Albatros - 1968

Albatros (1968)
Státní nakladatelství dětské knihy (1960)

Romantický, dobrodružně motivovaný příběh čestného, chudého chlapce, kterého fantastické náhody vytrhnou z bídy, ale zapletou do bojů, ve kterých podléhá intrikám podlého bojovníka.

Cesta nikam je tragický román mladého člověka, který přes všechny životní prohry, nepřízeň mocných a kruté rány osudových náhod za-chová si i za cenu osobního štěstí a vlastního života svůj čistý charakter, lidskou důstojnost a čest.
Tirreus Davenant, chudý, usmýkaný, ale čestný a čistý sedmnáctiletý chlapec nahlédne podivnou hrou osudu do nového, krásného a okouzlujícího života, který mu slibuje svět dobrých přátel a ušlechtilých lidí. Ale od samého prahu tohoto světa ho odžene zpustlý, zločinný otec, který se po letech vrací a hrozí Tirreovi skandálem a ostudou. Protože Tirreus nechce ani stínem zla potřísnit své vztahy k přátelům, odchází je varovat před vyděračským otcem. Dojde sice po strašné cestě, zahlédne je ještě, ale než je může oslovit, padá nespatřen a vysílen do horečných mdlob. Dveře lepšího světa se mu navždy zavřely. Tirreus mizí, devět let se skrývá pod cizím jménem jako majitel zájezdního hostince, pracuje a vzpomíná… Jednoho dne urazí v jeho hostinci zhýralý guvernérův syn Van Coner cizí dívku; Tirreus se jí zastane, neboť nesnáší podlost a výsměch lidskému citu, dojde k urážkám a k výzvě na souboj. Zbabělý boháč se však intrikami vyhne čestnému duelu a přivede Tirrea do vězení: pod-strčí mu tajně kontraband, pošle na něho celní hlídku, Tirreus prchá na podloudnickou loď, při přestřelce je raněn a zastřeli několik celníků, je zajat, uvězněn, neprozradí nikoho a nic, je odsouzen k smrti. Jeho přátelé se ho však snaží všemožně zachránit. Když selžou všechny prostředky – ne, víc už prozradit nemůžeme. (Založil/a: vladislaus)

StrejdaPříhoda
  13. 11. 2013, 22:11
Knížku jsem četl už docela dávno, ale pamatuji si, že jsem ji zhltnul raz dva - knížka co má spád a je nabitá dobrodružstvím - jedna z nejlepších "kodovek"