Tichá pošta

Hejkal - 2004
ISBN: 80-86026-28-0

Hejkal (2004) 80-86026-28-0 180
Bonaventura (2002) 80-85197-33-2 71

Čtyři povídky známého českého prozaika se odehrávají za druhé světové války, v padesátých letech dvacátého století a v současnosti.
V titulní novele Tichá pošta české i německé děti ze Sudet zachraňují na konci 2. světové války zraněného francouzského partyzána. Novely Zelenolhotská Venuše a Piknik se odehrávají v současnosti, ale připomínají - každá po svém - osudy politických vězňů z padesátých let, Stránského nejvlastnější téma. Nezdůrazňují však jejich křivdy a utrpení, ale přátelství a soudržnost, díky nimž dokázali onu hrůznou dobu přežít. Závěrečná novela Rozhovor přináší skoro detektivní příběh z padesátých let 20. století z obce, kde i přes ostře střeženou železnou oponu pokračovalo pašování lidí přes hranice. (Založil/a: skjaninka)

Martin Klíma
  10. 12. 2016, 19:51
Jedna přenádherná česká kniha

Občas se to poštěstí a vy z naprosto obyčejné záležitosti získáte neskutečný zážitek. Přesně tak to mám já s touhle knihou. Koupil jsem ji tehdy za směšných 50 korun na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě a vlastně jsem si ji koupil jen proto, aby mě s ní už neotravovala neodbytná prodavačka. Kupodivu jsem při jejím čtení prožil nebývale skvělý kulturní zážitek.

Sečteno podtrženo tato kniha mě naprosto dostala. Při čtení jsem z ní cítil tolik lidskosti, pravdy a boje za pravdu až jsem tomu nemohl uvěřit. Neskutečně precizně sepsaná kniha na které je vidět, že si na ní autor dal záležet. Je na ní prostě vidět, že si s ní autor vyhrál a neplácal slova jedno vedlo druhého, jen aby měl prostě nějaký text. Na knize je zároveň krásné a mrazivé právě ta její uvěřitelnost. Co také velice rád kvituji jsou skvěle popsané postavy.

V dnešní době čteme převážně cizí autory a možná je to škoda a tak někdy zkuste i českého autora. Já to takhle zkusil s panem Stránským a z Tiché pošty se vyklubala jedna z mých nejoblíbenějších knih.