Pátek aneb lůno Pacifiku

Poprvé vydáno celosvětově: 1967

Pavel Mervart - 2006
ISBN: 80-86818-26-8

Pavel Mervart (2006) 80-86818-26-8 226

Loď neodvratně směřuje ke ztroskotání. Podivínský kapitán vykládá Robinsonovi karty. Magické obrazy předznamenávají sled proměn, jimiž Robinson během svého života na ostrově projde. Jeho pobyt na ostrově nebude jen historií prostého podmaňování, ostrov a samota zásadně promění Robinsona samého. Tournierův Robinson tak není snem o vládě nad vlastním kusem země, je zamyšlením o podstatě člověka, mýtem o zrození nového člověka z "lůna Pacifiku". Pátek do příběhu vstupuje jako dítě z jiného světa, jako božský průvodce na Robinsonově cestě za nadlidským údělem. (Založil/a: skjaninka)

mosem
  27. 12. 2012, 16:35
Ke knize jsem přistupoval se zvědavostí, co nového (nového s vědomím, že román byl napsán v roce 1967) je možné v příběhu Robinsona ještě napsat. Ale ihned od začátku bylo zřejmé, že otázka je to stejná, jak otázka, jaké nové jídlo je možno vytvořit ze surovin již dávno známých.
Knihá zaujme člověka, hledajícího filozofická témata, hledajícího otázky morální, akčnost i tajemnost. Najde zde částí, které mají ráz lehce mystický, najde zde části, která mají spíše charakter komický či satirický.
Pohled na Robinsona, pohled do jeho uvažování je výrazně jiný, než s jakým jsem se kdy doposud setkal. Pohled, který každého čtenáře musí vést k zamyšlení nad tím, kým bych byl a jaký bych byl, kdybych byl já Robinsonem, kdybych měl svého Pátka. A vede ke srovnání s literární postavou a její filozofií. Tento pohled mě vedl k tomuto vysokému hodnocení. Stejně tak závěr, který byl sice překvapivý, ale méně působivý než předchozí části knihy, mně vedl k tomu neudělit plný počet hvězdiček.