Poslední kmotr

Knižní klub (2012) 978-80-242-3416-8 493
Knižní klub (2008) 978-80-242-2374-2 447
Knižní klub (2004) 80-242-1357-5 447
Ikar (1998) 80-7202-167-2 447

Napjatá atmosféra uvnitř italské enklávy v newyorském Bronxu. Neúnavní hazardní hráči v kasinech lasvegaského hotelu Xanadu. Kolotoč peněz a sexu ve filmových studiích Hollywoodu... Vládnoucí zločinecký klan rodiny Cleruziových se rozhodne skoncovat s násilím a obchodem s narkotiky a splynout s řádnou americkou společností. Dokážou však jeho bossové - muži poznamenaní smrtelnými hříchy - překročit svůj stín? Mario Puzo ve svém dalším příběhu z prostředí zločineckých ghett a organizovaných gangů úspěšně kombinuje napětí s romantickými prvky, vinu a hřích se satirou, zločin s "rodinnými hodnotami" a dovádí jej - téměř po třiceti letech - do strhujícího závěru.

scajo
  7. 9. 2013, 15:30
Stejně jako o mafii je to i o Hollywoodu a o lasvegaských kasinech, což je dobře i špatně. Dobře v tom smyslu, že jde o rozhodně zajímavý trojúhelník a trochu špatně v tom, že na rozdíl třeba od čistě mafiánského Kmotra se tady občas odskakuje někam, kde to není až tak zajímavé, natož dějově podstatné. Navíc je brzy jasné, kam to celé bude směřovat. I tak je to ale povedená kniha od jednoho z mých nejoblíbenějších autorů.
G8
  28. 5. 2016, 11:19
Poznáte tu Puzoův charakteristický rukopis, ale v jiných věcech to působí jako kniha od Marquéze (bohužel s téměř veškerými nedostatky, kterými se Marquéz obvykle vyznačuje). Nečekejte tu pomalé a mistrně gradované vyprávění jako u Kmotra. Je to spíš taková zběsilejší koláž, která zobrazuje průnik několika různých světů (hazard, mafie, Holywood, ...), ale nic z toho nedělá opravdu pořádně.
Přes výše zmíněné se to však kupodivu četlo docela dobře.
Gigant
  8. 6. 2013, 21:55
Na rovinu - tato kniha je zcela srovnatelná (ne-li o něco málo lepší) s Kmotrem, bohužel se však neproslavila jako film. Klasický formát intrik a mafiánství, s jednou změnou. Dějově proti sobě nevystupují dvě rodiny, ale navzájem členové (bližší či vzdálenější) uvnitř rodiny jedné.

5* - 98/100
Niaro
  29. 5. 2012, 17:22
Musím přiznat, že kniha Poslední kmotr, mě vcelku zklamala. Jsem, díky nejslavnějšímu Puzovu románu, velký fanda tohoto žánru a tohoto autora, avšak tato kniha se mi zdála, jako ne zase tak povedené znovuobnovení původního "kmotrovského" námětu, kterému nepomohla ani změna prostředí ani částečná změna příběhu (kostra bohužel zůstala stejná). Prostě a jednoduše Kmotr nasadil vysokou laťku, ke které se Poslední kmotr příbližil opravdu jen zlehka.
bungalov
  2. 11. 2014, 23:03
Výborná kniha. Velmi dobře vymyšlená dějová linie, dle mého názoru lepší než Kmotr, který má pár nezajímavých kapitol. 90%