Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Abeceda strachu

80%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Abeceda strachu

Podtitul: Abeceda hrůzy; Muž s kosou


Originální název: Skräckens ABC a Mannen med lien
Poprvé vydáno celosvětově: 1974

Nejnovější vydání:
Mladá fronta - 1980
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 8x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (1980)

Dvě detektivky švédské spisovatelky (nar. 1929) spojuje postava kriminalisty malmöské policie Sangera. V prvém případě objasňuje vraždu muže nalezeného nedaleko osamělé chaty, obývané spisovatelkou detektivních románů. V druhé řešísložité rodinné vztahy a vraždu ženy v manželském trojúhelníku.

Abeceda hrůzy:
Věra Kruusová, autorka tří knih, mezi nimi i detektivky, přijíždí na chatu psát nový román. S manželem Stenem už několik let nežije, přesto na ní v chatě všude „dýchá“ jeho osobnost. Navštěvuje místní obchod, ale kromě listonoše se s nikým nesetkává. Právě on jí ale doručí rukopis k přečtení. Nic neobvyklého, poslat spisovatelce dílo k posouzení, až na to, že zásilka dorazila sem, na chatu! Věra se pouští do čtení a příběh o muži, který začal pátrat po Veronice z jednoho obrazu, jí připadá stále více podobný jejímu vlastnímu životu. Je tu také najednou nepojízdné Věřino auta, nefungující telefon, tajemné zvuky a podivný dopis, podle nějž se ji kdosi chystá navštívit.
Pomalu, nikoliv však nudně se rozvíjející příběh mi rozhodně nepřipomínal severské detektivky Arnalda Indridasona a dalších autorů. Přirovnal bych ho ke knihám dam jako Deborah Crombie, Ann Granger, ale ještě spíše bych novelu zaškatulkoval jako psychothriller.
Dochází k zvratu a na scéně se objevuje komisař Paul Sanger. Kdyby se s ním Věra seznámila při jiné příležitost, tak…

Muž s kosou:
To v druhé novele komisaři Paulu Sangerovi jedna postava řekne, že vypadá jako Humprey Boggart. Ale ani tentokrát se v příběhu neobjeví hned na začátku. Rozdílné je, že v druhé novele vystupuje větší množství postav a má svižnější začátek.
Do rodiny Judy přijíždí asi desetiletá dívka Nen. Zraněná, nepříliš komunikující, po nepříjemném zážitku, který je jen naznačen a my si ho můžeme dlouze jen domýšlet, než je skutečně sděleno, co se jí vlastně stalo. Malá Nen příliš nezapadá, nerozumí si s Judyiným dvěma dcerami - dvojčaty. Judyina kamarádka a chráněnkyně Lilly-Ann kvůli hádce s přítelem Davidem (nebo kvůli Nen?) odjíždí do Malmö. Až po příjezdu Stefana, Judyina manžela a Nenina strýce, dochází trochu ke zklidnění. Ale dochází i k podivným událostem. Nen se bojí spát ve své posteli, z kuchyně se ztratil nůž, někam se poděl také Nenin žlutý kabátek. Až jednoho dne Nen zmizí…
Pro obraz doby je zajímavé zmínit, že v prime timu na jednom programu běží pořad s Elvisem Presleym a na druhém film s Merylin Monroe, Judyiny dvojčata poslouchají Toma Hankse.

Zdroj: Centrum detektivky (Založil/a: milanr)

(více)  
Jenny Berthelius Jenny Berthelius
*29.9.1923


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace