Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Originální název: The Amazing Maurice and his Educated Rodents
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Talpress - 2003
ISBN: 80-7197-180-4

Talpress (2003) 80-7197-180-4 287

Mauric je kocour - oportunista. Vlastní jednoho hloupého kluka jako pištce a krysý pohromu. Krysy jsou ovšem tak inteligentní, že na ně už nedokáže pomýšlet jako na svůj oběd. Každý určitě zná příběh o krysách a krysaři, ale když se takhlě pokusili balamutit daleko v Überwaldu, docela narazili. Krysy se musí naučit nové slovo - zlo.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

wwwhisk@s
  17. 2. 2013, 15:25
Mauric byla moje první Pratchettovka. V knihkupectví mi padla do oka, byla taková uzoučká, vyhlížela sympaticky, tak jsem si ji koupila, nehledě na to, že jsem všude okolo slyšela na pana autora jen samou chválu. Přečteno úplně jedním dechem, a na konci se pan Pratchett zařadil mezi mé nejoblíbenější spisovatele - po jediné knize... Hezky to vyjádřil uživatel stambly - možná však bylo dobře, že jsem začala právě s touhle knihou. Tehdy jsem ještě na autorův styl nebyla stavěná a dlouho jsem si zvykala. Stejně se však i dnes tato kniha řadí mezi mé nejoblíbenější Pratchettovky a knihy vůbec.
spitfirehaga
  5. 3. 2013, 20:00
Těžko říct, jak hodnotit. Jestli jako každou jinou knihu, nebo srovnávat s ostatními od Pratchetta.V prvním případě něco naprosto úžasného. V druhém případě, trochu slabší.
Každopádně je to skvělá kniha, která se odehrává na Zeměploše, přestože do ní vůbec nijak nezapadá a klidně by mohla obstát samostatně.
Příběh je hororový a záchvaty smíchu v každém odstavci opravdu nečekejte. Ale pořád je to Pratchett. Jakmile je situace až moc děsivá, zasáhne pár dobře umístěnými větami. A záchvat smíchu se dostaví.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:10
Tato kniha, jakožto Pratchettova, samozřejmě nezklamala :) Myslím, že příběh by mohl by mohl stát i sám za sebe, nemusel by být z prostředí Zeměplochy, ale proč ne. Je to o kocourovi a krysách, které sežrali něco z odpadků Neviditelné univerzity a protože je to univerzita mágů, tak začali mluvit a přemýšlet. Zajímavý pohled na to, jak by taková krysa myslela, i kocour a celkově věřím, že toho Prachett přečetl hodně o krysách, jak píše na konci knihy. Dobře se to čte, je to s těmi krysami zajímavé, není to knížka tlustá, taková odreagovačka.
Iva Ká
  26. 4. 2016, 10:51
Pro mě první kniha Terryho, která není ze série Zeměplochy. A chvílemi jsem zapomínala, že je to od Pratchetta. Ale i tak dobrý.
MM1979
  26. 4. 2016, 6:05
Je skutečně Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci součástí série Úžasná Zeměplocha? Aby někdo nepodlehl mystifikaci vydavatelů a neuvěřil jim, že úžasná zeměplocha je série 41 knih (včetně jedné o Toničce, co u nás ještě nevyšla) .-) Sice vyšlo více jak 40 knih z prostředí Zeměplochy, ale v sérii úžasná Zeměplocha je knih 35. A Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Zimoděj a Obléknu si půlnoc včetně úžasný Mauric jsou pouhé příběhy ze Zeměplochy (je to většinou i na přebalu) a nejsou součástí série Úžasná Zeměplocha. Pak byste tam mohli počítat i ostatní tituly Zeměplochy jako je Věda na zeměploše (Darwinovy hodinky a Koule), Průvodce po zeměploše či Výtvarné umění Zeměplochy a to nikdo nedělá ani největší fanoušci a vydavatelé… je o to, že ne vše, co má nálepku Zeměplocha (zmiňuje se o ploše či se na ní odehrává) je součástí úžasné série Úžasné zeměplochy :-) Jinak samozřejmě je to jen akademické pojednání o pojetí série spíše pro fanoušky. Ostatním může být úplně jedno, zda kniha je ze série či není, prostě se líbí, anebo nelíbí.
Amanita
  14. 7. 2015, 10:57
Z Maurice jsem poněkud v rozpacích, zápletka byla kouzelná, vyvrcholení a rozuzlení výrazně slabší, snadno předvídatelné.
dreadie
  11. 4. 2014, 14:15
Dala jsem na doporučení přítele a rozhodně jsem neprohloupila. Mnozí tu píší, že jím to nepříjde jako typická Pratchettovka, ale mě ano. Humor je neměnný, perfektně suchý a zcela výstižný. Stojí za přečtení.
stambly
  8. 1. 2012, 17:55
Asi nejlepší pratchetovka pro ty co ho normáloně moc nemusí, příběh není tak "potrhlý" druhá část knihy je dokonce lehce hororová. Za tuto knihu dostal "Carnegie Medal" za rok 2001
hextrixhlavohekr
  11. 2. 2015, 15:24
Z první poloviny pohádka, pak kniha překvapila, druhá část knihy pohádka rozhodně není. Kniha místy ukazuje děsivou stránku lidského charakteru.
jeane987
  11. 3. 2012, 18:03
Tato kniha mě nenadchla tolik jako ostatní Pratchettovky. Postrádala jsem zde typický humor a celá atmosféra příběhu byla zvláštně ponurá.