Dokud světlo nepohasne

Dokud světlo nepohasne Originální název: While the Light Lasts
Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Knižní klub - 2012

Knižní klub (2012)

Devět povídek, publikovaných v Británii jednotlivě časopisecky ve dvacátých a třicátých letech minulého století, vyšlo souborně až v roce 1997, více než dvacet let po smrti slavné královny zločinu. Zatímco sedmero z nich pojí spíše milostná, mystická či psychologická zápletka, dvojici detektivek nazvaných Vánoční dobrodružství a Záhada bagdádské truhly vévodí slavný Hercule Poirot – obě navíc existují i v přepracovaných verzích (pod tituly Královský rubín a Záhada španělské truhly). Příběhy o zhmotnělém snu, o vyděračství, žárlivé nenávisti, o osamělosti, obětování se, osudové volbě či o hledání pokladu – poslední jmenovaný patří k nejneobvyklejším a najspletitějším, jaké kdy Agatha Christie napsala – se v české podobě v tomto souboru představují čtenářům poprvé. (Založil/a: stepuli)

#záhady
Agatha Christie Agatha Christie
*15.09.1890 - †12.01.1976

ondrasek
  28. 12. 2016, 16:25
Agathu Christie mám rád, ale tyto povídky jsou slabé.
Teď tři dny po přečtení si je už ani nevybavuji.
Vím, že se mi líbila povídka Přes okraj, pak Mezi zdmi, krom divného konce a určitě zajímavá je Zlato z ostrova Man, tedy hlavně to, za jakým účelem byla napsána.
50%.
Buřinka
  1. 10. 2016, 21:23
Devět povídek A. Christie v jedné knize. Nejznámější je asi Záhada bagdádské truhly, kterou známe (a vyšla) i pod názvem Záhada španělské truhly. Osobně dávám přednost delším detektivkám autorky, tady se člověk začte a najednou je konec...
delfinek
Zlato z ostrova Man
Mezi zdmi
Záhada bagdádské truhly
Dokud světlo nepohasne
Devítka povídek,každá zakončená doslovem s historií povídky a návaznostmi k jiným dílům spisovatelky.Apropo víte kolika let se dožil Hercule Poirot?
Tuleník
  3. 6. 2012, 11:53
Velmi příjemná sbírka povídek s komentářem. Povídky jsou jak tradičně detektivní (to bychom od královny detektivek očekávali, že), ale jsou tu i romantické až melancholické.

Díky tomu (a jenom díky tomu), že se jedná o relativně krátké povídky, je čtenář tentokrát ušetřen nutkavé potřeby dočíst ještě kousek a ještě kousíček. Takže kvůli téhle knize Vás (s trochou osobní disciplíny) pravděpodobně těžká ospalá rána nečekají - což její hodnotu ale ani trochu nesnižuje.

Styl psaní je jak se patří - lehký, čtivý, zápletky dobře připravené, charaktery pěkně a dostatečně vykreslené, popisy reálií stručné, ale plně dostačující.

Dávám plný počet a doporučuji.
Marta007
  2. 9. 2016, 17:05
Tři hvězdičky dávám proto, že je to Agháta, jiná její díla se mi ale líbila víc. Některé z povídek jsou až bolestně sentimentální, růžová limonáda, to nemusím.