Abeceda strachu

Originální název: Skräckens ABC a Mannen med lien
Poprvé vydáno celosvětově: 1974

Mladá fronta - 1980

Mladá fronta (1980)

Dvě detektivky švédské spisovatelky (nar. 1929) spojuje postava kriminalisty malmöské policie Sangera. V prvém případě objasňuje vraždu muže nalezeného nedaleko osamělé chaty, obývané spisovatelkou detektivních románů. V druhé řešísložité rodinné vztahy a vraždu ženy v manželském trojúhelníku.

Abeceda hrůzy:
Věra Kruusová, autorka tří knih, mezi nimi i detektivky, přijíždí na chatu psát nový román. S manželem Stenem už několik let nežije, přesto na ní v chatě všude „dýchá“ jeho osobnost. Navštěvuje místní obchod, ale kromě listonoše se s nikým nesetkává. Právě on jí ale doručí rukopis k přečtení. Nic neobvyklého, poslat spisovatelce dílo k posouzení, až na to, že zásilka dorazila sem, na chatu! Věra se pouští do čtení a příběh o muži, který začal pátrat po Veronice z jednoho obrazu, jí připadá stále více podobný jejímu vlastnímu životu. Je tu také najednou nepojízdné Věřino auta, nefungující telefon, tajemné zvuky a podivný dopis, podle nějž se ji kdosi chystá navštívit.
Pomalu, nikoliv však nudně se rozvíjející příběh mi rozhodně nepřipomínal severské detektivky Arnalda Indridasona a dalších autorů. Přirovnal bych ho ke knihám dam jako Deborah Crombie, Ann Granger, ale ještě spíše bych novelu zaškatulkoval jako psychothriller.
Dochází k zvratu a na scéně se objevuje komisař Paul Sanger. Kdyby se s ním Věra seznámila při jiné příležitost, tak…

Muž s kosou:
To v druhé novele komisaři Paulu Sangerovi jedna postava řekne, že vypadá jako Humprey Boggart. Ale ani tentokrát se v příběhu neobjeví hned na začátku. Rozdílné je, že v druhé novele vystupuje větší množství postav a má svižnější začátek.
Do rodiny Judy přijíždí asi desetiletá dívka Nen. Zraněná, nepříliš komunikující, po nepříjemném zážitku, který je jen naznačen a my si ho můžeme dlouze jen domýšlet, než je skutečně sděleno, co se jí vlastně stalo. Malá Nen příliš nezapadá, nerozumí si s Judyiným dvěma dcerami - dvojčaty. Judyina kamarádka a chráněnkyně Lilly-Ann kvůli hádce s přítelem Davidem (nebo kvůli Nen?) odjíždí do Malmö. Až po příjezdu Stefana, Judyina manžela a Nenina strýce, dochází trochu ke zklidnění. Ale dochází i k podivným událostem. Nen se bojí spát ve své posteli, z kuchyně se ztratil nůž, někam se poděl také Nenin žlutý kabátek. Až jednoho dne Nen zmizí…
Pro obraz doby je zajímavé zmínit, že v prime timu na jednom programu běží pořad s Elvisem Presleym a na druhém film s Merylin Monroe, Judyiny dvojčata poslouchají Toma Hankse.

Zdroj: Centrum detektivky (Založil/a: milanr)

Jenny Berthelius Jenny Berthelius
*29.9.1923