Král duchů

Poprvé vydáno celosvětově: 1970

Academia - 2000
ISBN: 80-200-0741-5

Academia (2000) 80-200-0741-5 416

Román jednoho z nejuznávanějších současných francouzských autorů. Jeho hlavní protagonista - válečný zajatec - ve Východním Prusku jako přízrak objíždí vesnice a verbuje malé chlapce pro německou vojenskou školu. (Založil/a: skjaninka)

Jan.S.Harold
  2. 6. 2014, 2:13
Podle mého soudu nejlepší román ever. Dokonalá souhra obsahu a formy. Až na dřeň. Takhle nějak se asi psaly největší mystické perly starých dob. Kdyby mi někdo tvrdil, že každé písmeno textu má i svou číselnou hodnotu a jejich vztahy dávají celému dílu ještě hlubší kontexty, které vedou až k jádru Bytí, věřil bych mu. A dost možná že by ani nekecal.
Čtec
  23. 3. 2016, 16:01
Velice zvláštní kniha. Nenechte se zmýlit názvem, podle kterého by ji bylo možno považovat třeba za fantasy. To byste byli vedle jako jedle (ve velice zajímavém doslovu Václava Jamka je autorův styl označen jako mytický realismus)... O kvalitě Krále duchů vypovídá udělení nejvyšší francouzské literární ceny, Prix Goncourt (za sto let existence byla udělena jen asi třicetkrát).

Vzhledem k tomu, že se jedná o dílo primárně epické, se strhujícím dějem, jsem trochu na rozpacích, co mám vlastně napsat. Prakticky vše, co mne napadá, by mohlo být zároveň spoilerem. A to rozhodně nechci. Naopak, na tomto místě se musím rozhořčit nad rozšířeným dutohlavým způsobem psaní anotací. Sklouzne vám nechtěně zrak ke druhé (!) větě anotace a tam je dokonale popsán děj z poslední čtvrtiny (!) knihy. Že tvůrce anotace použil formulaci ze záložky na obalu knihy, není omluvou. Zkusím to napravit, přesto prozatím uvádím:

NEČTĚTE ANOTACI - JE TO SPOILER JAKO HROM !!!

V této souvislosti ještě musím dodat, že i Václav Jamek ve svém doslovu mocně spoileruje (ač v roce 1988 byl spoiler něco zcela jiného, pamětníci F1 vědí...), co se týče obsahu ostatních Tournierových knih.

Král duchů není úplně jednoduché čtení. Vyžaduje imaginaci, na abstraktních představách je kniha do jisté míry založena, na druhou stranu Tournier čtenáři vydatně pomáhá brilantními popisy. A připravte se (aspoň u mne to tak bylo) na kolikrát intenzivní pocity zhnusení a studu... Též má autor cit pro výborné vystižení povahy (a zvláště kontrastu) popisovaných zemí a národů. A při vší vážnosti knihy a závažnosti tématu obsahuje kniha i skvělé humorné či tragikomické pasáže. Zvláště mne pobavila postava plukovníka Puyjalona, jenž vykládá každému na potkání, že má hrůzu ze "stabilizovaných situací" a své kolegy oslňuje výrokem:

"Záleží mi na tom, aby souřadnice mého velitelského stanoviště měly vždycky proměnlivé parametry."
KatkaN
  6. 11. 2013, 20:32
No já nevím...Místy jsem byla až uchvácená jazykovou stránkou knihy a popisem situací a věcí (zajímavý ze začátku třeba popis muže a ženy), ale místy mi to přišlo, jako kdyby Neblahé spisy pana Abela byly zaobalenou zpovědí pedofila...Místy jsem si myslela, že to nedočtu, ale zároveň jsem se někdy těšila na to, až zase budu číst. Každopádně scéna s vlasy pro mě byla, no...šokující...
tykrr
  4. 1. 2013, 19:58
Podivuhodná kniha. Mimořádně povedené je i filmové zpracování s Johnem Malkovichem v hlavní roli (The Ogre, Netvor)