můžu doporučit i těm, kteří žánr sci-fi zrovna dvakrát nemusí, protože tady je předkládáno opravdu velmi dobře stravitelnou formou.
Florence
  30. 8. 2016, 13:20
Četby této knihy jsem se docela obávala, protože se jedná o Young Adult příběh, a ty nepatří mezi mé nejoblíbenější. Zvědavost přeci jenom zvítězila a já se do ní rozpačitě pustila. Musím říci, že toho určitě nelituji, ale naopak! Příběh byl čtivý a hlavní hrdinka mi byla svým způsobem sympatická. Líbilo se mi také velmi originální sci-fi nápad na převyprávění klasické pohádky. Jediné, co mě mrzelo, a za co také ubírám hvězdu, byla předvídatelnost - ocenila bych, kdyby se autorka více snažila tajit, kým Cinder ve skutečnosti je, ikdyž by tím celý příběh musela lehce pozměnit. Ale i tak jsem nadšená a nemohu se dočkat, až se mi do rukou dostane další díl!
Katniss Lavender
  10. 5. 2013, 16:05
V poslední době zjišťuji, že jsem v hodnocení knih hodně přísná. Ale Cinder mou kritikou prošla! Koho by napadlo jak skvěle bude fungovat kyborg a popelka!? Nikdy jsem sci-fi nečetla a nenapadlo by mě, že se mi zalíbí... Ale život je změna! ;-)
Nikolka001
  14. 5. 2015, 9:39
Cinder je velice pěkná a napínavá kniha, která se čtenáři vryje pod kůži. Rozhodně se těším na další díly a knihu doporučuji! :)
RenataHopsinka
  24. 9. 2014, 20:50
Úplně úžasná kniha. Díky ní jsem si začala kupovat celou sérii a můžu říct, že jsem zatím spokojena. Tato kniha by se dala shrnout jako netradiční příběh o Popelce. Ale s tím, že Popelka je kyborg a princ je princ. Jen ten konec je jiný než v Popelce.
Daletth
  26. 8. 2016, 20:16
Další z knih, kde jsem odolávala tlaku okolí, které mi tvrdilo, jak je to super... A bylo to super. Jistě, je to celé trochu naivní, ale sci-fi kulisy jsou originální a autorka zvládla skvěle propojit (byť v tomto dílu zatím jen v náznacích) několik klasických pohádek. Hlavní hrdinka je sympatická, konflikt je tu také rozveden slušně a příslib do budoucna je značný. Je to příjemná oddychová předělávka, která rozhodně neurazí.
kklepkaa
  31. 1. 2014, 9:27
Nápad celkem dobrý, ale sci-fi asi fakt není můj šálek kávy. Nic méně mě zajímá jak to skončí, tak se někdy vrhnu na pokračování.
Barbora Ptáčková
  22. 4. 2016, 22:18
Tak to byla jízda.... Tuto knihu jsem měla ve své TBR poličce už poměrně dlouho, ale nebyl čas, ani chuť. Četbu jsem neustále odkládala, ale vážně nechápu proč. Kniha je skvělá a určitě se pustím i do dalších dílů. Ano pár nedostatků by se zde našlo, ale jinak mi kniha doslova mizela pod rukama. Sice byla trošku předvídatelná, ale jinak ji mohu určitě doporučit!.
spartik
  16. 10. 2012, 7:28
O Popelce,která je robotem. Nechybí zlá macecha,dvě sestry,krásný princ ani zlá královna. Dobrá oddechovka.
Elie Darrem
  24. 10. 2014, 13:07
líbila se mi obálka knihy Scarlet, tak jsem si říkala kouknu o čem to je a uvidíme, ...první dva díly jsem shltla na jeden zátah. je to příjemné čtení...takové pohádkové sci-fi..už se těším na třetí díl
tvidatko
  2. 2. 2014, 15:44
Super na odpočinek. U čeho si odpočinout lépe než u pohádky?
Je to hrozně předvídatelná knížka, až mě skoro překvapilo, jak moc mělo být šokující odhalení něčeho, co víte po necelých padesáti stránkách :D Přesto mě nenudila a přečtu si i Scarlet.
Není to skvost, ale když jsem si tuhle knížku vybrala, tak jsem nečekala žádnou perlu, takže jsem nebyla zklamaná :)
joedrahr
  17. 9. 2016, 12:09
Obsahuje spoiler spoiler Podle anotace bych si tuhle knihu rozhodně nevybrala, ale celkem mě nalákaly pozitivní ohlasy. Četla se velmi rychle a na podivný sci-fi svět spojený s klasickou pohádkou si velmi rychle zvyknete. Hlavní hrdinka byla sympatická, ale nemůžu si pomoct a musím trochu zkritzovat, že ten svět byl trochu nedomyšlený, zápletka dobrá apod jen mi prostě přišlo, že někdy to bylo až moc jednoduché. Podivné mi přišlo, že by princ měl náladu někoho nabalovat a pořádat ples zrovna, když mu zemře otec a jeho země je na pokraji války? A ještě jak se hned Cinder se vším bezprostředně svěřuje...ale je to prostě literatura YA a nelze od ní očekávat velké věci. Ve své kategorii je to dobrá knížka, rychlá a celkem zábavná.
šikkačírek
  13. 2. 2015, 11:54
Tato kniha mě opravdu uchvátila...moc se mi líbil nápad propojení klasické pohádky s příběhem o kybernetické slečně :)..knihu jsem přečetla asi za jedno dopoledne a to navíc tajně v práci :D, prostě nešlo přestat i když jste věděli co přijde....mám ráda trochu náročnější literaturu, ale člověk občas potřebuje vypnout a hlavně po dlouhé době se mi při čtení knihy stalo, abych si v hlavě utvořila podobu úplně všech postav a celkově světa do kterého jsou postavy zakomponovány, takže doufám, že se to nikdy nezfilmuje, abych nebyla zklamaná tím, jak to zpackají :)
Opečenýdudek
  3. 1. 2015, 17:02
Cyberpunk a pohádky já tuze rád, a proto když jsem se dozvěděl, že Marissa napsala cyberpunkovou Popelku, samou radostí jsem obětoval svatému Františku Saleskému kloaku černého kohouta. Bohužel, má dětinská radost neměla dlouhého trvání. Dějově Cinder připomíná béčkovou mangu a hlavní (kladné) postavy… úhuhúúú… to je bída. Mé citlivé, tukem obalené srdéčko nebylo připraveno na takový příval neopodstatněné submisivity (Cinder), metrosexuality (princ Kai) a hlouposti (oba výše zmínění). Naproti tomu holky záporačky (ano, v této knize jsou zlé jen holky), zde byly dotaženy téměř k dokonalosti. Především badass královna Levana, ve mně vzbudila touhu mít s ní jednoho krásného dne dvojdomek se zahrádkou. Knihu hodnotím krásnými čtyřiceti procenty. Prvních deset za nápad cyberpunk-pohádky, dvacet za záporačky a deset, protože Marissa je sexy.
Luna
  3. 11. 2014, 7:41
Skvělý nápad spojit sci-fi s pohádkou. Miluji oba žánry, zvlášť sci-fi. Skvěle čtivá, lehká, za mě jen tak dál a více takových knih =)
victim42
  26. 8. 2013, 15:14
Už jsem myslel, že moderní autoři nejsou schopni nic kloudného vyplodit. Ač normálně skeptický, tuhle knihu jsem si vychutnal do poslední tečky.
Opět se prokázalo, že kniha, která zní jako naprostá slátanina, když o ní vykládáte kamarádům, bývá zpravidla nejlepší.