Omerta

ISBN: 978-80-242-3777-0

Knižní klub (2013) 978-80-242-3777-0 318
Knižní klub (2006) 80-242-1642-6 318
Knižní klub (2000) 80-242-0362-6 318

Tradiční mafie jako organizace se rozpadá. Silné osobnosti v čele "rodin" na Sicílii a v Americe odcházejí na odpočinek či umírají. FBI slaví úspěchy a nikdo neví, co bude dál. Najdou mocní a neúprosní mafiánští bossové svoje následníky? Objeví se někdo, kdo bude ctít dávné tradice omerty, zákona mlčení, a nesmlouvavě se vyrovná s nepřáteli? Don Raymonde Aprile nashromáždil obrovské jmění, úspěšně se vyhnul velkému zátahu FBI, a když odešel do důchodu, dal si záležet na tom, aby zajistil syny, dceru a synovce Astorra a měl klidné stáří. Tři roky si spokojeně žil v ústraní, důstojně, v blahobytu a bezpečí. A pak jednoho nedělního rána vyšel z kostela a uviděl, jak u chodníku zastavuje vůz a vyskakují z něj ozbrojení muži Pozůstalí se musí vypořádat s dědictvím a celou řadou otázek. Kdo dona Aprila zabil a proč? Jde o vyřizování starých účtů? Je to komplot FBI nebo něco jiného? Myslel Don na budoucnost a vychoval si následníka? Dokáže nový boss převzít odpovědnost za rodinu i majetek? Mario Puzo ve svém posledním románu opět nahlédl do prostředí, které zná nejlépe - do americko-italského podsvětí a tajů organizovaného zločinu. Násilná a nepochopitelná smrt mocného kmotra na odpočinku dovoluje autorovi rozehrát napínavý příběh, v němž vrahy i toho, kdo je najal, hledá zvláštní agent FBI, ale zároveň i jeden člen Aprilovy rodiny, klanu spoutaného ještě starými sicilskými zvyky.

vladislaus
  19. 11. 2015, 20:19
Tak to se mi vůbec nelíbilo. Hloupé dialogy a šablonovité charaktery postav. Jedna stupidita stíhala druhou, celé dílo připomíná telenovelu.
scajo
  21. 4. 2013, 12:46
Mario Puzo je legenda mafiánského subžánru a jeho Omertu řadím v žebříčku oblíbenosti hned za Kmotra. Někomu by možná nemusel sedět zkratkovitý styl a na Puza až nezvykle rychlý spád vyprávění, ale mně to k moderní gangsterce nadmíru sedělo. Puzo tím navíc dokázal, že jeho mafiánské knihy nemají chybu, ať už je dá dohromady jakkoliv. Mimo jiné se mi hodně líbilo, jak velkou a zajímavou roli hrály v Omertě ženy.
ondrasek
  30. 10. 2013, 16:14
Grande libro della mafia! Doteď jsem od Puza přečetl pouze skvělého Kmotra (to už je nějakých deset let) a myslim, že Omerta za ním nijak nezaostává. Mafiáni jsou elegantní a neúprosní, policajti zlí a zkorumpovaní a celý příběh je promyšlený od A do Z (trošku pomalejší rozjezd prominu).
ROB33
  19. 8. 2015, 9:58
Co k tomu dodat... čtení je to skvělé, tento žánr i styl jakým autor píše, mi prostě sedí. Knihu jen tak člověk neodloží. Dokonale jsem si u knihy odpočinul a zasnil, jaké to musí být velkým donem. Lidé Vám prokazují loajalitu a úctu a zároveň se Vás obávají. Také jsem záviděl Astorremu pojídání černých oliv přímo ze soudku i to sicilské slunce, to bych si dal říci hned.
Jokolo
  17. 9. 2014, 22:18
Puzo je génius. On umí fakt výjimečně vystihnout pohnutky postav, rozdílnost jejich jednání. Nemluvě o mafiánském prostředí knihy, které mám dost rád. Je to výborně napsané, chytře, Puzovým charakteristickým čtivým stylem, který nadchnul už tolik lidí.
Příjemné bylo, že se kniha odehrávala v relativně "nedávné" době a větší prostor tu dostaly opravdu zajímavé postavy žen.
Občas mi jen trošku vadily postavy. A to jen tím, že mi leckdy nebyly úplně sympatické. Ale to jak kdy, většinou byly dost skvělé (dějová linka s dvojčaty je dokonyš)
(Ha, vyhnul jsem se porovávání s Kmotrem!)
Martin
  11. 5. 2013, 10:30
Zajímavé, ale už ne tak poutavé jako Kmotr nebo Corleone. Docela mě překvapuje, že všechny tři knihy mají - bohužel - naprosto identický konec, jen jména postav se vymění.
Ruffy
  22. 1. 2012, 14:55
Já jsem prostě zamilovaná do Puzových knih.. Jeho úžasný smysl pro mafii mi nedává spát. Teď s ní zajisté musel něco mít, jinak není možné tak skvěle popsat prostředí, ve kterém se nenacházíme.. Kmotr se mi asi líbil více, ale Omerta je také zajisté jedna z jeho nejlepší knih.
MartanexXx
  11. 8. 2014, 8:32
Mňam mňam opět jedna lahůdka, Mario Puzo prostě ví jak napsat pořádnou mafiánskou libůstku. Zaručených pět hvězdiček, ale kmotr byl kmotr. Přesto by mě zajímalo si omertu přečíst před ním.