Originální název: Pražské domy vyprávějí... I
Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Obecní dům

Obecní dům

Vyprávění o minulosti i současnosti 52 významných pražských staveb. První díl publikace popisující stavební proměny i kulturněhistorický vývoj 52 především památkových objektů Prahy (obytné domy, vily a paláce, s ohledem na záměrnou pestrost však i vodárna, celnice, knihovna, spořitelna, škola, muzea, porodnice, usedlost apod.). 52 námětů na nedělní poznávací procházku historickým centrem i okrajovými částmi města. (Založil/a: ipscale)

Hledající
  6. 2. 2016, 21:09
To, co pro mě znamenalo "Za sedmi divy světa" a "Bohové a králové starého Egypta" od V. Zamarovského na začátku mé cesty objevování Blízkého východu a Egypta, "Bible" a "Izrael, země téměř mystická" k poznání duchovního a historicko-kulturního bohatství Izraele či "Praha ve fotografii" od K. Plicky, to pro mě znamenala vynikající řada "Pražské domy vyprávějí" od výše uvedených autorů, která stála na počátku mých objevných cest za poznáním "mého" města. Ještě za svobodna, když jsem měl chvíli volna, s foťákem nebo i bez něj, jsem vyrážel nabitý vědomostmi o tom či onom "objektu" (těžko se dá o nich mluvit jako o něčem neosobním, když každý má svůj příběh, svou duši..) a pátral, prolézal zákoutí, zvedal hlavu vzhůru, obdivoval se a fotil.. Teď mám malé děti, času moc není, ale pevně doufám, že jednou s nimi zase začnu vyrážet na "dobrodružné cesty" a budu jim ukazovat domy, učit je a vyprávět o kráse architektonických slohů či vzpomínat na osudy lidí, kteří jsou s daným místem spojeni. Celá série se mi líbila nejen po stránce obsahové, ale hodně bych tu chtěl zdůraznit i výtvarnou stránku od Karla Stolaře, jehož obrázky mají mystickou či tajemnou atmosféru a perfektně se k textům hodí (několik dílů mělo obrázky od jiného autora a nebylo to ono, musel jsem mít díly jen od K. Stolaře). Doteď když přecházím Karlův most, nikdy se neopomenu zahledět na domek u malostranských mosteckých věží, kde sídlí Klub za Starou Prahu (jehož členy autoři jsou) a říkám si, jak krásnou práci (i když těžkou) mají ti, co se snaží udržet kouzlo staré Prahy, ducha míst, kdo oživují příběhy.